A beruházás célja egy tudományos igényű, mégis szórakoztató csillagászatra épülő turisztikai szolgáltatás megteremtése, amely időjárás-, napszak- és szezonfüggetlen - közölte Somlai Szilárd projektfelelős csütörtökön Csopakon a projekt nyitórendezvényén.
Ma már a fényreklámoktól, közvilágítástól elborított égbolton csupán pár csillag fénye tör át, a fényszennyezés többnyire megfosztja az embereket a csillagos égbolt látványától. Ezért nemcsak a természeti népeknek, a ritkuló élővilágnak, hanem a csillagos égboltnak is szüksége van rezervátumokra, védett területekre. Ez ösztönözte a világ több jelentős nemzeti parkját is arra, hogy ökoturisztikai programjaik részévé tegyék a csillagászati bemutatókat.
A nemzetközi példákkal szemben Magyarországon még nincs ilyen jellegű, a modern csillagászati és űrkutatási ismereteket is magába foglaló interaktív látogatóközpont. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park ezért kezdte el három évvel ezelőtt megtervezni a csillagdát. A Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzetben mért rendkívül kedvező fényszennyezettségi eredmények alapozták meg egy Nemzetközi Csillagoségbolt-park kialakításának és egy komplex csillagászati élménycentrum megvalósításának lehetőségét - mondta el a projektfelelős.
A leendő turisztikai centrumban egyebek közt csillagászati távcsőpark, digitális planetárium, valamint csillagászati és űrkutatás-történeti kiállítások is helyet kapnak. A digitális planetáriumban különleges audiovizuális rendszer segítségével félgömbfelületre vetített filmek, prezentációk biztosítják majd a háromdimenziós élményt az égbolt megjelenítésekor vagy az univerzum bemutatásakor. Az állandó kiállítás a csillagászat történetét foglalja össze, két korszakalkotó csillagász, Galilei és Newton életét és munkásságát is bemutatva. A kiállítás része lesz az űrkutatás történetének és a meteorok világának bemutatása is; ezt egyebek közt kiállított szkafander, vizuális installációk, a Mars űrszonda másolata gazdagítja majd. A látogatóközpont része lesz olyan terem is, amely alkalmas konferenciák, szakmai fórumok, képzések, erdei iskolai programok megtartására.
A remények szerint a Pannon Csillagda nemcsak egy újabb, és egyedi turisztikai vonzerő lesz 2012-től a Bakonyban, hanem hozzájárul a csillagoségbolt-örökség védelméhez is. A projekt az Új Magyarország Fejlesztési Terv Közép-Dunántúli Operatív program támogatási rendszerében, az Európai Unió támogatásával az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Somlai Szilárd arról is beszámolt, hogy Sárneczky Krisztián észlelő csillagász a Pannon Csillagda projekt iránti lelkesedéseként Bakonybélről nevezett el egy általa felfedezett égitestet. A NASA oldaláról letölthető kisbolygó-katalógusban a következő szöveg olvasható: "A 160 001 jelű kisbolygó, melyet Sárneczky Krisztián fedezett fel, hivatalosan a "Bakonybél" nevet kapta. A névadás indoklása szerint Bakonybél ősi település a Magas-Bakonyban, és a kiváló minőségű éjszakai égboltja miatt e településen épül meg a Pannon Csillagda látogatóközpont."
Forrás: MTI