Cancúnban csupán néhány évtizede kezdődött a turizmus fejlődése. Miután az itt korábban virágzó gumifaüzlet hanyatlásnak indult, néhányan rájöttek, hogy a pazar adottságú tengerpartból kiváló üdülőhely alakítható ki. Bár a legtöbb helyinek csak kartondobozra emlékeztető házra futja, a szállodákban nem spórolnak a luxussal.
A gigászi méretű üvegerődöktől délre, a part mentén terül el az európai és kanadai turisták paradicsoma, a 150 kilométer hosszú Maja Riviéra. Az emberléptékkel szabott szállodák távol a várostól, jókora zöld területekkel övezve épültek a tengerparton, legtöbbjük all inclusive ellátást biztosít a vendégeknek, akik főként Spanyolországból, Olaszországból, Franciaországból és Angliából érkeznek. 2007-ben összesen mintegy 3 millióan látogattak a csodás partokra, közülük 1,5 millióan Európából. A tengerparti bungalóktól az ötcsillagos golfszállodákig minden kategóriában találunk itt szálláshelyet, összesen 31 000 szobát kínálnak.
A fürdőzésen és a vízi sportokon túl számos fakultatív program közül választhatnak az ideérkezők. Az egyik, talán legérdekesebb és legkevésbé ismert a Sian Ka'an biorezervátumban tett kirándulás, amely Muyil városkából indul. A vezetett túrán részt vevők trópusi erdőn vágnak át, ahol megismerhetik az erdő állat- és növényvilágát, majd motorcsónakba szállnak, hogy a Chunyaxche lagúnát átszelve meleg vizű folyóba vessék magukat. A kalandkeresők a folyó sodrását kihasználva csoroghatnak át a végtelennek tetsző mangrovemocsáron, míg a mentőmellény biztonságában élvezik az idilli látványt: gémek, kócsagok és íbiszek suhannak el a fejük felett.
A Yucatán-félsziget mészkőfelszíne egyedülálló természeti képződmények kialakulását tette lehetővé. Az évente lehulló mintegy 1,5 méternyi csapadék legnagyobb része a puha kőzeteken át a földbe szivárog, így felszíni folyók itt egyáltalán nincsenek, a félsziget vízkészletét a föld mélyén találjuk. Karsztok és föld alatti folyók hatalmas rendszere alakult így ki, csak itt, a Yucatán-félszigeten léteznek a cenote-ok (víznyelők egy fajtája), amelyek hatalmas vonzerőt jelentenek a turisták és persze a barlangi búvárok számára. Csak a Maja Riviéra alatt több mint 700 kilométer hosszú, vízzel teli barlang létezik, ezek közül sok vezetett túra keretében látogatható is. Az egyik, talán legszebb és leghosszabb a Rio Secreto labirintus, amelynek kristálytiszta vize fölött gigantikus cseppkövek alakultak ki az évmilliók alatt.
Az évezredes maja civilizáció otthagyta nyomait a Yucatán-félszigeten, kulturális és épített örökségüket a tengerpart közelében is lépten-nyomon megcsodálhatjuk. Egyik leghíresebb városuk a sziklaszirten épült Tulum a Karib-tenger partján. A romok eredeti pompájukat most is őrzik, és a mészkőből díszesre faragott kőtemplomok remek látványt nyújtanak a ragyogó kék tengerrel a háttérben. A közel 2000 éves Cobá romvárosa viszont az őserdő mélyén rejtőzik, épületeinek túlnyomó része még ma is az erdő foglya. Az itt található 42 méter magas piramis a legmagasabb a Yucatánon.
Tulum közelében, a vakítóan fehér homokú Playa del Carmen strandján építették fel a Xcaret és Xel-Ha témaparkokat. Ez utóbbi víz köré csoportosítja attrakcióit, a látogatók a belépődíj ellenében búvárkodhatnak, óriás úszógumin lebeghetnek a trópusi folyón, korlátlanul ehetnek és ihatnak az éttermekben, a delfinshow-ért viszont már külön kell fizetni. A Xcaret ökopark a maják életét, szokásait, rituáléit mutatja be több mint 30 helyszínen, szintén számos vizes programmal, all inclusive ellátással, amelyet a 11 étterem valamelyikében élvezhetnek a látogatók.