Föld körüli utazás "csőpostán"

Elon Musk amerikai milliárdos és feltaláló, akinek vagyona a PayPal eladásából, az elektromos autókat gyártó Tesla gyár forgalmából, illetve a Dragon elnevezésű teherszállító űrrepülőgépeket gyártó SpaceX nevű űrkutatási cég nyereségéből adódik, most 42 éves fejjel egy újabb, a tömegközlekedés jövőjét jelentősen befolyásoló közlekedési eszköz látványképét vázolta fel.

A tervek szerint San Franciscót Los Angelesszel, illetve New Yorkot Moszkvával összekötő, a levegő nyomáskülönbségének elvét felhasználó hipervasút, lényegében egy zárt alagútrendszerben közlekedő speciálisan kialakított kapszula-rendszer, amely leginkább a csőpostára hasonlít. A Hyperloopra keresztelt új típusú közlekedési jármű a két amerikai város közötti közel 600 kilométeres távot 35 perc alatt tenné meg, amely „lineáris motorjának” köszönhetően óránkénti 1220-6500 kilométeres sebességgel közlekedne.

A milliárdos szerint közlekedési eszköze egy Concord, egy léghokiasztal és egy Railgun (elektromágneses fegyver) keverékeként jellemezhető leginkább, amely a közúti, vasúti, vízi-, és légi közlekedés után az ötödik önálló közlekedési rendszer lenne. A tervezett költségek 6 és 7,5 milliárd dollár között mozognak, attól függően, hogy teherszállításra is igénybe vennék-e a Hyperloopot.

A pálya két párhuzamosan futó csőből állna, amelyekben saját erőforrás segítségével haladnának a kapszulák. A légellenállás csökkentése érdekében a csőben alacsonyan tartanák a nyomást is. (Ebből a hatalmas környezeti ráhatásból a leendő utasok állítólag fizikailag semmit sem éreznének meg.) Az ötméteres kapszulákat 28 fősre tervezték és akár 30 másodpercenként követhetnék egymást a pályaudvarokról. Musk szerint az utasonként számított útiköltség leszorítható lenne akár 20 dollárig is.

A projekt természetesen még messze áll a megvalósíthatóságtól. Technikailag és politikailag is akad még tennivaló, ám a Tesla és a SpaceX szakemberei szerint a projekt első tesztmodellje 3-4 éven belül már elkészülhet, hiszen a milliárdos állítása szerint a száguldó kapszula a szupervonatok költségeinek és üzemben tartásainak egytizedéért építhető fel. (Elég itt csak arra gondolni, hogy az amerikai Amtrak nagysebességű járat maximális sebesség bizonyos szakaszokon csupán 240 kilométer/óra, a francia TGV pedig csak 300-360 km/ó sebességgel tud közlekedni az arra alkalmas pályákon.)

A milliárdos egyelőre azért mondott le a vasút kivitelezésről és tette terveit közkinccsé, hogy más cégek is továbbfejleszthessék elképzelését, és megépíthessék a Hyperloop vasutat. Oroszország szinte azonnal lecsapott a projektre. Ilja Volkov közgazdász vélekedése szerint az új típusú közlekedési jármű versenyképessége vitathatatlan. „Számításaim szerint a New York-Moszkva közötti transzkontinentális utat 90 perc alatt gyorsan, egyszerűen, olcsón és megbízhatóan tenné meg a vasút. A Hyperloopnak minimális az energiaráfordítása, környezetbarát a projekt, nagyon gyors az eljutás, és viszonylag olcsó lenne a menetjegy. Mindez együttesen nagyon komoly érv a fantasztikus projekt megvalósítása mellett.

Ám a kérdés nem ennyire egyszerű, hiszen, hogyan lehetne az óceánok alatt és a hegyeken át sok kilométer hosszú csőszerű alagutat létrehozni, mennyire lennének ezek biztonságosak? Hol és hogyan rakják le ezeket az alagutakat? Mindenesetre, ha a terv megvalósítása szabad utat kap, akkor – ismerve Elon Musk korábbi projektjeit –, nem kell kételkednünk: technikai, üzembiztonsági és nyereségességi szempontból sem lesznek aggályok. Így talán már nem is olyan sokat kell várni arra, hogy 6 óra alatt körbeutazzuk a Földet.

Forrás: GyártásTrend


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.