Ahogy mondani szokták: Mint üveges tótnak a hanyatt esés. Úgy hiányzott a szakmának ez a csőd. Az elmúlt évben a nyári szezont megúsztuk, erre ezen a héten két iroda ment csődbe - írja legfrissebb blogbejegyzésében Prónay Gyula, majd így folytatja:
A kisebb falat utámn a szerző összefoglalja, milyennek látta ő, utazási irodás szemmel a Best Reisen felemelkedését - és a minap bekövetkezett - bukását:
Az alapítójuk egy Magyarországon tanult Ali nevezetű fiatalember volt. Származását tekintve tunéziai. Észrevette, hogy van igény kis hazánkban melegebb tengerparton olcsó áron történő nyaralásra. Kiépített jó kapcsolatokat tunéziai szállodákkal, nyitott ott is egy irodát és elkezdte árulni a 20 ezer forint körüli utakat Tunéziába. Igaz a minőség nagyon alacsony volt, de a szállodák a fennmaradó üres szobáikat olcsón odaadták neki, és Ő ebből nagy mennyiséget tudott eladni. A jellemző az volt, hogy normál áron senki nem utazott Tunéziába, csak az akciós, last minute ajánlatokból válogatott mindenki. Idővel javultak a szállások színvonalai, szolgáltatásai (animátorok, magyar nyelvű kirándulások, dinó klub gyerekeknek...). Először Medina Tours néven üzemeltette a céget. Később (szerintem kb. 15 éve) hozta létre a Best Reisent. Mind a kettőnek ő volt a főtulajdonosa. Miért csinált szinte ugyanarra a desztinációra két irodát? Nem tudom. Szerintem biztos valami adózási okai lehettek, de ez csak tipp a részemről.
Ali ebbe is bele akart lépni, amikor látta hogy a tunéziai olcsó ajánlat a minősége és a politikai helyzet miatt jelentősen visszaesik. Törökországban azonban nem tudott vetekedni a török tulajdonú Magyarországon működő irodákkal. Természetesen nem kapott olyan kondíciót mint Tunéziában, ahol otthon volt. Voltak más irányú próbálkozásai az elmúlt években (pl. Thaiföld, Szicília...) kisebb nagyobb sikerekkel. A cég ismertsége segített ugyan az eladásokban, de a volumen nagyságrenddel kisebb lett. Az ő szervezésükben ment az a csoport is, mely az egyiptomi sofőr hibája miatt felborult és a buszban többen életüket vesztették, vagy komolyan megsérültek. Nagyon sajnáltam az utasokat és a Best Reisent is, mert egyik sem tehetett az esetről. Egy felelőtlen ember hibája okozta a tragédiát.
Tavaly már összevonta a két cégét Ali. A szakma folyton "csiripelte", hogy komoly kintlévőségei vannak Alinak és rövidesen bekövetkezik a csőd. Nálunk a Proko Travelnél nem volt tiltólistán csak azt kértem a kollégáktól, hogy ha másnak van hasonló ajánlata, akkor inkább azt ajánlják. Egymásközt szólva nem nagyon hittem, hogy becsődölnek. Úgy véltem, hogy Alinak van annyi tartaléka, hogy átvészeli ezt a pár szűkös esztendőt. Az hogy van vagy nincs tartaléka, nem derült ki, de az igen, hogy úgy döntött, hogy mivel az ő két meghatározó desztinációja (Tunézia és Egyiptom) befulladt, (ma jelentették be, hogy a nyaraló övezetekre sem javasolt az utazás Egyiptomba) nincs tovább sansza..."
A blogbejegyzés folytatását a http://pronaygyula.blogspot.hu/ oldalon olvashatják.
Forrás: pronaygyula.blogspot.hu