Kerékpáros túrázásra az aránylag kis magasságkülönbségek miatt leginkább a Velencei-tó környéke alkalmas. Edzettebb kerékpárosok vállalkozhatnak nagyobb szintkülönbségű utakra is, a Vértes szépsége kárpótol a fáradságért.
A lehetőségek bővülnek: idén augusztusban adták át a Gárdony– Agárd főútvonal mentén létesült, 2650 méter hosszúságú kerékpárutat. Jövő nyárra elkészül a Kisfalud és Dinnyés közötti csaknem öt kilométeres kerékpárút, amelyre pályázaton nyert pénzt Székesfehérvár önkormányzata. Így biztonságosan lehet majd eljutni a regionális központból két keréken is a Velencei-tóhoz. Békás község jövőre tervezi a Mezőlakra vezető kerékpárút megépítését. Az INTERREG IIIB CADSES program keretében készülnek kerékpárúttervek a Veszprém és Ajka közötti 42 kilométeres vonalra is.
Számtalan vonzó tematikájú kerékpártúra-útvonalat alakítottak ki a Velencei-tó körül: a Velencei- hegység természeti értékeit bemutató Vörösmarty Mihály-emléktúrából rövid, közepes és hosszú változatot is kínálnak.
A Velencei-tavat körbekerékpározni már gyakorlott bringázóknak való, de útközben lehet fürdeni, lovagolni, jókat enni és múzeumokkal ismerkedni. Idén nyáron nyitották meg újra Gárdonyi Géza felújított szülőházát Gárdonyban. Ebben megtekinthető az író emlékkiállítása, és itt kapott helyet a Gárdony Galéria is. „Vissza a múltba” címmel a környék kastélyaihoz és kúriáihoz tehetnek két keréken kirándulást az érdeklődők. A bor mámorától nem félők a Pincesorok panorámaúton kerekezhetnek. A leleményes szervezők további féltucatnyi tematikus utat kínálnak. A hosszú túrák negyven-ötven kilométeresek. Az elszánt keresők többnapos kerekezésre is találnak lehetőséget.
A Velencei-tavi Vízi Sportiskola és Szabadidő Központ és a Nádas Környezetvédő Csoport már kilenc éve szervez természetismeret-órákat a Velencei-tavon csapatkenukkal. A diákok a túra keretében felkereshetik a Gárdonyi Géza-gyűjteményt, a Vörösmarty Mihály Emlékmúzeumot, a Pákozd–Sukoró Arborétumot, a Dinnyési Fertő Természetvédelmi Területet, megismerkedhetnek a halnevelés, haltelepítés alapjaival, és állatvédelmi ismereteket is szerezhetnek.
Hegyen-völgyön
A Zirci Arborétum hazánk legmagasabban fekvő élőfa-gyűjteménye, csaknem 600 fa- és cserjefaj otthona. A város közelében nemrég készült el a Pintér-hegyi parkerdő tanösvénye, Olaszfalu határában pedig ott az Eperjes-hegyi geológiai tanösvény. A Cuhavölgy szurdokai, a Gerence-patak völgye, a Kőris-hegy sok látnivalót kínál. A vidék számtalan geológiai, botanikai és zoológiai értékkel bír. Az egész térség a Bakony vízrajzi központja, az itt lehulló csapadék a víznyelőkön befolyva a mélységi karsztvizet táplálja. A bakonybéli Erdők Háza a környék természeti képét, erdőgazdálkodását mutatja be. Bakonyi túránkon érdemes ellátogatni Tésre, a legmagasabban fekvő bakonyi faluba, ahol szélmalmokat láthatunk. Utunk során érdemes megállnunk Csókakő váránál vagy a csetényi kastélyparkban, Bodajkon pedig a Gaja-szurdok több kilométer hosszú, mély, sziklás szakasza és a helyi Vadaskert várja a bakancsos turistákat.
Kevésbé ismert kirándulási lehetőségeket kínál a Veszprémi Erdőgazdaság. Az év bármely szakában felkereshető eplényi kirándulóerdőben 3590 és 4180 méteres tanösvény, tízállomásos tornapálya, játszó-, pihenőhelyek és egy nyolc méter magas kilátó található. A sárcsíkúti erdei iskola és tanösvény a Hubertusz Erdei Iskolával, a Kab-hegyi erdővel és az erdőgazdálkodással történő hosszabb idejű ismerkedésre is lehetőséget ad. Az Alsóperei Arborétum és Park Szálló romantikus környezetben hosszabb tartózkodásra is ajánlott. A szállodában 14 összkomfortos szoba áll rendelkezésre, 33 férőhellyel. A Pintérhegyi Parkerdőben 5000 méter hosszú, gépjárművel is megközelíthető tanösvényt járhatunk be.
Friss fejlesztések
A Velencei-tó partján új, négycsillagos termálszálló és üdülőtelep nyílt meg az idén. A 3,1 hektáros, tóparti fekvésű Velence Termálpart négycsillagos, 63 szobás wellness- szállodát, ezer négyzetméteres élmény- és gyógyfürdőt, éttermet és egy közel kétszáz egységből álló apartmanházat foglal magában. A szállót és az apartmanházakat zárt folyosó köti össze a fürdőépülettel. A két-, illetve négyfős, teakonyhás apartmanok meg is vásárolhatók.
