Kassel, Documenta

Júniustól szeptember közepéig, 100 napon keresztül minden a kortárs művészetről szól a németországi Kasselben. Az egyébként csendes kisvárost ilyenkor elözönlik a világ minden tájáról érkező turisták. Az alkotások a múzeumokon és galériákon túl olykor szokatlan helyszíneken, az utcákon és a bevásárlóközpontokban is várják a kortárs művészet iránt érdeklődőket. Filmvetítések, előadások, performanszok és koncertek teszik teljessé a kulturális kínálatot.  

'

A németországi Kassel ötévente a kortárs művészet fővárosává válik. Az idén június 16-án kezdődött el a 12. Documenta kiállítás, amely a hagyományoknak megfelelően 100 napig, szeptember 23-ig várja az érdeklődőket. A világ minden tájáról meghívott művészek munkáit a városban több helyszínen állították ki. A szervezők ebben az évben 650 ezer látogatóra számítanak a Frankfurt melletti kisvárosban. A Documenta iránti érdeklődés minden alkalommal növekszik, amit jól példáz az is, hogy első alkalommal még csak 130 ezren keresték fel a művészeti rendezvényt. A kereslet azonban a vártnál is nagyobbnak bizonyul: az idén augusztus 4-ig kereken 330 ezer látogatót regisztráltak a szervezők. A kiállításra kíváncsi turisták maguk is felfedezhetik a kiállítótermekben és szabadtéren elhelyezett műalkotásokat, de igény szerint idegenvezetőt is kérhetnek, akik a festmények, képek, szobrok, performance-ok és filmek keletkezésének történetére és mondanivalójára világítanak rá. Ez mindenképpen ajánlatos azoknak, akik nincsenek otthon a kortárs művészetben.

Hercules őrzi a várost

Kassel a 12. században emelkedett városi rangra, amikor Heinrich hesseni tartománygróf ide telepítette át a rezidenciáját. Ma mintegy 194 ezren lakják, akik nyugalmát egyébként a Documenta 100 napját leszámítva nem sok turista zavarja meg. Számos múzeum található itt, de a város csodálatos, zöld parkokban sem szűkölködik. A Grimm testvérek múzeuma a két meseíró testvér, Jacob és Wilhelm élete és munkássága mellett bátyjuk, Ludwig festői pályáját is bemutatja, de érdekesség a Tapéta Múzeum is, ahol a különböző korokra jellemző falburkolatok – anyagok, minták, stílusok – sorakoznak fel a látogatók előtt. Csaknem 300 éve tekint le a városra a Herkules-emlékmű, az öntudatos kasseli lakosság jelképe, egyben szimbóluma a Wilhelmshöhe Bergparknak, Európa egyik legszebb természeti parkjának. A területén sétálva garantált a festői látvány!

A pénz városa

Aki esetleg megunja Kasselben a kortárs művészeti alkotások kavalkádját, röpke egy óra alatt bevonatozhat a régió legnagyobb városába, Frankfurtba. A 660 ezer fős gazdasági központ életében fontos szerepet játszik a reptér: a bankszektor után ez adja a második legtöbb munkahelyet a helyieknek és környékbelieknek. Frankfurt két asszony irányítása alatt áll – a főpolgármester és a polgármester is hölgy. Talán a nők különleges takarékossági érzékének köszönhető, mindenesetre az országban egyedülálló módon a városnak egy fillér adóssága sincs. Egy helyi mondás szerint: „Az ember pénzről nem beszél, pénze van.” Goethe szülővárosában rengeteg szakmai kiállítást rendeznek, amelyek közül talán a legjelentősebbek a tavaszi és az őszi vásár, de a legnagyobb európai könyves rendezvényt is itt tartják. A belváros főterén, a Römer Platzon már 1240 óta tartanak vásárokat. A II. világháborúban a belváros 90 százaléka megsemmisült, csupán egyetlen reneszánsz stílusú faház maradt épségben. Ezután nem a város újjáépítése, hanem új város kitalálása volt a tervezők feladata.

