Mondhatnánk persze, kit érdekel, hogy áll-e még egy épület 10 ezer év múlva, meg hogy régen semmi nem műanyagból épült… De tény, hogy a tájba simuló 50 szobás szállodát, amely Genftől északra, nagyjából egy órás autóútra nyílt meg, szándékosan úgy tervezték, hogy egy nap magától lebomoljon és eltűnjön a tájban. Ugyanis minden természetes vagy biológiailag lebomló anyagból készült: a környező fenyőerdők szolgáltatták a fát, a falakat helyi kövekből emelték, a Literie Bonnet ágynemű pamut, még a szőnyegragasztó és az íróeszközök is környezetbarátok.
Ültesd el a ceruzát!
Ami az utóbbit illeti, arra biztatják a vendégeket, hogy vigyék haza a szobákból a ceruzákat és ültessék el azokat; a hegyénél, egy speciálisan kialakított kapszula belsejében ugyanis kakukkfűmag található, ami egy idő után kihajt.
Ez a részletekre való odafigyelés valójában nem lehet meglepő azok részéről, akik a világ legprecízebb óráit készítik. A Hôtel des Horlogers (azaz az „órások szállodája”) az Audemars Piguet márka első vendéglátó projektje. Az első műhelyt 1875-ben alapították, a mostani szálloda szomszédságában.
Az ingatlan a Vallée de Joux-ban található, Svájc óragyártásának történelmi központjában. A projekt létesítésénél az volt a legfontosabb szempont, hogy a jövőben gondolkozzon és fenntartható legyen. A megnyitó előtt André Cheminade vezérigazgató elmondta, hogy az ingatlanban való tartózkodás „kisebb környezeti lábnyommal jár, mintha sátrat verne valaki a völgyben”.
Fagyökerek a hallban
A neves dán építésziroda, a Bjarke Ingels Group vállalta a kihívást, hogy megtervezze a projektet, egyszersmind megszerezze a svájci Minergie-ECO-tanúsítványt, amely a környezeti fenntarthatóság legszigorúbb szabályrendszere.
Ennek a gondolatnak a jegyében rendezték be a belső tereket is. A dekoráció felidézi a környező erdő hangulatát, a vendégek a hallban egy csüngő fagyökerekből álló szobor alatt sétálnak el, mielőtt elérnék a recepciót, amely egy ammonitfosszíliára emlékeztet.
Érdekes, hogy amit a Hôtel des Horlogers-ben nem talál meg az ember, azok éppen a túlméretezett faliórák - mintha eltűnt volna az idő… Órákat csak az alkalmazottak és a vendégek csuklóján lehet látni. Az egész szálloda a nyugalmat sugározza, a pihenést szorgalmazza, és nem a rohanó életet.
Órakészítési mesterkurzus, múzeum, meg a Michelin-csillagok
Az órarajongók sem fognak azonban csalódni – különösen, hogy pár perc alatt odaérnek a szomszédos óramúzeum kapujához. A Musée Atelier Audemars Piguet-ben, amelyet szintén a dán cég tervezett, több mint 300 különleges időmérő remek látható. Aki szeretné, az ötórás órakészítési mesterkurzuson is részt vehet.
Ami a vendéglátás színvonalát illeti, ugyancsak csúcsteljesítményekről beszélhetünk: az ínyenceket a három Michelin-csillagos francia séf, Emmanuel Renaut étlapja várja.
Elek Lenke
Társlapunk, a Privátbankár