Konferencia a Balaton jövőjéről

A Siófoki Turisztikai Napok rendezvénysorozat zárónapjának legfontosabb eseménye a Kodolányi János Főiskola Siófoki Intézetében megrendezett turisztikai konferencia volt. Az eseményen a régió turisztikai döntéshozói és a turisztikai helyettes államtitkár is megjelentek.

A konferenciát Hamvas Péter, a Somogy Megyei Idegenforgalmi Hivatal elnöke nyitotta meg, bemutatva a megjelent előadókat és kimentve a meg nem jelenteket. Őt követte Vizi István, a Kodolányi főiskola turisztikai szakának tanszékvezetője, az intézet igazgatója, aki elmondta: hatodik éve folyik turisztikai képzés a városban. Tavaly nyár óta egy csodálatosan felújított épületben – a konferencia helyszínén – tanítanak, hála elsősorban Siófok városának, amely az épület átadásával járult hozzá a felsőoktatási képzéshez.

Az első előadást Budai Zoltán turisztikai helyettes államtitkár tartotta, aki új korszak eljöveteléről beszélt. A magyar gazdaság zászlóshajója a turizmus, amely motorja lett a hazai gazdaság fejlődésének. A turizmusból származó bevételek megegyeznek az ország energiaigényének költségeivel, vagyis a nyersanyag- és energiahordozó hiányt a turizmus bevételei pótolhatják.

A Széchenyi terv keretéből tavaly 30 milliárd forintot juttattak a gazdaságba. Ennek részei a gyógyfürdőprogram és a várturisztikai program. Az államtitkár szerint, ahogy javul a szolgáltatások színvonala, úgy kell egyre többet fordítani majd a promócióra, vagyis jelentősen növelni fogják Magyar Turizmus Rt. költségvetését is.

A helyettes államtitkár szerint Magyarország hosszú távon is versenyképes szolgáltatásokat nyújthat. Egészségturisztikai központjaink, csodálatos nemzeti parkjaink egyedi vonzerőt jelentenek, és az uniós csatlakozás után a nyugat-európai biztosítók térítik majd a magyarországi kezeléseket, ami jelentős többletbevételt jelenthet.

Gazdagodik az ország, de gazdagodnak a környező országok is. Így nagyobb figyelmet kell fordítani az onnan érkező vendégekre. Példaként említette Bulgáriát, amellyel szemben az Európai Unió nemrég törölte el a vízumkényszert, ez pedig jelentős, Magyarország felé irányuló turizmust indukálhat.

Az előadások sorát dr. Bóka István, a Balatoni Fejlesztési Tanács elnöke folytatta, aki a BFT és a turizmus fejlesztésének kapcsolatáról beszélt. 2001-ben a legnagyobb eredményként azt emelte ki, hogy a Balaton-régió középtávú, komplex stratégiai fejlesztési programját elfogadták. Eszerint 2006-ig 390 milliárd forintot fordítanak a Balatonra és környékére.

Elsődleges a vízminőség védelme, de a magas szintű idegenforgalmi szolgáltatások szezonhosszabbító hatása is prioritást kap. Szeretnének területfejlesztési értelemben is régióvá válni, mert így az EU-csatlakozás után – jogi értelemben is tervezési- statisztikai régióvá formálódva – hozzájuthatnának az uniós régiófejlesztési forrásokhoz. Ehhez persze olyan társadalmi kohéziós folyamatok is szükségesek, amelyek „felülírják” a megyehatárokat.

A saját források mozgósítása költségvetési támogatást is indukál, így sikerült több 1,3 milliárd forintnyi beruházási elindítani, elsősorban a különböző szervezetek együttműködésével. A vízminőség védelmében csatornázást, szennyvíztisztító, hulladékgazdálkodási beruházásokat kell indítani és meg kell oldani az eső, és mezőgazdasági területekről a Balatonba zúduló víz elvezetését, az úthálózat kiépítését. Évi százmilliót fordítottak a régió közbiztonságának javítására, az viszont még nem biztos, hogy ezt a nagyságrendet az idén is tartani tudják, hiszen ehhez a régió saját forrásait is mozgósítani kellene. A BTF elnöke némi szemrehányással illette a helyi vállalkozókat, akik nem használták ki a pályázati lehetőségeket, de aztán megnyugtatta hallgatóságát, hogy a pénzt más projektekre el tudták költeni.

A szünet után Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke vette át a szót, aki a BRIB tevékenységéről, feladatairól adott tájékoztatást. Elmondta, hogy a RIB az idegenforgalommal kapcsolatos regionális feladatokat látja el, igazodva az országos idegenforgalmi célkitűzésekhez. Ugyancsak megemlítette, hogy az igazi statisztikai régió kialakítása – három megye összefogásával – lenne a Balaton egyik kitörési lehetősége, hiszen ez a különleges természeti kincs összeköti a térséget, s a gazdasági fejlődés megteremtője lehet. Véleménye szerint még nem mindegyik önkormányzat értette meg a turizmusban rejlő lehetőségeket, s inkább más gazdasági területek felé orientálódnak. A BRIB feladata, hogy segítse az önkormányzatokat és a vállalkozásokat a turizmusban rejlő lehetőségek, potenciálok felismerésében és kihasználásában. A szezonalitás gondjai fokozottabban sújtják a régió vállalkozásait, a szabályzók azonban nincsenek tekintettel erre, így szükség lenne a központi beavatkozásra. Az eszközrendszert biztosítani kell úgy a vállalkozások, mint a térség marketing- és promóciós tevékenységéért felelős szervezetek számára. Mert csak akkor lehet a fajlagosan több pénzt költő turistákat idecsalogatni, ha a szolgáltatások színvonala is nő.

A nap folyamán még két további előadásra került sor. A Balatoni regionális Turisztikai Projekt Iroda munkatársa a Széchenyi terv pályázatairól beszélt a konferencia hallgatóságának, végül pedig A Balaton internetes weboldal szerkesztője, Semsei Sándor ismertette a honlapok tartalmát.

Összességében nem sok újdonság hangzott el, ám a létező problémákról beszélni kell, erre pedig mindenképpen jó lehetőség volt a Balaton jövőjéről rendezett konferencia.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”  

Interjú a Klasszis TopDesign 2023 verseny egyik díjazottjával.
Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.