Frankfurtban rengeteg a toronyház, bennük többnyire a bankok, biztosítók székházait találjuk. Új felhőkarcolók manapság is épülnek, pedig a mocsaras talajon ez drága mulatság. Az egész városra rápillanthatunk a 200 méter magas Main Tower tetejéről, ahonnan egyébként a helyi televíziós társaság az időjárás-jelentést is sugározza. A csúcsra 190 méter után további 55 lépcsőfok vezet. Frankfurt legnagyobb modern művészeti gyűjteménye meglepő módon a Deutsche Bank magas toronyházában található, ráadásul nem is látogatható. Csupán májusban, a toronyházak napján nyitják meg a kapukat a nagyközönség előtt néhány emelet erejéig. Frankfurt belvárosa mindig is polgárvárosnak számított, az alapítványoknak már egészen a korai időktől nagy hagyományuk volt. A múzeumok zömét is nagypolgári családok adományozták a városnak, ezzel támogatva a kultúrát. A főtértől nem messze húzódó Saal Gassén érdekes házakat találunk: amikor a Frankfurti Műcsarnok tervezésére pályázatot írtak ki, a vesztes jelentkezők jogot kaptak, hogy ebben az utcában egy-egy posztmodern épületet „alkossanak”.

Egészen más hangulatot közvetít a Majna partján húzódó Höchst városnegyed. A hangulatos, szűk óvárosi utcákon kanyarogva időnként kis terecske bukkan fel a turisták előtt. Az egyik ilyen téren egy 830- ban felszentelt templomot is találhatunk, eredeti tartóoszlopokkal. A város második legrégebbi temploma a Szent Leonhard-templom, különlegessége a gótikus függőmennyezet, amelyet saját súlya tart össze. Kipihenve az egész napos barangolást, üdítő élményt nyújt egy vacsora az Apfelwein Wagner borozóban. Itt a helyi specialitásnak számító almabort a városra jellemző, egyedi kék-szürke mintás kancsókban (Bembel) szolgálják fel.

Barokk kirándulás

Aki Kasselban jár, és egy csepp romantikus hajlam is bujkál benne, annak kötelező felkeresnie a közelben fekvő Fuldát. Nem véletlen, hogy filmesek is előszeretettel választják forgatásuk helyszínéül: a Kassel és Frankfurt közt félúton fekvő barokk kisváros hamisítatlan hangulatú. A szakavatott helyi idegenvezetőktől sok érdekességet megtudhatunk, fény derülhet például arra, hogy Fuldában porcelánmanufaktúra is volt a XVIII. században. Az üzem csupán 25 évig működött, ezért olyan értékes a fuldai porcelán. Az sem közismert, hogy a korabeli barokk kastélyokban édességkínáló „csokoládéleányt” és szeletelőmestert is alkalmaztak. Azután ott a Fulda mobil, a kis guruló csoda, amelyből összesen 3000 darabot gyártottak, méghozzá kézzel. Mára csupán száz maradt belőlük, amelyekkel régiautó-kiállításokon lehet találkozni – na és Fuldában. A kőkortól kezdve a város egész múltját megismerheti, aki végigjárja a Regionalmuseum termeit. Az egyik legelragadóbb látnivaló az óvárosban a barokk kastély és a hozzá tartozó kert, ahol az előbb említett „csokoládéleány” kalauzolja a látogatókat szobáról szobára. Mire a termeken végigjutnak a turisták, mindent megtudhatnak a kastély egykori lakóinak életviteléről, szokásairól, sőt, még legbelsőbb titkairól is. A kastéllyal szemben áll a tekintélyes, számos toronnyal rendelkező, 18. századi dóm lenyűgöző épülete, benne a csodálatos orgonával. Mindehhez a barokk óvárosi képhez tökéletesen illeszkedik a Romantik Hotel „Goldener Karpfen”. Már a szálló hallja sem a megszokott látványt nyújtja: igazi meleg, otthonos atmoszféra uralkodik mindenhol, mintha csak egy valódi főúri kastély lakóinak életterébe csöppennénk.

 

'

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.