ttrend: Tavaly megalapította a Nemzeti Fürdőszövetséget. Hogy látja a szervezet munkáját, sikerül-e a terveknek megfelelően erős érdekképviseleti szervvé válni?
Kovacsics Imre: Egyelőre nagyon fiatal szervezetről van szó. Ugyanakkor a 2010-es év során sikeresen kialakítottuk a belső struktúrákat, az Új Széchenyi Terv kidolgozása során számos alkalommal kértek fel minket szakértőként. Ez mindenképpen siker egy ennyire új szervezet esetében. Célunk 2011-re hogy egy széles társadalmi réteget alakítsunk ki, különböző szervezetekkel kössünk szerződést a turizmus fejlesztésére. Úgy látom, hazánkban rengeteg érdekelt szervezet létezik sok, de elaprózottan végzik a munkájukat. A megoldás szerintem egy turizmus parlament létrehozása lehetne, ahol összehangolt tervek készülhetnének a mindenkori kormány számára.
ttrend: Tervezték a fürdők áfájának csökkentését. Történt-e ezzel kapcsolatban előrelépés?
KI: Induljunk ki abból, hogy ideje volna elfelejteni a hazai fürdők versenyeztetését; Bükfürdő osztrák fürdővel kelljen versenyre ne Gyulával, ebben sokat segíthetne az áfa csökkentése. Tudjuk, hogy számos vetélytárs országban alacsonyabb a fürdőipar áfája, de azt is be kell látnunk, hogy ma nem mérsékelheti a kormány a forgalmi adó mértékét, szükség van az adóbevételre. Ennél most fontosabb, hogy visszahozzuk azokat a cafeteria elemeket, melyek a belföldi forgalmat élénkítik, melyek sokkal több forgalmat hozhatnak a hazai fürdők számára. Az áfa kérdését egy 4-5 éves távlat végére tűzzük ki, a versenyképességünk növeléséhez 5-8%-os mérték lenne ideális.
ttrend: Mi segíthet még a fürdő nagyhatalommá válásban?
KI:Kicsit megmosolyognivalónak tartom, hogy miközben a gyógyfürdők, gyógyvizek és gyógyszállók országának tartjuk magunkat, összesen 54 gyógyszállóval rendelkezünk. Ideje végre elkezdeni nagyban gondolkodni. Nem ugyanolyan fürdőket kell építeni, mint amilyenek már megvannak. Kellene 2- 3, fürdőkre épülő, 20-40 milliárdos megaprojekt, amelyre belföldön csakúgy, mint külföldön egyaránt felkapják a fejüket, amiről azonnal Magyarország jut az emberek eszébe, legyen az szórakoztatás vagy gyógyászat. Emellett magas szintre kell fejleszteni a fürdőinket humán erőforrás, energetika és szolgáltatásbővítés terén is. nem ugyanolyan fürdőket kell építeni, mint amilyenek már megvannak.
ttrend: Meddig tarthat a fürdőket menedzselő cégének, a SPA Hungary Holding Zrt-nek terjeszkedése?
KI: A struktúra felállt, de ahogy bővülünk, megfelelő szakemberekkel kell bővíteni a céget, minden olyan részleggel, amellyel rendelkezünk, ami egy fürdő vezetéséhez profi szinten szükséges. Ebben a tekintetben meghozta a több évi kemény munka a gyümölcsét. Jelenleg 4 fürdőt üzemeltetünk párhuzamosan, 2011 elején nagyjából 10 önkormányzatnál végzünk fürdőátvilágítást. Amennyiben sikeresen elvégeztük a feladatot, meg is kötjük az üzemeltetési szerződéseket.