Az 1993-ban alakult egyesület május 5-én tartotta huszadik, éves közgyűlését Budapesten. A rendezvényen alig két tucatnyian vettek részt a 150 fős tagságból, miközben 10-15 évvel ezelőtt a csúcson még több mint 1000-en tartoztak a szervezethez.
A szervezet alapító elnöke, dr. Lengyel Márton, nemzetközi hírű turizmuskutató és –professzor a tagság előtt a „tárgyi, személyi és pénzügyi feltételek” ellehetetlenülése miatt kérte a tagságot, szavazzák meg a szervezet önkéntes megszüntetését.
Középen Lengyel Márton elnök
A MATUR-titkárságnak a korábban számukra helyet biztosító főiskoláról tulajdonosváltás miatt távoznia kellett, és nem sikerült máshol helyet szerezniük, sem a szervezet titkárának foglalkoztatását megnyugtatóan rendezni – tájékoztatta a tagságot Lengyel Márton. „Több megyei szervezet is megszűnt az utóbbi időben, így nem maradt más hátra, mint az aktív eutanázia” – tette hozzá az elnök.
A későbbiekben elhangzott, hogy 2011-ben 1,8 millió forint bevételt ért el a szervezet, jórészt a tagdíjakból, és a közgyűlés időpontjában kizárólag 700 ezer forintos készpénz-vagyonnal rendelkezett. A szervezet húsz éves működése emlékére legaktívabb tagjainak és segítőinek emléklappal köszönte meg a szakmai munkát.
Lengyel Márton elmondta, hogy tervezik a MATUR név levédését, hogy egyszer – „ha nem lesz III. világháború” – formálisan vagy informálisan újraindulhasson a szervezet. Ennek módjait egy dzsemborin beszélhetné át a tagság még az idén - javasolta.
Több hozzászóló ezek után kifejtette, hogy nem örül a megszűnésnek, de amint Mausz Gotthárd alapító tag kifejtette, „ha nincs, aki folytassa, akkor szűnjön meg”! Mint később kiderült, több korábbi elnökségi ülésen szóba kerültek már az elnök által korábban említett problémák, de mivel időközben ezekre megoldás nem született, ezért javasolta a megszűnést Lengyel Márton.
MATUR-történet
A közgyűlésen az elnök röviden összefoglalta a szervezet életének legfontosabb momentumait. A MATUR indulása óta a turizmus minden részterületét megpróbálta felölelni, tagjai közé hívta a nagyvállalatok mellett a turizmusban működő megannyi kis- és középvállalkozás képviselőit. A szervezet mindig is politikamentesen működött.
Húszéves működése alatt számos emlékezetes esemény, így például a 2000-es Lovas Világtalálkozó megszervezése fűződött a nevéhez. Szakmai és megyei tagozatai működnek, tagsága valódi közösségé kovácsolódott - emelte ki Lengyel Márton. Részt vettek az Országos Idegenforgalmi Bizottság munkájában, számtalan szakmai koncepciót, vitaanyagot készítettek fennállásuk alatt.
„Mégis csak részleges eredményeket értünk el” – hangsúlyozta az elnök, aki szerint olyan korban történt mindez, amikor minden ellene hatott a profitot nem hozó tevékenységeknek. Az évek során mindenkinek egyre kevesebb ideje maradt erre.
„Atomizált, szegény ország lettünk. Mi pedig elöregedtünk, nem sikerült megújulnunk! Nem jöttek elegendő számban a fiatalok” – mondta Lengyel Márton. Pedig például Békés megyében a mai napig, ha a turizmus szót kiejti valaki, rögtön a MATUR jut mindenki eszébe. „Nem sikerült a hosszú távú cél, a fenntartható turizmus és a turizmusbarát környezet kialakítása” – foglalta össze végezetül a húsz éves szakmai történetet az elnök.