Gróf Festetich Andor alapította 1873-ban az angol tájkertépítési hagyományokat követő parkot. Később Baich Mihály lett a park tulajdonosa és igazi gazdája, aki folyamatosan fejlesztette és országosan ismertté tette. A békés vasi arborétumban fenyves csoportok, szelídgesztenye liget, borostyánnal átszőtt romantikus zugok várják a csendre és szépségre szomjazókat.
Bár sokak szerint akár a kuszaságban is leledzhet a 13 hektáros arborétum diszkrét bája, gazdája, az Önkormányzat semmiképpen sem szeretné, ha a park az idők martalékává válna. A község ma is nehezen bírja az egész évben ingyenesen látogatható arborétum fenntartását és méltó bemutatását, még akkor is, ha magánvállalkozásban a Festetics Kastélyszálló működik a közepén. „Uniós forrásból szeretnénk helyreállítani a parkot, KEOP-pályázat segítségével. Ez az a pályázat, amely természetvédelmi oltalom alatt álló kertek megőrzéséről és helyreállításáról szól. Az első fordulóban elnyert 11,5 millió forintból elkészültek a kerttörténeti és kertrégészeti kutatásokra alapozott tervek, vagyis felkutattuk és dokumentáltuk a kert egyes részeinek valamikori legszebb állapotát. A 200 milliós pályázati plafon nem teszi lehetővé a 13 hektár teljes helyreállítását, ezért azokat a részeket, a maga korában újdonságokat választottuk ki helyreállításra, amelyek miatt a korabeli (1920-30-as) szaklapok Európa-szerte rendszeresen írtak községről” – mondja dr. Galántai György, Szeleste polgármestere.
A második forduló sikere esetén mintegy 160 millió forintos támogatással tehát a természet- és műemlékvédelem alatt álló arborétum legattraktívabb részei újulnának fel, mint például a virágos és évelős kert, sziklakert, madáritató sétautak, pipázó. A pénzből kicserélnék a kerítéseket, kapukat, sor kerülne a talaj- és növénycserére, valamint a virágoskertben öntözőrendszer építetnének ki. Ahogy a polgármester mondja, a Szelestei Arborétum ezáltal értékesebb, őrizhetőbb lenne, szebb és maradandóbb élményt nyújthatna a látogatóknak, és talán önálló úti célként is egyre többen választanák.
A parkba a felújítás előtt is érdemes ellátogatni. Szelestén lakik Bánó István növénytudós, aki emlékezetes arborétum-túrákat vezet a kertben. A lelki töltekezésről az aprócska Szent József kápolna is gondoskodik, amely páratlan összefogással épült meg, és 2009-ben szentelték fel. A kastélyszállóhoz tartozó gyógyfürdőben magas sótartalmú gyógyvíz tör fel a mélyből. Hatásait - orvosi ellenjavallat nélkül - a szívbetegek, magas vérnyomással élők is élvezhetik.