A szerdán elfogadott tervezet biztosítja, hogy az utasok akkor sem ragadnak nyaralásuk helyszínén, ha közben csődbe megy az őket utaztató légitársaság vagy utazási iroda. A tervezet hirtelen áremelések és járatváltozások ellen is védi az utast, és pontosan meghatározza az utazók jogait az előreláthatatlan helyzetek esetére.
Az utazási csomagokra vonatkozó szabályozás a kilencvenes évekből származik, azóta viszont a fapados járatok és az internetes értékesítés elterjedése jelentősen megváltoztatta az utazási szokásokat. Ugyanakkor az interneten igény szerint összeállított csomagokra nem vonatkoznak a jelenlegi szabályok, így a problémával szembesülő utasok jogilag sokszor szürke zónában találják magukat, ahol a megoldás gyakran bizonyul költségesnek.
A felülvizsgált irányelv kitágítja az utazási csomag fogalmát, így az a különböző elemekből - például repülőjegyből, szállásból vagy autóbérlésből - összeállított utazások legtöbb típusát magába foglalja. A képviselők elérték, hogy az utazókat a szerződés aláírása előtt figyelmeztetni kell arra, ha különböző foglalásaik nem alkotnak csomagot, így nem biztosítják a csomagra érvényes garanciákat.
„Az utazási csomag fogalmának módosításával egyértelművé vált, hogy mi alkothat csomagot. Az utasokat tájékoztatni kell jogaikról és hogy mit fed a számukra biztosított garancia. A felülvizsgált irányelv magas szintű fogyasztóvédelmet és tájékoztatást ígér" - mondta a téma parlamenti felelőse, a német néppárti Hans-Peter Mayer.
A 610 szavazattal, 58 ellenszavazat és 13 tartózkodás mellett elfogadott jogszabály az alábbiakat biztosítja:
- A csődbe ment utazási irodával épp külföldön tartózkodó utasokat hazaszállítják. Ha megoldható, akkor a nyaralóknak nem kell korai hazatéréssel félbeszakítaniuk az utat.
- A szerződés aláírása után az árakat csak bizonyos esetben, például az üzemanyagok árának vagy az adók mértékének változásakor lehet emelni. Ha az áremelés 8 százaléknál nagyobb (a Bizottság 10 százalékos határt javasolt), akkor az utazónak egy másik utazást kell felajánlani, vagy vissza kell téríteni a költségeket.
- Vásárlás után az utazásszervezők nem változtathatják meg jelentősen (azaz három óránál több idővel) a járatindulási időpontokat.
- Ha „elkerülhetetlen" és „előreláthatatlan" okokból, például természeti katasztrófák vagy terrorista támadás esetén az utas nem térhet haza a tervezett időben, akkor az utazásszervező feladata, hogy az eredetileg foglalthoz hasonló színvonalú szállásról gondoskodjon az utas számára, vagy legfeljebb öt napig éjszakánként maximum 125 euróig állja a szállodai számlát (az eredetei bizottsági javaslat három éjszakáról és legfeljebb 100 eurós szállásról szólt).
A javasolt szabályokról bővebben a háttéranyag ad tájékoztatást, amit itt lehet elérni.
A következő lépések
A szerdai szavazás lezárta az első olvasatot és biztosítja a Parlament tárgyalási alapját a tagállamokkal folytatandó egyeztetésekhez, amelyek várhatóan a májusi választásokat követően kezdődnek.
Az Európai Parlamant közleményével kapcsolatban megkerestük a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) etikai és jogi bizottságának vezetőjét, dr. Füri Mihálynét, hogy kommentálja azt.
A Kartago Tours ügyvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy "Két területen folyik most a jogszabály szövegének egyeztetése, az egyik az Európai Parlament a másik az Európai Bizottság, egyiknél sincs még végleges szöveg, és amint a cikkből is kiderül a kettő között is van eltérés. A MUISZ a package irányelv tervezet véleményezésében tavaly július óta aktívan részt vesz, és az egyeztetéseknek még a végéhez sem közelítünk. Utoljára pont múlt héten volt ez ügyben megbeszélés. Sok kérdés nyitott még, többek között a lényeg, a package fogalma, a vagyoni biztosíték kérdése, és egyéb részletszabályok."
Forrás: Európai Parlament