Szeptember 16-án jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, hogy a – kissé militáns hangzatú – országvédelmi költségvetés jegyében jövőre 25-ről 27 százalékra emelkedik az általános forgalmi adó mértéke. Mint arról az MTI a kormányszóvivői tájékoztatóról tudósítva beszámolt: „A 2012. évi országvédelmi költségvetés másfél százalékos GDP-növekedésre épül, 2,5 százalékos államháztartási hiánycél mellett. Az államháztartás egyenlege 750 milliárd forinttal javul, a bevételek 445–450 milliárddal nőnek, a kiadások pedig 300 milliárddal csökkennek.” Mesés számok, de kevésbé vigasztalóak a hazai beutaztatók számára, akik bizonyára máshogy is el tudnák képzelni a plusz két százalék áfából származó 150 milliárd előteremtését, amely az országvédelmi alapba vándorolna.
Lesz, aki benyeli
„Már a 25 százalék is rémisztő” – mondja Rácsai Ágnes, a Magyar Beutaztatók Szövetségének (Mabeusz) elnöke. Aki tudja a fordított áfafizetést (azaz a szolgáltatást igénybe vevő megrendelő a saját székhelye szerint áfakulcs szerint fizet) alkalmazni ügyfeleivel szemben, az ekképp jár majd el, ez pedig csökkenti az államkassza áfabevételeit – fejtette ki kérdésünkre.
Gond lehet a már kiajánlott árakkal annak ellenére, hogy az ajánlatokat tartalmazó formulák alján szerepel az áfaváltozásra, az abból következő árváltozásra vonatkozó kitétel. „Egy-egy lezárt költségvetésű projektnél visszamenőleg meggondolandó a dolog, óvatosan kell eljárni. Két százalékért nem rúg fel egy jól működő kapcsolatot az ember” – int a Mabeusz elnöke. Tehát marad a többletáfa lenyelése saját költségre. Különösen nehéz helyzetbe kerülhetnek a szabadidős beutaztatók, akik már így is elég szűk árréssel dolgoznak. Ha a fordított áfafizetést nem tudják alkalmazni, vagy ők is bőkezűek lesznek partnereikkel, vagy kiszámlázzák a különbözetet. Mindezek mellett tovább kurtítja a kis árrésből keletkező hasznot, hogy a tervek szerint a munkaadói egészségügyi járulék másfél százalékponttal emelkedik. Ráadásul hiába a munkabér a járulék alapja, a munkaadó köteles legalább a minimálbér másfélszerese után fizetni. Egy százalékponttal emelkedik a munkavállalói egészségügyi biztosítási járulék is.
Molnár Judit, az OTP Travel ügyvezetője, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) szóvivője szerint a kiutas üzletágra kevésbé negatívan hathat az áfaemelés. Lehet ugyan, hogy ez esetben is az árrés kárára megy, de ha mégis nőnek az árak, a két százalék még elviselhető mértékű az utasok számára. Ugyanakkor elismeri, hogy más európai országokkal szemben versenyhátrányba kerülhetnek a hazai beutaztatók.
Legalább a szállodai áfa ne változzon!
Mind Rácsai Ágnes, mind pedig Molnár Judit szerint némiképp enyhíthet a MICE-, illetve szabadidős beutaztatók problémáján, ha a szállodai áfa megmarad a válság idején nem kevés egyeztetés árán kivívott 18%-os szinten. Erről azonban egyelőre biztosat nem tudni – mondta el Niklai Ákos, a Magyar Szállodai és Éttermi Szövetség tiszteletbeli elnöke a Turizmus Online-nak. A remény hal meg utoljára, hiszen a tervek szerint megmarad a kedvezményes ötszázalékos, illetve 18 százalékos kulcs is. Matolcsy miniszter a tájékoztatón elmondta: az Európai Unió szabályozása nem zárja ki a 25 százaléknál magasabb kulcsot.
„Kiemelt szerepet kap a turizmus Magyarország gazdasági stratégiájában” – kezdte annak idején beszámolóját Matolcsy György turizmusért is felelős nemzetgazdasági miniszterjelölt az Országgyűlés sport- és turizmusbizottsága előtti, 2010. május 27-i meghallgatásán.
Akkori elképzelései szerint négylépcsős cselekvési tervvel kívánta a kormány megoldani a turizmus gondjait. Ebből a harmadik lépcső a megfelelő közgazdasági környezet megteremtését tűzte célul. Ezt egyebek mellett az adózási jogszabályok és terhek egyszerűsítése, a bürokrácia csökkentése révén tervezte elérni.