Júniustól adóköteles a gyógyüdülés

Június 1-jétől szűkül az egészségpénztári egyéni számla terhére adómentesen elszámolható szolgáltatások köre, vagyis az úgynevezett életmódjavítónak minősített egészségpénztári szolgáltatások igénybevétele után a pénztártagot, illetve családtagot SZJA-fizetési kötelezettség terheli. A kizárólag adókötelesen elszámolható szolgáltatások közé tartozik a rekreációs üdülés, a gyógyüdülés, valamint az egészségügyi üdülés, illetve az életmód javítását elősegítő kúrák.

'
dr. Lukács Marianna, Magyar Önkéntes Egészségpénztárak Országos Szövetsége, a Patikapénztár igazgatója

– A rendelet nem érte váratlanul az egészségpénztárakat, hiszen a (PM) évek óta szűkíti az egészségpénztárak által finanszírozható szolgáltatási kört. A rendelet megszületése előtt a PM eljuttatta javaslatait a szövetséghez, de a szolgáltatókhoz nem. A prevenciós szolgáltatások adókötelessé tétele azért is logikai hiba, mert ezek a szolgáltatások képesek a társadalombiztosítás terheit enyhíteni, mert az egészségesebb emberek kevésbé veszik igénybe az ellátórendszer szolgáltatásait. Az egészségpénztárak számára kedvezőtlen szabályozás megtörheti a pozitív tendenciát, hogy a tagok az elmúlt években egyre többet költöttek egészségük megőrzésére. Ugyanakkor méltányoljuk, hogy a jogszabály fél évet adott az egészségpénztáraknak, hogy szolgáltatásaikat átalakítsák, és megpróbálják a változtatást a pénztártagokkal megértetni. A szövetség a helyzetet nem tekinti lezártnak, bízik benne, hogy a döntéshozókkal sikerül ésszerű javaslatokat elfogadtatnia. Elkészítettük a törvénymódosításhoz szükséges szakértői anyagokat, és azokat eljuttattuk a megfelelő fórumokra: az Egészségügyi Minisztériumhoz, a PM-hez és a PSZÁF-hoz is. Bízunk az eredményes lobbizásban, hiszen a szövetség korábbi javaslatai alapján az eredetileg tervezett szigorítás már valamelyest enyhült: az OGYI-termékek finanszírozását, valamint a gyógyés egészségügyi üdülést sikerült visszaemelni a finanszírozható szolgáltatások közé.

Darvasi László, a Debreceni Nagyerdő Hotel igazgatója

– Az egészségpénztári egyéni számla terhére adómentesen elszámolható szolgáltatások közül szállodánk számára a rekreációs és gyógyüdülés a meghatározó. Az egészségpénztári tagok és a mögöttük álló jelentős számlafedezet komoly üzleti lehetőséggel kecsegtetett minket is. Ennek az üzleti lehetőségnek a kihasználása érdekében az elmúlt években, de különösen 2006-ban harmincegy egészségpénztárral kötöttünk szerződést. A belföldi forgalmunknak tavaly három-négy százalékát tette ki az egészségpénztári kártyákkal történő fizetés. Ez abszolút összegben és arányában sem tekinthető kiemelkedőnek, érezhető volt viszont a felfutás már a két félév forgalmának összevetésében is. A felhasználási lehetőségek korlátozása következtében mintegy négy-öt millió forintos forgalomkieséssel kell számolnunk, mivel a korábbi – egészségpénztári számla terhére üdülő – vendégek egy része a jövőben nem veszi majd igénybe ezt a szolgáltatást. Én ezt magánemberként is sajnálom, mert a rekreáció és a gyógyüdülés szerves része kellene, hogy legyen életünknek. Mind a megelőzés, mind a gyógyítás segít a munkaképes állapot megőrzésében, az általános egészségi állapot és a közérzet javításában.

Molnár Anna, a Corinthia Aquincum Hotel SPA-menedzsere

– A módosítás váratlanul ért, a koncepció érthetetlen számomra. Becslésem szerint ez a wellness terén akár harminc-negyven százalékos forgalomkiesést is eredményezhet. Szállodánkban jelentős energiát fektettünk abba, hogy a helyi vendégek és a külföldi beutazók számára egyaránt érdekes és elérhető szolgáltatásokat alakítsunk ki. Vendégkörünk fontos részét képezik a helyi, rekreációs céllal érkezők vagy pihenni vágyók. Ez az intézkedés sokakat megfoszt eddigi lehetőségeitől. Az egészségpénztárakat fontos partnereknek tartjuk. Az emberek végre kezdik felismerni, mekkora szükség van rá, hogy törődjenek egészségükkel!

Kálló Katalin, a Pénzügyminisztérium (PM) sajtóreferense:

– A rendelet elfogadását széles körű államigazgatási egyeztetés előzte meg, és a PM minden regisztrált pénztárszövetséggel is egyeztetett. A cél az volt, hogy az adókedvezményekkel támogatott egészségpénztári rendszer az eredeti szándék szerint működhessen. Az egészségpénztárak 1993. évi létrehozását az motiválta, hogy a kötelező egészségbiztosítási rendszer kiegészítő pillérét képezzék. Azon egészségbiztosítási szolgáltatásokat tehát, amelyeket a társadalombiztosítási rendszer egyáltalán nem vagy csak részben finanszíroz, az adókedvezményekkel támogatott megtakarításra épülő egészségpénztárak egészíthetik ki. Sajnos az elmúlt időszak fejleményei azt mutatták, hogy az egészségpénztárak szolgáltatási körében egyre inkább háttérbe szorultak a kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatások, ugyanakkor egyre nagyobb teret nyertek az egyéb, az egészségi állapottal közvetetten összefüggő, jóléti szolgáltatások. Ezért volt szükség egyes üdülési szolgáltatások igénybevételének korlátozására. A jogszabályváltozások előkészítése során a kormány arra törekedett, hogy az egészségbiztosítással kapcsolatban álló jóléti szolgáltatások továbbra is a „támogatott körben” maradjanak. Így a jövőben sem terheli adófizetés a gyógyüdülés, valamint az egészségügyi szolgáltatás igénybevételét is tartalmazó, úgynevezett egészségügyi üdülés igénybevételét. A változások elősegítik, hogy az egészségpénztári rendszer a korábbinál hatékonyabban szolgálja legfontosabb céljait: az egészség megőrzését (prevenciós egészségügyi szolgáltatások), illetve helyreállítását.

'

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.