Ez a határon átnyúló együttműködés a „Vallási turizmus erősítése a Nagyváradi és Debreceni Zsidó Hitközségek öröksége által” elnevezésű program része. A projekt 2012. december 1. és 2014. május 31. között, az Európai Unió 1 414 284 EURO összegű támogatásával valósul meg, melyből a debreceni beruházás értéke 68 099 996 Ft.
A Zsinagóga rekonstrukciójának célja, hogy a térségben egykor virágzó közösség több száz éves kulturális és szellemi örökségét is bizonyító épületet méltó emlékként eredeti állapotában állítsa vissza, s egyben a város turisztikai vonzerejét gyarapítsa. A nagyváradi és a debreceni hitközség közötti, hosszú évek óta fennálló, szoros és nagyra becsült testvérkapcsolat eredménye a zsinagóga felújítása. A debreceni közösség az ország második legnagyobb hitközsége. Vallási életünk színterei a Kápolnási Utcai Zsinagóga és a Pásti utcai imaterem, többek között ezért bír nagy jelentőséggel ez a felújítás.
A terveket a nagyváradi Puscas Cristian készítette, a beruházást a Mester-Építő Kft. végzi. A rekonstrukció során kicserélik a tető héjazatát, felújítják a csapadékvíz elvezető rendszert, illetve a külső homlokzatot.
A belső felújítás során megőrzik a régi burkolatokat és helyreállítják az eredeti szín- és díszítésvilágot. A Kápolnási Utcai Zsinagógát 1910 őszén adták át. A nagy kupola a zsidó csillaggal (Magen David) kiemelkedik környezetéből. A 600 fő befogadására alkalmas, külsejében modern, szerkezeti felépítésében bizánci hatásokat tükröző templomot budapesti műépítészek, a László-testvérek tervezték. Az Országos Műemlékvédelmi Hivatal 2000-ben műemlékké nyilvánította.