Az előrejelzés szerint 2012-ben Budapestre több mint 1,8 millió turista vagy üzletember látogat el. Ez 23 %-kal kevesebb, mint a múlt évben mért adat, állítja a tanulmány, mely arra is kitér, hogy a magyar fővárosba repülővel érkezők csökkenő száma miatt jelentősen (24 %-kal) csökken a külföldiek költése is. Idén csupán 2,4 milliárd dollárt, azaz ötszáz milliárd forintot hagynak a hazai üzletekben, éttermekben és szállásadóknál a repülőtérről érkezők. Legtöbbet a Londonból és Párizsból érkezők költik, de jelentős forgalmat generálnak a német és holland utazók is.
A nemzetközi trendek egyértelmű élénkülésről adnak tanúságot – áll a MasterCard felmérésében - a világ legkedveltebb 20 városába 2012-ben átlagosan 5,7%-kal többen utaznak idén, mint a tavalyi évben, és várhatóan több mint 10%-kal többet is költenek.
A legnépszerűbb célpont London a repülővel utazók között, köszönhetően az olimpiai játékoknak, és a királynő trónra lépésének 60. évfordulója alkalmából tartott ünnepségeknek. Ez már a második év, mikor az Egyesült Királyság fővárosa áll a dobogó legfelső fokán, nem csak az ide érkezők számát, hanem a látogatók költéseit tekintve is. A brit fővárosba - mely New York, Bangkok, Párizs és Szingapúr előtt végzett az élen - 17 millió látogatót várnak erre az évre.
A 20 legnépszerűbb célpont
A legnagyobb népszerűség növekedést Rio de Janeiro érte el a 2011-es évhez viszonyítva. Itt 28%-kal több idén a külföldi. A brazil várost követi Tokió 21,5%-kos, valamint Abu Dhabi 17.9%-kos növekedéssel. Jelentős volt az előző évhez viszonyított pozitív változás Tuniszban, Isztambulban és Torontóban: ezek a városok 17,7%-kal, 14,7%-kal és 7,6%-kal több turistát és üzletembert vonzanak ebben az évben, mint tavaly.
A Londonba látogatók számára elsősorban a látványosságok, a múzeumok, a világhírű éttermek, színházak és az élénk üzleti élet jelenti a legfőbb vonzerőt. Az ide érkezők hajlandóak átlagon felül fizetni az élményekért. Ám ezt, a MasterCard tanulmánya szerint, egyre inkább készpénz nélkül teszik. A MasterCard becslése szerint az idei olimpia helyszínén 2025-ben már a gyakrabban használnak bankkártyákat vagy mobiltelefonokat fizetésre, mint készpénzt.
A kutatás nem a MasterCard ügyfelek kártyaműveleteire vonatkozó adatain alapul.