Tárgyalások indultak a hatóságok és a falusi turizmusban működő szolgáltatókat tömörítő szövetségek között a falusi szálláshelyek étkeztetési szolgáltatásával, a falusi vendégasztallal kapcsolatos nehézségeikről. A jelenlegi szabályozás betartása számos nehézségbe ütközik. Az erről szóló egyeztetéseken a FATOSZ és a Falusi Vendégasztal Szolgáltatók Egyesület mellett a Vidékfejlesztési Minisztérium Higiéniai Osztálya, a VM Vidékfejlesztési Osztálya, a Nemzetgazdasági Minisztérium Turisztikai és Vendéglátás főosztálya, a NAV képviselői, a NEHIB, Busi Lajos államtitkár, Horváth Viktória turisztikai államtitkár vesz részt.
A falusi szállásadóknál felmerülő problémákból, esettanulmányokból a FATOSZ gyűjteményt készített, amelyet tájékoztatásul tagjai számára is megküldött. Az egyik olvasónk által szerkesztőségünknek elküldött dokumentumból kiderül, fogalmi, nyilvántartásba vételi, alapanyagokkal kapcsolatos, értékesítési, adózási és pályázatokból eredő problémák egyaránt felmerülnek a falusi szállásadóknál.
Nincsenek összhangban egymással például a személyi jövedelemadóról szóló, illetve a kistermelői rendelet fogalmi magyarázatai. Problémás az őstermelői igazolvány kiváltása is falusi vendégasztal szolgáltatóként, mert nem jegyzik be például azokat a falusi turizmussal foglalkozó szállásadókat, akik gazdálkodást nem folytatnak, vagy az étkeztetéshez nem minden alapanyagot saját maguk termelnek meg, hanem más kiskereskedőktől vásárolnák.
Tekintettel arra, hogy a kistermelő általában néhány termék előállítására specializálódik, feltétlenül szükséges lenne engedélyezni, hogy más kistermelőktől is vásárolhasson alapanyagokat, hogy gasztronómiai szolgáltatást végezhessen - vetik fel a falusi vendéglátók.
Szükséges lenne annak elősegítése is a falusi vendégasztal hatékony működéséhez, hogy lehetségessé váljon a feldolgozók számára történő értékesítés.
Az adózásban problémát jelent, hogy hiába van őstermelőként nyilvántartásba véve a természetes magánszemély, adójogilag a vendégasztalszolgáltatást csak családi gazdaság formájában tudja végezni.
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Pályázatokná (ÚMVP) szintén merülnek fel problémák: a nyertes pályázók számára nem megoldott a gasztronómiai szolgáltatás hatósági bejelentése, működtetése és higiéniai feltételeinek kialakítása. Az utóbbira vonatkozó hatósági előírások nem egységesek. Így feltétlenül szükség vona egy egységes eljárásrend, követelményrendszer és higiéniai útmutató kidolgozására, hangsúlyozza a FATOSZ.
Cikkünk megírása utá máris konkrét eredményekhez vettek az egyeztetések. A FATOSZ által a vendéglátók számára kiküldött tájékoztatóból kiderül, hogy október 16-án folytatódott a szálláshelyek étkeztetésének egyeztetése az NGM-ben, amelyen részt vett a NEBIH képviseletében Zoltai Anna is.
Az egyeztetések alapján több konkrétum is körvonalazódott:
"1. Azon falusi szállásadók, akik idényjelleggel tartanak nyitva 90-120 napig, azok számára egy egyszerű higiéniai feltételeket tartalmazó útmutató kerül összeállításra valamint egy egyszerű engedélyeztetési eljárás az alábbi főbb szempontok figyelembe vételével:
- kistermelőtől való vásárlási lehetősége
- elsősorban tájjellegű ételek elkészítése
- elsősorban kemencében sült vagy bográcsban főtt ételek kínálata
- zöldség előkészítés akár az udvaron a kerti csapnál
- az egyes előkészületek az udvaron
- nem kell külön konyha és étkező
- tájjellegű ételek meghatározása
Ezen útmutató a Vendéglátás GHP mellékletét fogja képezni.
2.Azon szállásadók, akik növénytermesztéssel vagy állattenyésztéssel is foglalkoznak, őstermelői igazolvánnyal rendelkeznek, azok számára a kistermelői vendégasztal keretében külön, egyszerűsített higiéniai útmutató készül:
- tejtermék előállítók, sajtkészítők - kolbász, húskészítmény előállítók - lekvár, szörp, savanyúság készítő - kenyér-pékárú
3. Azon egyéb szállásadók, akik egész évben nyitva tartanak, egész évben étkeztetik vendégeiket, azok számára a mostani Vendéglátás Higiéniai útmutatója marad érvényben, amit így is használnak és be is tartanak. (pl.: Csongrád megyében)
4. Az étkeztetés SZJ-TEAOR-ÖVTJ számait illetően:
- a falusi vendégasztal ÖVTJ száma adott
- a vendéglátás/étkeztetés ÖVTJ száma adott
- egyéb szálláshely étkeztetés ÖVTJ száma (NEM REGGELI) JOGHÉZAG" - írja a tájékoztató.
A következő egy hónap során az illetékesek feltérképezik az adóügyi kérdéseket, esetleges joghézagokat, továbbá az egyéb szálláshelyek étkeztetésére vonatkozó higiéniai szabályok aktualiztálása is megtörténik. Újabb egyeztetés a NÉBIH-hel egy hónap múlva várható.
Forrás: Turizmus Online