A szerzők több mint egy éven keresztül járták Pécs utcáit, épületeit és múzeumait, választ keresve arra a kérdésre, hogyan kapcsolódik Pécs Európához. A könyv nem hagyományos értelemben vett útleírás, nem is történelemkönyv, vagy művészettörténeti áttekintés. Az alkotók sétáik alkalmával a város több évezredes történetéből személyes élményeik tükrében kutatták fel azokat a kulturális emlékeket, amelyek Pécset európai szinten is elismertté tették.
A történelmi alaposság mellett megtudhatjuk, hogyan került vissza a kutatók elveszett jegyzete egy pécsi fiatalember és az EKF Pont segítségével, kik azok a martalócok, valamint, hogy mekkora energiája van egy üvegből kiszabaduló pezsgősdugónak a Littke pezsgőgyár hangulatában.
A Pécsi sétákban olyan, eddig publikálatlan kuriózumok jelennek meg, mint a Zsolnay-gyár udvarán lévő sitthalomban megtalált, eredeti, kézzel rajzolt gyártási műhelytervek, vagy az 1904-ben, Strobl Alajos felesége által készített eredeti fotók, melyek együtt ábrázolják a Zsolnay családot a szobrásszal.
A káptalani levéltár archívumából előkerült felvételek sem jelentek még meg nyomtatásban, amelyek a dóm XIX. század végi átépítésének mozzanatait örökítik meg. Olvashatunk – többek között – Littke Lőrincről, Angster Józsefről, a Zsolnay és a Vasváry családról, a sör-, a dohány és a kesztyűgyárról, a forrásmészkő- és szénbányászatról, valamint a város képzőművészeti és zenei hagyományairól, 448 oldalon 506 képpel illusztrálva.