Az országos mellett ma már helyi – városi, megyei, régiós – versenyeket is rendeznek, amelyek évente közel kétmillió embert mozgósítanak a kulturált, rendezett, tiszta, virággal díszített környezet megteremtése, megőrzése érdekében. A megmérettetést huszadik alkalommal hirdetik meg - tájékoztatott Prutkay János, a Virágos Magyarországért Szervező Bizottságának elnöke. A feltételek a korábbiakhoz hasonlók: önkormányzatok nevezhetnek, a jelentkezési lap megtalálható az interneten, a mozgalom megújult honlapján, a www.viragosmagyarorszag.hu címen. A Virágos Magyarországért versenynek minden évben vannak kiemelt témái, melyek 2013-ban a helyi természeti értékek, tájérték, kiemelten a növény és állatvilág megőrzése.
A jelentkezési határidő: 2013. május 15.
A verseny rangját mutatja, hogy Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor ebben az évben is két települést, egy várost és egy falut részesít elismerésében. A verseny fődíja Magyarország képviselete a 2014. évi Európai Virágos Városok és Falvak Versenyében /Entente Florale Europe/.
A verseny szervezéséhez a Magyar Turizmus Zrt. továbbra is biztosítja a működési hátteret. Mártonné Máthé Kinga, a Magyar Turizmus Zrt. belföldi igazgatója hangsúlyozta, hogy a nemzeti turisztikai marketingszervezet kiemelt projektként kezeli a „Virágos Magyarországért” mozgalmat. A versenyt a turizmus indította útjára, és két évtizede töretlen támogatója. A Magyar Turizmus Zrt. a marketing területén még hatékonyabban kívánja segíteni a versenyt, konkrét promóciós együttműködést is biztosítva regionális marketing igazgatóságai bevonásával. A kulturált vendégfogadás és a vendégbarát szemlélet elengedhetetlen tartozéka az ápolt környezet, a települések rendezett utcaképe, átgondolt fejlesztései, irányítótábláinak rendszere. Egyfajta tükröt is tart ez a verseny a résztvevő községek elé, hiszen a kertészeti és turisztikai szakemberekből álló zsűri értékelése iránymutatást, javaslatot, szakmai értékelést is tartalmaz, segítendő a települések további erőfeszítéseit.
A mozgalom fontos összekötő kapocs Európával, mivel a magyar megmérettetés, része a 12 európai országot átfogó Európai Virágos Városok és Falvak versenyének / Entente Florale Europe/. Az elmúlt két évtized alatt közel 50 magyar település vett részt az európai versenyben igen szép eredménnyel: 7 arany-, 19 ezüst-, 10 bronz- és 10 európai érmet nyerve – foglalta össze a nemzetközi szereplést Kunczené Fellegi Katalin, a verseny fővédnöke.
2013-ban Hévíz /város kategóriában/ és Csopak /falu kategóriában/ képviseli Magyarországot az Entente Florale Europe versenyben.
Papp Gábor, Hévíz polgármestere elmondta: Hévíz már az elmúlt évi eredményhirdetést követően megkezdte a felkészülést az európai versenyre. Ez a folyamat az önkormányzat, a városüzemeltetés, az intézmények, az itt élő polgárok, valamint az itt működő civil szervezetek hatékony együttműködését is megköveteli.
Tekintettel arra, hogy Budapest után Hévíz a leglátogatottabb hazai város, s a világon egyedülálló természeti kinccsel rendelkezik, a gondozott, rendezett, virágos környezet alapvető elvárása a városvezetésnek, ahogyan a Hévízi gyógytó védelme is.
Amellett, hogy a virágosítás, a zöldfelületek gondozása folyamatosan zajlik, a város számos olyan beruházást indított és indít útjára, melyek eredményeként a tóvédelem felé újabb, komoly lépéseket tehet. Megvalósult a város északnyugati része csatornahálózatának kiépítése, felújítása, s beadásra került a város közösségi közlekedését alapjaiban megújítani kívánó pályázat is. Utóbbival lehetővé válna a ma a tó közelében lévő buszpályaudvar áttelepítése, a tó körüli közlekedési utak átrendezése, ezáltal a tó tehermentesítése.