Az Agárdi Gyógytermálfürdőben idén nyílt meg a wellnessrészleg. Az átépítés során a fürdő 180 m3-es gyógymedencéjét különböző élményelemekkel, gyermekpancsolóval és játszóházzal bővítve családi medencévé alakították, amelyhez külön koktélbár épült. Az élménymedence kialakításával párhuzamosan a szaunablokkot is bővítették. A már meglévő szaunaszolgáltatások kombigőz-, infra-, fény- és aromakabinnal, illetve 80 m2-es, üveges pihenőrésszel, valamint közel 100 m2-es szaunakerttel egészültek ki. Felkereshető a hangulatos sóbarlang és masszázsszalon, korszerű fitnesz- és spinningterem, illetve szoláriumstúdió is. Jövőre tervezik a Termál Kemping és Panzió felújítását.
A rácalmási önkormányzat sikeres pályázatának eredményeként készült el a Duna Ökoturisztikai Központ. Részei a Jankovich-kúria Konferencia-központ, a Nagy-szigeten lévő ártéri tanösvény, a Kis- Duna partján megépített kikötő, valamint az onnan Dunaújvárosba vezető kerékpárút. Az oktatási épületben 2008 januárjában nyílik meg hivatalosan az Afrika-kiállítás. A bázis másik szegletében kézművesház fogadja az érdeklődőket. A régi főzési és sütési technikákat lehet kipróbálni a csikótűzhelyen, illetve a búbos kemencében. A gasztrohelyiség mellett igényes néprajzi és halászati gyűjtemény kapott helyet. Az épületek fogják közre az 1500 fős nézőterű szabadtéri színpadot. Aki innen lesétál a szigetre, két vagy négy kilométeres, kellemes túrán vehet részt. Útbaigazító táblák, gyékénykunyhók, a nagy Dunáig vezető fahíd, madárvárták és madárlesek teszik változatossá a sétát. Érdekesség, hogy Csepeltől lefelé a Dunán ez az első ilyen kikötőhely. Előtte halad el az öt kilométer hosszú, közvilágítással ellátott kerékpárút, amely a szigetre vezető hídnál kezdődik, és egészen Dunaújvárosig el lehet jutni rajta a Kis- Duna partján. A kerékpárút mentén épült fel a Mikulás-pihenőház, amelyet a LEADER-pályázaton nyert uniós forrásból építettek.
Ajka térségében uniós támogatásból tematikus utak (római, hagyományőrző, természeti és ipari, zarándok- és hadiutak) fejlesztésére kerül sor. A Magyar Nemzeti Múzeumban Végtelen utazás címmel időszaki kiállítás látogatható a projekt eredményeiről.
Téli sportok, ünnepi rendezvények
A veszprémi korcsolyapálya professzionális, vadonatúj pálya. Óriási előnye, hogy télen-nyáron használható, és mobil. Téli-nyári jégrevüket előszeretettel tartanak ezen a budapesti rendezvényszervezők. Eplényben öt különböző hosszúságú és nehézségi fokozatú sípálya üzemel, szükség esetén valamennyin hóágyúkkal biztosítják a havat. (www.skiarena.hu ) Veszprémben a karácsonyi vásár november utolsó hetétől december közepéig tart a Kossuth utcán. Az „llatos Advent” című rendezvénysorozat az Óváros téren a december 1. és december 22. közötti hétvégéken zajlik. Komáromban az Ünnepváró karácsony előtt, december 8-án, a Sprint óévfutás december 23-án lesz.
Jövő évi programok
Kisbér, uniós díjugratóverseny, május 1.
Első velencei-tavi hal-, vad-, pálinka-, borfesztivál: május 1–4.
Velence-tavi évadnyitó horgász- és halászléfőző-verseny, május 17.
Székesfehérvár, Borlakoma, május 7–9. és Virágálom, május 9–12.
Monostori erőd: évadnyitó, március 14. és Mediawave majális, május 1.
Mozdulj, Velencei-tó
2008 A tó partján egész nyáron versenyek folynak (streetball, strandröplabda, kézilabda, kispályás foci, lábtenisz, tollaslabda, vízben fejelés, korfball, víziröplabda). A szezont lezárva Gárdonyban augusztus 24-én, vasárnap a strandok csapatainak részvételével megszervezik a „Mozdulj, Velencei-tó” 1. sporttalálkozóját.
Dél-Komárom, Lóshow, július 18. és 19., Fedeles Lovarda
Kisbér, bakony-térségi kisbéri napok, július 23–28.
Koppánymonostor/Dél-Komárom: kemencés kenyérsütés, augusztus 17.
Monostori erőd: Az Európai Kulturális Örökség napjai, szeptember 13–14.
Pákozd, szeptember 28–29.: megemlékezés, koszorúzás és huszárkavalkád a Mészeg-hegyen
Németbánya: bakonyi sárkányok napja szeptember végén (európai jelentőségű dinoszaurusz-lelőhely)
Rácalmás: tökfesztivál októberben