"A Dráva mentén élők tudják, miért tilos a folyóban fürödni, és általában be is tartják a szabályokat. De a szinte érintetlen táj iránt érdeklődő, messzebbről érkező horgászok, a turistacsoportok tagjai közül néhányan a nyári nagy melegben engednek a csábításnak, és megmártóznak a vízben. Ez tragédiához vezethet" - mondta Takátsy Zoltán, a siklósi rendőrkapitányság hivatalvezetője az MTI-nek.
Veszélyek és tragédia
Az őrnagy a folyó ellenőrzésére szolgáló egyik rendőrségi motoros hajó fedélzetén nyilatkozott annak kapcsán, hogy múlt szombaton egy 21 éves fiatal fürdés közben elmerült, majd megfulladt a Drávában, Mailáthpuszta közelében.
Takátsy Zoltán utalt rá, hogy a férfi egy homokpad szélén ment a vízbe, és azonnal elmerült, holttestét két órával később búvárok találták meg. "A Dráva a legsebesebb lefolyású víz Magyarországon. Kanyargós, örvényekkel teli, mederviszonyai gyorsan változnak, kiszámíthatatlanok. Ott, ahol ma homokpadot látunk, holnap lehet, hogy két méter mély lesz a víz. E veszélyekre nyaranta a médiában rendszeresen felhívjuk a figyelmet" - hangoztatta.
Elmondta ugyanakkor, hogy Mailáthpusztánál ebben a szezonban ötször figyelmeztettek, és büntettek fürdőzőket, a baleset mégis bekövetkezett. A hivatalvezető rámutatott: a Dráván eddig egyedül a Barcshoz közeli Őrtilosnál sikerült megteremteni a biztonságos fürdőzés feltételeit, e hely kivételével azonban a folyó teljes magyarországi szakaszán tilos a vízbe menni.
Ellenőrzünk és bírságolunk
Nemcsak a fürdőzőkre, hanem a folyami horgászokra, vízi túrázókra és a parton sátrazókra is szigorú szabályok vonatkoznak. Utóbbi kettőhöz a Duna-Dráva Nemzeti Park hozzájárulása kell, amely a természet védelme érdekében szabályozza a turistaforgalmat. "A Drávánál tulajdonképpen csak a vízparti nézelődéshez nem szükséges engedély" - mondta.
Takátsy Zoltán rámutatott, hogy a rendeleteket a rendőrség igyekszik is betartatni. A vízen hetente többször négy-öt órán át gyors manőverekre és ötven kilométeres óránkénti sebességre is képes hajókkal, a parton pedig szinte folyamatosan, terepjárókkal járőröznek - mondta.
Hozzátette, hogy a schengeni kötelezettségekből adódó határrendészeti feladatok mellett különös figyelmet fordítanak a fürdőzőkre, a vízen közlekedőkre és a horgászokra is. Utóbbiaknál ellenőrzik az engedélyeket, az előírt felszereléseket. A vétkeseket figyelmeztetik, súlyosabb esetekben megbüntetik. A bírság összege 5 ezer és 50 ezer forint között lehet, de leggyakrabban 25-30 ezer forintos bírsággal sújtják őket.
Van ország, ahol nem a tiltás az úr
A rendőrség az MTI tudósítójával együtt folytatott kétórás vízi járőrözése alkalmával nem talált tilosban fürdőzőt, a motoros hajóról azonban látható volt, hogy a folyó horvát oldalán sokan kerestek a vízben felüdülést.
"Horvátországban nem tilos a Drávában fürödni, de ennek ára van: ott évente három-négy ember leli halálát a folyóban, míg a magyar oldalon az elmúlt négy évben a múlt szombati volt az első ilyen eset" - mondta az MTI-nek Takátsy Zoltán, utalva a két ország Drávára vonatkozó eltérő szabályaira.
Forrás: MTI