A Pécs-Mecseki Borút Közhasznú Egyesület a Baranya Megyei Falusi Turizmus Közhasznú Szövetséggel, a Horvátországi Magyar Vállalkozók Egyesületével és a Batinai Borász Egyesülettel közösen Helyi ízek-helyi értékek címmel az IPA Horvátország-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Programjának keretében elnyert források segítségével két éves programot valósítottak meg.
Mint Gonda Tibor, a Pécs-Mecseki Borút Egyesület elnöke elmondta, sikeres volt a most záruló program. A mellett, hogy elkészült egy magyar és horvát gasztronómiai értékeket tartalmazó honlap, a partner szervezetek között is jobban megismerték egymás tevékenységét.
Kitért arra is, hogy ennek eredményeként újabb uniós programok körvonalazódnak, többek között a Pécs-Mecsek Borút Egyesület segítségével valósulhat meg a horvátországi Krizevci város által megálmodott nemzetközi borút-fejlesztési program. E mellett a Falusi Turizmus Szövetség pedig a Horvátországi Magyar Vállalkozók Egyesületével közösen öko-turisztikai programot kíván megvalósítani.
Szólt arról, a most záródó programhoz kapcsolódóan közös fesztiválokat, főzőversenyeket szerveztek, három nyelvű – magyar, horvát, angol - gasztronómiai témájú könyv és kisfilm készül, valamint Pécsett egy Baranya termelési – kiemelten szőlészettel és borászattal kapcsolódó – kultúráját bemutató kiállítás is nyílt a napokban.
A 2011-ben indult és most zárult projekt során uniós források felhasználásával a magyar és horvát Baranya hagyományaiknak megőrzésére tettek lépéseket, valamint gasztro-kulináris történetét kutatták. Az eltelt idő alatt az elnyert 95.000 euró felhasználásával adatbázist hoztak létre a határ mindkét oldalán elterülő Baranya vidéke gasztronómiai, borászati hagyományairól, kiemelve azok egyediségét, jellegzetességeit, valamint a különbségeket. Magyar-horvát-angol nyelvű honlapokat hoztak létre, amelyen a helyi termékek, borok, sajtok, füstölt áruk, tradicionális főtt ételek nevei mellett azok elkészítési módjai is helyet kaptak.
A www.gasztrobaranya.eu és a www.baranjagastro.eu internetcímeken elérhető honlapok azon túl, hogy foglalkoznak a két Baranyához tartozó tizenegy tájegység gasztronómiai arculatával, az ott élő magyar, sváb, cigány, horvát és szerb lakosság ételkészítési hagyományaival, ünnepi és évszakos ételeivel, valamint azok receptjeivel, folyamatosan informálnak a kezdeményezés keretében megvalósított és tervezett eseményekről, azaz bor- és gasztronómiai fesztiválokról, ünnepekről, örökségi rendezvényekről.
A projektben résztvevő turisztikai szervezetek a projekt részeként gyerekeknek vetélkedőket szerveztek, az érdeklődő felnőtteknek, falusi turisztikai szolgáltatóknak pedig elméleti képzést, főzéssel, kóstolással egybekötött "gasztroakadémiát" tartottak, ezzel is segítve az ételkészítési hagyományok ápolását.