A Nemzeti Fórum hétfői parlamenti sajtótájékoztatón Lezsák elmondta: bár több lovas program készült már az elmúlt években, de egyetlen olyan megvalósíthatósági terv sem, mely valóban megvalósítható, konkrét javaslatokat tartalmazott volna.
Két éve született meg a döntés, hogy szakemberek bevonásával egy új, átfogó lovas stratégia készüljön, mely képes arra, hogy kormányprogram részévé válva, eredményes és húzóágazattá tegye a lovas ágazatot. A stratégiát előkészítő munkacsoportnak tagja volt Dallos Gyula mesteredző, egyetemi lovastanár, valamint Lázár Vilmos, a Magyar Lovas Szövetség elnöke. Azóta elkészült a megvalósíthatósági tanulmány és a jogi háttéranyag is, melynek felelőse dr. Horváth Zsolt országgyűlési képviselő. Horváth elmondta: határozati javaslatot nyújtanak be a parlament elé, melyben kérik a kormányt, hogy alkossa meg a szükséges jogszabályokat.
A stratégiát előkészítő munkacsoport szeretnék, ha kiemelt kormányzati cselekvési program születne, mely hosszú távon szavatolja a magyar lovaskultúra felemelkedését. A cselekvési programnak ki kell terjednie az oktatási rendszer megteremtésére, az uniós és nemzeti fejlesztési források hatékony lehívására és felhasználására, a lótenyésztés, a lovas turizmus, a lovassportok, a lovas hagyományőrzés szakmai és gazdasági hátterének rendezésére, lovas oktatási tréning- és versenyközpont kialakítására, a korszerű lóversenyzés és fogadási rendszer megteremtésére.
A határozati javaslat elfogadását követően az anyagot társadalmi vitára kerül a Magyar Lovas Szövetség koordinálása mellett. Ennek a társadalmi vitának az első állomása: az október 20-án, a parlamentben tartandó lovas ágazati konferencia.
A sajtótájékoztatón Lázár Vilmos elmondta, azért vállalta a stratégia kidolgozását végző munkacsoport vezetését, mert meggyőződése, hogy ha valahol helye van a lovas ágazatnak, az Magyarország. „Mi rendelkezünk hagyományokkal, mélyen gyökerező lovas múlttal. Ez az az ágazat, mely hozzájárulhat a munkahelyteremtéshez, az egészséges társadalom megteremtéséhez, a turizmus és a gazdaság fellendítéséhez” – véli Lázár. Ez elsődleges célokról szólva a hazánkban található lovak számának megkétszerezését nevezte a Magyar Lovas Szövetség elnöke. Ma mintegy 65.000 lovunk van, ami pontosan fele az unió népességarányos átlagnak. 120 ezer ló öt év alatt 40 ezer munkahelyet tud biztosítani, és a lovas ágazat komoly termelő ágazattá tud alakulni.