2012-ben Kazahsztán a harmadik legnagyobb külkereskedelmi partnerünk volt a FÁK országai között, 2013 első nyolc hónapjában a kétoldalú áruforgalom mintegy 4 százalékkal, ezen belül a magyar kivitel csaknem 32 százalékkal emelkedett. A Kormány célja nem csupán az áruk és szolgáltatások forgalmának növelése, hanem a befektetési kapcsolataink fejlesztése, továbbá gazdasági együttműködésünk folyamatos, hosszú távú bővítésének megalapozása és elindítása.
A megbeszélés eredményeként a kazah fél is kifejezte támogatását a közvetlen légi járat újranyitására, amely a két ország gazdasági, turisztikai, illetve kulturális kapcsolatainak fejlesztésében egyaránt kiemelt szerepet játszhat. Az egyeztetésen a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztését szolgáló, 20-20 millió USD kezdőtőkével létrejövő közös pénzügyi alap felállítása is körvonalazódott.
Budapest és a kazah Atyrau között korábban charterek üzemeltek, melyek olaj- és gázipari vállalatoknál dolgozó munkavállalókat szállítottak a Kaszpi-tenger mellékére. Azt a szerkesztőségünk által megkérdezett ágazati szakértők sem tudták, hogy amennyiben járat indul a két ország között, azt ki üzemeltetheti.
A gazdasági együttműködés további bővítésére számos irányban láttak együttműködési lehetőséget a felek, így többek között a mezőgazdaság és élelmiszeripar, az energetikai berendezések, az egészségügy és gyógyszeripar, valamint a gép és gépjárműipar területén. Az együttműködési irányok közös kijelöléséhez intézményes keretet nyújt a Magyar-Kazah Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság tevékenysége, amelynek napirendjén gazdasági együttműködésünk kiemelt témakörei szerepelnek.