Magyarországon a programokat a Hungarofest Nemzeti Rendezvényszervező Kft. KLASSZ zenei irodája szervezi. A Hungarofest idei költségvetése hárommilliárd forint, amelynek egyharmadát, azaz egymilliárdot fordítanak az unió soros elnökségéhez kapcsolódó kulturális programokra. A Liszt-év eseményeire ötszázmillió forint jut. A Chopin-évet váltó nemzetközi Liszt-évet hosszan tartó nemzetközi kooperáció előzte meg. 2007-ben rendezték az első nemzetközi Liszt-workshopot, amelyen a hét Liszt-ország (Ausztria, Franciaország, Németország, Olaszország, Svájc, Szlovákia és Magyarország) képviselői vettek részt. A hetek azóta is évente találkoztak, hogy a 2011-es rendezvénysorozatot előkészítsék.
Liszt minden tekintetben
Az emlékév célja, hogy a művészetén túl a zeneszerző személyiségének minél több arcát, tehetségének minél több aspektusát megismertessék. A programok öt téma köré csoportosulnak: bemutatják Lisztet mint világsztárt, a zongoravirtuózt, a magyar világpolgárt, a keresztény gondolkodót és a zenepedagógust. „A sokszínű Liszt bemutatásához olyan eszközöket kívánunk bevonni, amelyek a művészt érdekes, izgalmas módon mutatják be – nyilatkozta lapunknak Balatoni Monika, a Hungarofest kreatív igazgatója. – Tavasztól Liszt sétákat szervezünk Budapesten, együttműködésben a Budapesti Turisztikai Szolgáltató Központtal. Áprilisban a Liszt Ferenc tér és az Andrássy út sarkán szintén közös szervezésben Liszt információs pont és Liszt-shop nyílik, ahol a jegyértékesítés mellett Liszt-bonbon is kapható. A Liszt-év hivatalos borának, a Heimann pincészet egyedi címkével ellátott Szekszárdi kadarkáját választottuk.” Több Airport Shuttle-minibuszra felkerült az emlékévvel kapcsolatos matrica, illetve minden járműben Liszt-év-leporelló található márciustól, így a hazánkba utazó turisták nagy része is találkozhat a programajánlóval. A GYSEV tavaly októbere óta Liszt-köntösbe öltöztetett mozdonya a II. magyar rapszódiával köszönti az utasokat. A szervező nagy hangsúlyt fektet a közösségi oldalakon való jelenlétre is. Már megjelent Watzatka Ágnes „Budapesti séták Liszt Ferenccel” című könyve a Helikon kiadó gondozásában. A könyvben ajánlott GPS-kódokkal is ellátott útvonalakat követve a XIX. századi magyar főváros mindennapjai is megelevenednek, 248 oldalon félezer fotóval színesítve. A kormányzat megbízásából a Hungarofest és a különböző társintézmények azon dolgoznak, hogy az évadon túlmutató kezdeményezéseket is életre hívjanak. „Fontos szándékunk, hogy az egyébként magát magyarnak valló zeneszerző neve Franz Liszt helyett Liszt Ferencként vonuljon be a köztudatba, s erre kiváló lehetőség lenne a Ferihegyi repülőtér átkeresztelése Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérre” – véleményezte az ötletet a kreatív igazgató.
