Az 1997 óta gyakorlatilag szerkezetkésznek, vagy félkésznek mondható épületegyüttest az eredeti elképzelések szerint a nemzet színházának szánták. A Nemzeti azóta megépült, az Erzsébet téri „Gödör” viszont sohasem kelt hivatalosan életre, igaz, hogy a fiatalok hamar felfedezték és a belváros egyik legkedveltebb szórakozó- és találkozóhelyeként ismerik ma is az azóta Akvárium névre keresztelt földalatti területet, amelyhez mélygarázs is épült a volt autóbusz pályaudvar, ma Design Terminal mellett.
A fővárosi tulajdonú telken állami beruházásként indult, mintegy 9400 négyzetméteres komplexumba most új lelket önt az Erzsébet program, hiszen a június végi tulajdonviszonyok rendezése nyomán, és a kölcsönös együttgondolkodási hajlandóság példaértékű eredményeként, 2014. tavaszára megvalósul egy korszerű kulturális központ, valamint egy szépen kivitelezett park is. A fiókból most újra elkerülő terveket alaposan leporolják a szakemberek, és gyors ütemben neki is látnak az építkezésnek, amelynek előfeltétele az, hogy augusztus elsején az egész terület már állami kézben kell, hogy legyen. 2000 óta minden engedéllyel rendelkezett az eredeti projekt egyébként, de a bő 12 éves csipkerózsika álom elég hosszúnak bizonyult ahhoz, hogy a műszaki korszerűsítési felülvizsgálatokat is lefolytassák.
De mi is készül itt valójában?
Európa egyik legmenőbb belvárosi parkjában télen korizhatunk majd, szombatonként pedig az itt megjelenő termelői piacon vásárolhatunk mi is, de az itt megforduló több ezer turista is. A Design Terminal is tovább bővül, és lesz itt egy 1500 férőhelyes koncertterem is. A legizgalmasabbnak mégis az az 1000 négyzetméteres Erzsébet Műhely ígérkezik, amely mindenki terévé varázsolja a helyet, hiszen a nagycsaládosoknak is kínál majd megfizethető programokat a kimondottan sokszínű eseményeket ígérő gödör. Lesz itt táncház, néptánc, baba-mama klub és meseváros.
A munkálatok tehát intenzíven, több műszakban valósulnak meg, de a kivitelezés nem zavarja az itt élőket, ugyanis majdnem minden hangos munka a föld alatt zajlik majd. A Design Terminal az év végéig üzemel, majd kis időre bezár, de megéri kiböjtölni az átalakulás három hónapját, mert a cél az, hogy az a turista se álljon meg Bécsnél, aki igazán szeretne bekapcsolódni a világ könnyűzenei vérkeringésébe – egészítette ki az elhangzottakat Böszörményi-Nagy Gergely stratégiai igazgató. Helyet kapnak itt a fiatal magyar innovatív vállalkozók is, és számos új funkcióval bővülhet a fővárosi start-up központ.
A beruházás összköltsége 1,7 milliárd forintra rúg nettó, amely a korábbi Nemzeti Üdülési Szolgálat pénzeszközeiből kerül a projekt büdzséjébe. Nem helytálló az a feltételezés, hogy az Erzsébet utalványokból befolyó forintokat nyeli majd el ez a gödör. A terv zöldterületi mutatója elég magas, mintegy 70%, ami arra enged következtetni, hogy az épített és funkcióval bíró egységek számát és méretét is átgondolják.
Mivel igen frekventált helye a városnak a turizmus szempontjából ez a pont, így reményeink szerint, helyet kaphat egy turisztikai információs iroda is a komplexum területén. Nem is lenne baj, hiszen, amint ismeretes, ma hiteles, érdekektől mentes információt a látogatók a kissé eldugott és láthatatlan Sütő utcai Budapestinfo Ponton kaphatnak csak. Ma már minden hop-on hop-off napernyőn, dobozon, de még az Akvárium előtti bódén is ez olvasható: Tourist Information. Az új, teljesen akadálymentes kulturális közpark és központ tehát helyieknek és külföldieknek is vonzó, hívogató és csábító lesz, mint modern művelődési ház, fesztiválhelyszín, és a Deák teret a Bazilikával összekötő árnyas sétány.