Egy heteken belül induló beruházásnak köszönhetően pedig Hévíz egregyi városrésze újulhat meg, a fejlesztésre 480 millió forintot fordíthat a város.
Az intézmények közül a város általános iskolája az Ökoiskola cím elnyerésére pályázik, amiben a város támogatását is bírja. Az óvodában is elkezdődik már a gyerekek szemléletformálása: a szelektív hulladékgyűjtés alapjait már itt elsajátítják, s füvészkert kialakításával a gyerekek közelebbről is megismerhetik a gyógynövényeket, azok fontosságát, a növénygondozás alapjait.
A városban működő városvédő egyesület a lakosságot utcaszépítő versenyre invitálja, a növények kiültetése a következő hetekben már el is kezdődik.
Hévíz városvezetése számára kiemelt feladat, hogy a fürdőváros a tetszetős városkép, a virágosítás, a zöldfelületek rendezése mellett olyan beruházásokat és lakossági, intézményi összefogást tudjon megvalósítani, melyek a hosszú távú környezeti fenntarthatóságot és védelmet segíthetik.
Ambrus Tibor, Csopak polgármestere beszédében hangsúlyozta, hogy a község vezetése és a nagyszámú civil szervezet egyaránt elkötelezett a környezettudatosság mellett.
Csopak a Balaton-partján fekvő 2000 lelkes település. Különleges szépségét a nádasokkal övezett két parti öböl, a kiépített gyerekbarát strand, a dombokra felfutó szőlősorok, a köztük megbúvó régi pincék és az északról határoló Csákány és Öreg-hegy adja.
A település lankáin már a rómaiak is szőlőt termesztettek, a csopaki borászat azóta is meghatározó. A közel száz éves múltra visszatekintő fürdőkultúra által mára a Balaton egyik legkedveltebb fürdőhelyévé vált. A hazánkban ritka mediterrán klímának köszönhetően a kertekben, közterületeken virágzik a levendula, a rozmaring, többször beérik a füge, a mandulafa és a szőlő jellemzi a község hangulatát, arculatát.
Az önkormányzat a borászokkal a szőlő- és borkultúra, valamint a csopaki bor jó hírnevének és minőségének védelme érdekében levédette a csopaki szőlőterületeket és létrehozta a Csopaki Kódexet.
Az elmúlt években több ezer mandulafa csemetét, sok ezer levendulát ültettek és több száz madárodút helyeztek ki. Minden család komposztáló edényt kapott, a gyűjtőszigeteken pedig lehetőség van a szelektív hulladék elhelyezésére. A nyírt és csonkolt fák helyett virágzó fasorokat (madár berkenye, galagonya) ültettek és a nyírt sövényeket folyamatosan virágzó cserjékkel váltották fel. A gyermek és családbarát szemlélet eredményeként szinte minden parkban új játszóterek létesültek, homokos fövenyt alakítottak ki.
Az európai Entente Florale versenyen való megmérettetésre készülve két új parkot alakítanak ki. Több száz fát, 1500 cserjét, 7000 tő levendulát ültetnek ki. 150 madárodút, fecskefészkeket, denevérodúkat és a hasznos rovarok védelmére szolgáló ún. rovar-hoteleket építenek.
A Virágos Csopakért környezetszépítő program elindításával a magánkertek, közterületek magas színvonalú megjelenését szeretnék elősegíteni.
A Virágos Magyarországért verseny operatív megszervezését a kezdetektől fogva minisztériumok, szakmai és civil szervezetek összefogása teszi lehetővé. Szintén a kezdetektől támogatja a mozgalmat a Belügyminisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Magyar Turizmus Zrt., Budapest Főváros Önkormányzata, a Magyar Önkormányzati Főkertész Szövetség, a Virágzó Magyar Kertkultúráért Alapítvány és még számos civil szervezet.