MATUR: állásfoglalás turizmuspolitikai kérdésekről

A turizmus, az Európai Unió tagállamainak gyakorlata alapján, logikus módon, csak a megfelelő preferenciák birtokában képes a húzóágazati szerep betöltésére. Különösen érvényes ez, a korábbi válság időszakban félrekezelt, számos megszorítást elszenvedett magyar turizmusra. Ezért a MATUR Budapesti Tagozatának elnöksége változatlanul időszerűnek tartja az általa, a múlt év elején megfogalmazott Matur Budapest 12. pontot tartalmazó dokumentumot, amely a hazai turizmus fejlesztésének kulcskérdéseit foglalja egységbe, áll a szakmai állásfoglalásukban.

Ismerve és megértve az ország jelenlegi teherbíró képességét hangsúlyozzák, hogy ezen követelmények jelentős része egyáltalán nem kíván anyagi ráfordítást, megvalósítása csak szakpolitikai elhatározás kérdése. De még a többi hivatkozott célkitűzésnél is mérlegelendő a ráfordításokhoz viszonyított, várható hozamok kedvező aránya, esetleg a fokozatos bevezetés.

A Széchenyi Tervben prioritást élvező egészségipar és egészségturizmus, természeti adottságainkra és hagyományainkra alapozva, kétség kívül nagy lehetőségeket rejt magában a hazai turisztikai kínálat fejlesztésében. A szükséges feltételrendszer (tőke, infrastruktúra, szabályozás, promóció) biztosításának objektív igénye ma szerencsésen találkozik a koncentrált kormányzati struktúrával, véli a MATUR. Ugyanakkor ez az ígéretes terület nyilvánvalóan egy szegmens, amelynek kiemelése, a MATUR álláspontja szerint, szakmailag aligha tekinthető átfogó turizmus koncepciónak. A gyakorlati tapasztalatok és a magyarországi piaci realitások ismeretében legalább ilyen fontosnak tartják az örökségturizmus területeit, de pl. a hivatás turizmus, a főváros vagy a Balaton turizmusa is a mostaninál jóval nagyobb figyelmet érdemel. Indokoltnak látják, a ma meglévő tényleges piaci keresletből kiindulva, turisztikai kínálatunk helyes belső egyensúlyának biztosítását, a hiányzó komplex megközelítést.

Megalapozott az igény, egy nagy ívű stratégia megfogalmazására. Ez azonban önmagában nem pótolja egy sor aktuális, konkrét kérdésnek és az ahhoz kapcsolódó eszközrendszernek a tisztázását, amelyek többek közt a turizmus szabályozóit, vállalkozásainak működését és fennmaradását hivatottak biztosítani. A helyzet ma úgy áll, hogy a konkrét gazdasági, szabályozási kérdések megnyugtató rendezése, az ágazat kritikus helyzete miatt, sürgetőbb feladat az egyébként szintén fontos stratégia megfogalmazásánál. Ezt erősíti meg egyébként számos EU tagállamnak a válságkövető turizmuspolitikai gyakorlata is.

Ma, amikor kulcskérdés a gazdaság és ezen belül a turizmus növekedésének beindítása, különösen felértékelődik a turisztikai szakértelem szerepe. Megalapozott szakértelem, sokoldalú, átfogó szakmai gyakorlat nélkül, fenntartható növekedés aligha képzelhető el. Ezért a turizmusirányítás országos kulcspozícióinak betöltésénél átlátható pályázati rendszer alkalmazását tartják kívánatosnak. Az értékelhető turisztikai ismeretekkel, többirányú, hosszabb gyakorlattal, tapasztalatokkal rendelkező, a szakmában ismert és elismert jelöltek kinevezését támogatják.

A MATUR csatlakozik a meghirdetett szakmai konzultációhoz, ami elengedhetetlen feltétele egy jól működő, ütőképes turisztikai rendszer létrejöttének. A demonstratív, PR jellegű, tömegrendezvények helyett azonban célszerűbb lenne operatív egyeztetések megtartása minden autentikus szervezettel, vélik. Érdemi vita és értékelhető eredmény elsősorban ettől várható.

Álláspontjunk szerint a hazai turizmust reprezentáló, tanácsadó és érdekegyeztető vezető testületek és szervezetek összetételében, tevékenységében is indokolt lenne a szakmai alapon szerveződő új törekvések konzekvenciáinak a megjelenítése.

Meggyőződésük, hogy a magyar vendéglátás nemzeti stratégiájának kidolgozása egyértelműen állami feladat. A vendéglátás turizmusunk szerves részét képezi, nem utolsó sorban pedig meghatározó tényező turisztikai bevételeink növelésében. Ezért, ebben az összefüggésben is indokolt lenne a markánsabb állami szerepvállalás

Szükségesnek tartják egy egységes szakmai elvek alapján kidolgozott, a hazai viszonyok mellett az EU tagállamok gyakorlatát is figyelembe vevő, világosan strukturált állami turizmuspolitika megfogalmazását. Ez iránytűként szolgálhatna a szakma számára, kiküszöbölné a felesleges rögtönzéseket, egyben megteremtené a hosszú távú, kiegyensúlyozott fejlődés alapját. A MATUR szerint, csak ilyen módon biztosítható a szakma és a hazai vállalkozások számára a korábbiakban hiányzó ágazati stabilitás. 


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.