Mecsetek és katedrálisok

Tatárföld Oroszország legfejlettebb köztársasága, amely gazdag történelmi múlttal büszkélkedhet. Az ide látogató úgy érezheti, nemcsak térbeli, hanem időutazáson is részt vesz, ahol múlt és modernitás, különböző kultúrák és vallások keverednek.

ATatár Köztársaság fővárosába, Kazanyba Moszkvából érkeztünk az Aeroflot járatával. A meglepetések sora az ultramodern reptéren elkezdődött: a légikikötőt 2013-ban adták át az egyetemi sportolók nemzetközi sporteseménye, az Universiade alkalmából.

A nagyversenyre számos sportlétesítményt is építettek vagy újítottak fel, ezek többségét úgy tervezték, hogy a helyiek számára sportolási, kulturális vagy szórakozási lehetőséget kínáljon a későbbiekben. Több sportágnak saját, sok esetben ultramodern, látványos stadiont építettek: külön épületük van a harcművészeteknek, a vizes, sőt a jeges sportoknak, de egy hatalmas teniszlabdával díszített egyetemi teniszcsarnokot is felhúztak. 2013-ra elkészült a multifunkciós Kazan Arena is, amely az idén nyáron az úszó-világbajnokság és a 2018-as FIFA-világkupa egyik helyszíne lesz.

De ugorjunk vissza az időben: Kazany és Tatárföld történelme ugyanis olyan gazdag, hogy az ember úgy érzi itt magát, mintha egy multikulturális időutazáson venne részt. A több mint egymillió lakosú Kazanyban működik a békés együttélés: fele-fele arányban laknak itt ortodox keresztények és szunnita muzulmánok. Ez a kettősség erőteljesen megjelenik a térségben, főként annak építészetében. Erre a lakosok büszkék is. A békéért sokat is tesznek: 2012-ben például megnyitották a Barátság Házát, többnemzetiségű iskolával, információs központtal és a Barátság Múzeumával.

A KAZANYI KREML

A város egyik legnépszerűbb helyszíne történelmi központja, a 13 hektáros Kazanyi Kreml, amely 2000-ben került fel az UNESCO-világörökség listájára. Itt található Tatárföld elnökének rezidenciája, eredetileg azonban erődítményként funkcionált, azt követően a kazanyi tatár kánok udvara, a cári időkben a kormányzó palotája is itt volt. A Kreml a Kazanyka-folyó fölött magasodó dombra épült. 1552-ben IV. Iván orosz cár csapatai elfoglalták az erődítményt, az ostrom után az épen maradt falakat a cár leromboltatta, helyettük ortodox templomokat és új, kőből rakott tornyokat emeltetett. A Kazanyi Kreml a 18. századra nyerte el mai formáját, építészeti stílusában orosz és tatár hatások egyaránt érvényesülnek, ortodox templomok mellett mecset is áll a területén

LEROMBOLTÁK, MAJD ÚJJÁSZÜLETETT

A műemlék épületegyütteshez tartozó tornyok, katedrális és a kormányzói palota mellett 2005-ben elkészült a Kreml egyik legfeltűnőbb épülete, a többszintes, modern Kul-Sarif mecset, amelyet a város alapításának ezredik évfordulójára avattak fel. Kazany muzulmán vallási központja ugyanott áll, ahol elődje, a 16. században emelt, majd Rettegett Iván által leromboltatott Kul-Sarif mecset. Az épületben található egy múzeum is, amely az iszlám kultúrát mutatja be.

1996-ban kezdték a mecset építését, és kilenc év alatt végeztek vele. Ezzel egy időben a teljesen felújított, gyönyörű ikonosztázzal büszkélkedő ortodox Angyali Üdvözlet- katedrálist is megnyitották a hívők előtt. A Kreml területén található a Tatár Nemzeti Múzeum is és az ország II. világháborús védelmezőinek arcképcsarnoka.

LÁTOMÁSBÓL CSODATEMPLOM

Kazanyban áll a Minden vallás temploma is. Építtetője, Ildar Khanov egy látomást követően kezdte el a munkálatokat 1994-ben. Azt mondták neki: építenie kell egy templomot, amelyen a 16 legfőbb világvallás jegyei szerepelnek. Khanov az épületben alkohol- és kábítószer-problémával küzdőket kezeltetett. A gyönyörű, színes kupolákkal, díszítésekkel, sőt, még egy Buddha-szoborral is ellátott vallási kegyhely ma kiállításoknak, koncerteknek ad otthont. Mióta Khanov 2013-ban elhunyt, egykori szomszédja, Mansour felel az épületért. Tőle megtudtuk, hogy bár az építmény kívül eltérő vallások jegyeit hordozza magán, belépve a különböző vallású emberek egyesülhetnek, függetlenül hitüktől. Arra a kérdésre, hogy mi a vallása, csak annyit mondott: ő a természetben hisz.

A VOLGAI BOLGÁROK FÖLDJÉN

A tanulmányút második napján Bolgar ősi városába látogattunk el, amely 2014-ben került fel az UNESCO világörökségi listára. Bolgar egy ideig a 7. és 15. század között létező Volgai Bolgárország fővárosa volt.

