Az első borfesztivál fordulópontot jelentett egyes, időközben mind nagyobbá váló helyi borászatok számára, hiszen több ezer látogató vitte hírül a helyi borok és a nemzetközi vendégborászok termékeinek ízvilágát. Az indulás óta minden évben nyár derekán a szőlőhegyi pincesoron megtartott kulturális és kulináris rendezvény az évek alatt Dél-Szlovákia legnagyobb borászati eseményévé nőtte ki magát.
A kürti borvidéken termett szőlő jellegzetes karakterét és egyediségét Dél-Szlovákia legmelegebb mikroklímájának és a dombonként eltérő, réteges felépítésű, mészben és ásványi anyagokban gazdag talajszerkezetnek köszönheti, amely ráadásul az aszályos időszakokban is kellő nedvességforrással szolgál a tőkék számára. A szőlőhegy különböző dűlőin Alibernet, Devín, Dunaj, Kékfrankos, Kékoportó, Olaszrizling, Rajnai rizling, Rizlingszilváni, Szentlőrinci, Zöldveltelini fajta egyaránt terem. A pincészetek a szőlő feldolgozása során törekednek a helyi tradíciókon alapuló kézműves technikák követésére és a hagyományos előállítási technológiák alkalmazására.
Az idei fesztivál – követve az eddigi szokásokat – irigylésre méltó környezetben, a borok főszerepe mellett kulturális és gasztronómiai élményeket is kínálva várta látogatóit. Két nap alatt a község mintegy 2100 fős lélekszámának közel ötszöröse vett részt a fesztiválon, az ország különböző régiói mellett magyarországi és a környező ország béli látogatók, turisták egyaránt érkeztek. A rendezvényre 28 helyi borász mellett jöttek bortermelők Szlovákia különböző tájegységeiről, a külföldi borokat a Magyarországról, Csehországból, Romániából, Szlovéniából és Ausztriából érkező gazdák termékei képviselték.
A tájegység fejlődése szempontjából nem pusztán a Kürti Pincefesztivál hosszú távú fennmaradása a reménykeltő, hanem az igazi előrelépést az hozná, ha a helyi közösség is minél több ponton bekapcsolódhat, mind a rendezvény lebonyolításába, mind a helyi nagyüzemi gazdálkodásba.
Forrás: Turizmus Online