Miközben a svájci oldalon Mainau szigete felé haladunk, helyi kísérőnk, Doris Rinke arról beszél, nehéz az élete annak az osztráknak, aki ezen az oldalon vállal munkát: nem kötnek rá a svájciak biztosítást, nem jár az eltöltött idő után nyugdíj, mégis, ennek ellenére 10 ezer ember jár át nap mint nap a svájci oldalra dolgozni, mert megéri a vándorlás.
Közben Doris azt meséli, túl tiszta a Bodeni-tó vize, néhány halfaj nem marad meg benne, mert nincs táplálékuk: a planktonok, algák messze elkerülik, nem szaporodnak ebben a kristálytiszta vízben. A németek annyira megtisztították a vizet, hogy számtalan élőlénynek ezzel a vesztét okozták. Ezt azért tették, mert a környéken 4 millió honfitársuk ivóvizeként szolgál a tó. Aztán vidám történetet hallunk arról a kis falu kolostoráról – Münsterlingen ez a település –, amin épp áthajtunk: itt egy szobrocska vándorol két kolostor között, amióta világ a világ. Hol a svájci oldalon díszeleg, hol meg szemközt, a német részen, Hagnau kolostorában pihen. Ez attól függ, mi történik télen a tó vizével: ha befagy, gyalog viszik át a szentet, ha nem, maradhat. Most 1963 óta a svájci oldalon tanyázik, és állítólag eddig 33-szor tette meg a jégen az utat.
Megérkezünk Konstanzba, a tó délnyugati partján fekvő, 70 ezer lakosú német kisvárosba, amely kultúrközpont, egyben egyetemi város, ipara és kereskedelme kiemelkedő. Ha valakinek ismerősen cseng a neve, az nem véletlen, hiszen 1414–18-ig itt volt a híres konstanzi zsinat. Két dologról vált közismertté: egyrészt – 1414-ben – itt tartották a pápaválasztó konklávét, másrészt ők küldték máglyára Husz Jánost.
Még valami köthető a városhoz, ami utunk során meghatározó: Konstanz szülötte volt Zeppelin gróf, ezért minden nap óránként felszáll – a tiszteletére? inkább üzleti okokból – egy zeppelin, amely lassan, méltóságteljesen lebeg a tó felett. 18 ember fér fel egyszerre, és bár az egy órán át tartó léghajókázás nem 250 euró/óra, mégis mindig tele a hajó.
Megérkezünk Mainau szigetére, rajtunk kívül ezt teszi még naponta több száz ember. Elsősorban németek, rajtuk kívül más, európai országokból érkező turisták, azonkívül amerikaiak és japánok keresik fel ezt a botanikus kertjéről, délszaki növényvilágáról, barokk kastélyáról és templomáról világhírű földi paradicsomot. Belépődíj: 10 euró.
Speciális klímájának, mészköves talajának köszönhetően itt a trópusi fák, virágok úgy virágoznak, mintha otthon lennének. Mainauban minden évszak később kezdődik – a tó közelségének köszönhetően –, tovább tart az ősz, később köszönt be a tél, a tavasz, a nyár. 3 ezer m2-en csak rododendronból 280 félét tartanak. Mindig egy évvel előbb tervezni kezdik a következő év kertjét, hova, milyen dáliafélét, nárciszt vagy tulipánt ültessenek. Csak rózsából évente 600 ezer hagymát cserélnek!
Bármily hihetetlen, de a sziget tulajdonosai, a svéd grófi család ma is ott él a nagy jövés-menés, kellős közepén barokk kastélyuk falai közt. Sőt, az épület alsó szintje látogatható, most épp terítékeket, porcelánneműt mutatnak be. A ma 92 éves Lennart gróf az épület bal szárnyában lakik, középen található a zászlószoba, balra az irodák. A grófnő, Sonia, aki 40 évvel fiatalabb uránál, 5 gyereket szült. Mit mondjak, olyan az egész család kicsit, mint a filmbeli Addams Family.
A szigetet elhagyva csodás középkori városba, Lindauba érkezünk. Ez kereskedelmi központ, bajor tartomány, de leghíresebbé mégis attól vált, hogy női kolostorában nemes hölgyek éltek. Lindau és Mailand között postahajó közlekedett, a városka reneszánsz épületeit ma turisták ezrei keresik fel. A lindauiaknak különben a kereskedelem révén annyira jól ment, hogy egyik családja például – a Fuggerek – az olasz Medicieknek és más királyoknak adtak kölcsön, ha azok megszorultak. A lindaui kikötőben hajóra szállunk, úgy indulunk vissza az ausztriai oldalra, Bregenzbe. Még sokáig láthatjuk a vízről Lindau jelképét, a kikötőszájban ágaskodó, büszke bajor oroszlánt.