A világörökségi területhez tartozik a volgai bolgár civilizációt bemutató modern, hatszintes múzeum is. A 2013-ban épült gyűjtemény érdekessége, hogy abból a felszínen csupán egy szintet látunk, a többit a föld alá építették, az egyes szintek között pedig mozgólépcső viszi fel-le a látogatókat. A tárlat rendkívül gazdag tárgyi emlékekben és információkban. Megtudhatjuk például, hogy az örökségek megőrzésére irányuló munkálatokat már a 17. században megkezdték ezen a területen, II. Katalin orosz cárnő – aki 1762 és 1796 között uralkodott – pedig elrendelte, hogy a múlt értékeit meg kell őrizni a következő generációk számára. Mindemellett az itt élő muszlim közösségek is gyűjtöttek adományokat a mecsetek fenntartására és felújítására. A múzeum épületében működik a Volga folyó egyik hajóállomása is. Kazanyból két óra alatt lehet áthajózni Bolgarba.

Szintén Bolgar világörökségi területéhez tartozik az az 1240-ben épült, teljesen felújított mecset, ahol a világ legnagyobb nyomtatott Koránját helyezték el – a malachittal, jáspiskővel és borostyánnal kirakott borítójú szent könyvnek 632 oldala van. Hatalmas üveglapok mögött, egy magaslaton őrzik, felülről vethettünk rá egy pillantást. A Korán érdekessége, hogy a Vatikánban nyomtatták.

A város még valamivel büszkélkedhet, ami szintén a vallások összeférhetőségének bizonyítéka: a világon itt helyezkedik el a legközelebb egymáshoz muszlim mecset és ortodox keresztény templom.

A TATÁR TÁDZS MAHAL

Nem ért azonban itt véget a bolgari látnivalók és meglepetések sora: már a buszból feltűnt egy épület, amely kísértetiesen hasonlít az indiai Tádzs Mahalra. Mint kiderült, nem véletlenül: a Fehér mecsetet az Agrában található mauzóleum mintájára építették. 2012- ben nyitotta meg kapuit, és annak emlékére készült, hogy 922-ben az iszlám lett a térség hivatalos vallása.

KARDCSÖRTE SZVIJAZSSZKBAN

Utunk során a Volga és a Szvijaga folyó összefolyásánál található Szvijazsszk szigetére is ellátogattunk, amely eredetileg erődítmény volt, majd az ortodox kereszténység fontos helyszíne lett. Itt építettek a Szent Istenanyáról készült ikon tiszteletére egy rendkívül látványos, fémkupolájú katedrálist 1898–1906 között. Közvetlenül mellette egy ősi fatemplom található, amelyet szögek használata nélkül állítottak fel, egyetlen nap alatt.

A szigeten testközelből nyerhettünk bepillantást az egykori orosz és tatár harcosok küzdelmébe egy harci bemutató keretében, a heves kardcsattogás után egy orosz teaszertartásban vettünk részt. A forró ital mellé tradicionális, darált hússal töltött, desszertként pedig mézzel lecsurgatott palacsintatésztát kaptunk. Ellátogattunk egy szintén új és modern múzeumba is, ahol a 16. századi Szvijazsszkot nézhettük meg egy hatalmas terepasztalon.

KAZANY: ÉLET ÉS MŰVÉSZET

Tatárföldi időutazásunk Kazanyban kezdődött és ott is ért véget: egyik este végigsétáltunk a főutcán, ahol a magas tornyú, ortodox templomot szuvenírboltok és utcazenészek sora veszi körül. Kazany tiszta, rendezett és igényes, a helyiek nagy része ad magára, a nők elegánsak és szépek. Mindez nem véletlen, hiszen Tatárföld Oroszország gazdaságilag legfejlettebb régiója. Ám nem lehetne ilyen az összkép, ha a lakosság hozzáállása nem lenne olyan, amilyen: ügyelnek környezetükre, tisztelik egymás kultúráját, és szívesen fogadják a külföldieket, még ha nem is mindenki beszél angolul. De a nyelvtanulás terén is haladnak, az utóbbi években nagy hangsúlyt fektetnek a legfontosabb nyelvek – az angol, a francia, a német és a kínai – oktatására.

Másnap szállodanézőbe indultunk a városban. Bár szállásunk, a Courtyard by Marriott magasra tette a lécet, Kazanyban van miből válogatni: 220 szálláshely közül választhatunk. Megtalálhatók itt a helyi márkákhoz tartozó, jellegzetesen robusztus, régi épületekben működő négy-öt csillagos hotelek, de a nagy nemzetközi szállodaláncok némelyike is megjelent a városban. A Marriott mellett van itt ibis, amely a tőle megszokott, modern és minimalista stílust hozza, Park Inn by Radisson és Ramada is. A helyiek közül említést érdemel az ötcsillagos Hotel Korston, a díszes belsővel rendelkező Bilyar Palace Hotel és az elegáns és letisztult Crystal Hotel.

Kazanyi látogatásunkat méltón zárta le egy nagyszabású esemény: a városban éppen a Nureyev Nemzetközi Balettfesztivál zajlott, és bár minden este közel telt házas volt, a tanulmányút szervezőinek sikerült jegyeket szerezniük a csoport számára. A Musa Jalil Tatár Állami Operaház és Balettszínház káprázatos épülete eleve elvarázsolja a látogatót, a profi társulatok előadása nemkülönben. A táncestet követően, egy farönkökből épült házban elköltött vacsora közben interaktív folklórelőadásban is részünk lehetett, ahol közös tánccal, tatár szavak tanulásával és a tatárok dinamikus és vidám népi énekével búcsúztunk a várostól.

Köszönjük az 1000 Út Utazási Iroda meghívását!


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.