Liszt Németországban és Ausztriában Németországban „Liszt Ferenc – Egy európai Türingiában” mottóval 200 koncertet, versenyt, kiállítást és installációt rendeznek. A művész 11 évet töltött a térségben, főleg Weimarban, ahol a felújított Liszt-ház tavasztól ismét vendégeket fogad. A város emblematikus rendezvénye a „Liszt Ferenc - Egy európai Weimarban” című kiállítás lesz, amely júniustól a weimari Schillermúzeumban és a Kastélymúzeumban lesz megtekinthető, és Weimarban is lesz „Liszt nyomában” városnéző túra június 18. és július 9. között. A Liszt-városok: Weimar, Mieningen, Sondershausen, Eisenach és Erfurt várja az „Überlisztet” fesztiválra a látogatókat. Burgenland kínálata a Lisztománia címet viseli, szervezője Johannes és Eduard Kutrowatz, a Nemzetközi Liszt Társaság alapítói is. A koncertek helyszíne a Raidingban (Doborjánban) felújított Liszt-ház és koncertterem. A koncertek mellé turisztikai csomagokat is ajánlanak. Liszt-bor és snapsz, valamint Liszt kedvenc szivarja és konyakja is kapható. A Burgenlandi Tartományi Képtárban állítják először ki a kortárs művészek által alkotott, Liszt inspirálta műveket, melyek „Vivát Liszt” címmel a Budapest Galériában láthatók március 18. és április 3. között, majd a kiállítás Bayreuthba, Weimarba, Londonba és Velencébe költözik. |
Liszt határok nélkül
Szerencsés véletlen, hogy a Liszt évforduló egybeesik hazánk soros EU-elnökségi félévével, így Európa-szerte számos hazai zeneművésznek nyílik lehetősége bemutatkozni Liszt-műsorral. „Rekordot hozott a január – foglalta össze az első tapasztalatokat Balatoni Monika. – Közel ötszáz magyar zenész lépett fel külföldön Liszt-tematikájú műsorral: Londontól Brüsszelig. Februárban Rómában csendült fel Liszt Faust szimfóniájának kétzongorás, 1856-os változata, amelyet a világon egyedülállóan csak a Ránki Dezső –Klukon Edit házaspár tart a repertoárján. Bayreuthban bemutatják július 7-én és 8-án Liszt egyetlen operáját, a Don Sanche-t négy ország/város – Bayreuth, Eisenstadt, Miskolc és Kassa – produkciójában. A Liszt-év kiemelt eseménye többek között a Liszt-maraton májusban a Millenárison, amely elsősorban az ifjabb korosztályoknak szól. Szintén népszerű lesz a World Liszt Day is október 22-én, amikor a világ számos koncerttermében felcsendül Liszt Ferenc Krisztus című oratóriuma.”
A turizmus nagykövete
Magyarország volt a díszvendége a 2011. január 13–16. között Bécsben megrendezett utazási kiállításnak, a Ferien Messe Wien-nek, amely tematikájában a Liszt-évre és az egészségturizmusra koncentrált. Hetven kiállító ország között volt Magyarország a díszvendég, az esemény 150 000 látogatót vonzott. A kávéházi koncertek sorozatra is nagyszámú közönséget várnak: a Párizsi Nagyáruház Lotz Terme márciustól júliusig havonta egyszer várja neves művészekkel a hazai és külföldi közönséget. Kiemelkedő eseménynek ígérkezik a Szegedi Szabadtéri Játékokkal közösen tervezett május 28-i Liszt-tematikájú koncert is. A tavaly debütált belvárosi zenés korzót az idén is megszervezik, a lezárt Andrássy úton fellépők ezúttal Liszt műveire fókuszálnának. Több tudományterület szakértői gyűlnek össze a március 18–20. között zajló „Wunderkind” (Csodagyermek) elnevezésű 2011-es soproni szimpóziumra, ahol a Budapestről, Bécsből és Moszkvából érkező zenepedagógusok egy-egy tehetséges növendéke is fellép. Szintén a zenetudomány művelőire koncentrálva rendezik meg november 18–20. között a „Liszt és a társművészetek” című nemzetközi konferenciát Budapesten, a MTA Zenetudományi Intézetében.
A Chopin-év után A két zeneszerző nemcsak ismerte egymást, de a magyar művész könyvben állított emléket lengyel barátjának. A 2010-es nemzetközi Chopin-év összegzéseként Bakonyi Erika, a Lengyel Nemzeti Idegenforgalmi Képviselet igazgatója elmondta, hogy tavaly Varsóban 361 koncertet rendeztek, amelyet 141 ezren hallgattak meg. A 65 study tour közel 600 újságíró részvételével zajlott, a nemzetközi sajtóban 80 publikáció jelent meg. 3 millió légi utas látta a Chopin-reklámokat, Varsóban Chopin-villamos járt. A www.um.warsawa.pl/chopin honlap hét nyelven tudósított az eseményekről. Innen is letölthető a „Chopin Varsója” című film, amelynek MP3-as változata is készült. A filmet 160 ezer telefonra töltötték fel, az ötletet Golden Arrow-díjjal jutalmazták. Ezt a speciális e-idegenvezetést egészítette ki a Varsóban kialakított 15 multimédiás pad, amelyek Chopin-zenét játszottak. |