Amikor a Liszt Ferenc téri épület 1907. május 12-én megnyílt, már 32 éve működött a Zeneakadémia, korábban a Hal téren (az Erzsébet híd lábánál), majd a Sugár, azaz az Andrássy úton, a most Régi Zeneakadémiának nevezett épületben. Megnyitásának 50. évfordulóján, 1925-ben az intézmény Liszt Ferenc nevét vette fel.
2007-ben jelentették be azt a nagyszabású projektet, amely „a Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zenei oktatás megújuló központja” elnevezést kapta. Az intézmény 2010 nyarán költözött ki bérelt helyiségekbe a Liszt Ferenc téri épületből, majd egy év múlva beköltözött a teljes rekonstrukcióval létesített új, Wesselényi utcai épületébe. A beruházás megkezdését hátráltatta, hogy az építkezés közbeszerzési eljárását két menetben is megtámadta a vesztes cég. A Liszt Ferenc téri épülettömb felújítása 2011 őszén kezdődött. A munka egy műemléki értékeket hordozó és páratlan jelentőségű műemléki épületnek nemcsak a „kifestését” célozta, hanem teljes megújítását modern, a kor és a jövő követelményeihez igazodó módon.
A top 25 város listája
|
A rekonstrukció során bizonyos terek visszanyerték eredeti szerepüket, eltűnt például az emeleti ruhatár, a pincébe került és visszakapta a ház az eddiginél barátságosabb és elegánsabb korábbi színvilágát. Visszaépítették a kisterem zsinórpadlását és zenekari árkát, így ismét kamaraopera lehet. A gépészet, például az óránként 80 ezer légköbméter levegő cseréjére alkalmas légkondicionálás a negyedik emeletre került, és a jövőben nemcsak a nézőteret, hanem az orgona szerkezetét is hűteni tudják majd, megfelelő páratartalom mellett. Minthogy a fűtés egy hatalmas hídszerkezetre került, a korábban a pincében működő kazánház helyét is hasznosították, egyebek mellett klimatizált hangszerraktár létesült, és a mosdók száma is gyarapodott. A belső tér a műemléki kritériumok betartása mellett mintegy háromezer négyzetméterrel bővült.
A 11 milliárd forintot meghaladó értékű, kilencvenszázalékos európai uniós támogatást élvező projekt magyar társfinanszírozását 2012 novemberében kétmilliárd forinttal megemelte a kormány – így az intézmény a beruházás keretében a hangszerparkját is tudja fejleszteni –, ezzel a beruházás teljes értéke 13,8 milliárd forint lett, ami magában foglalja a Wesselényi utcai, Ligeti György nevét viselő épület rekonstrukcióját is.