A sikeres nyári szezon után idén télre sem álltak le az Aegean Airlines Budapestet Athénnal összekötő járatai. Ráadásul a 2014. március végéig tartó téli időszak menetrendje ideális ahhoz, hogy a magyar utazóközönség egy kellemes hosszú hétvégére ruccanjon ki a nyugati civilizáció bölcsőjébe. A heti kétszer (hétfő, péntek) közlekedő járatokkal pénteken már egy óra után Athén Eleftherios Venizelos nemzetközi repülőterén lehet az utas, hétfőn visszafelé pedig kilenc óra után száll fel a járat. Ez a három nap ideális ahhoz, hogy ízelítőt kapjunk Athénból, a történelem, a kultúra, a helyi gasztronómia vagy a vásárlás álljon is érdeklődésünk középpontjában. Mindezeket személyesen is megtapasztalhattuk a gazdag program során, amelyet Athina Babakou, a Görög Nemzeti Turisztikai Szervezet Bécsben székelő, osztrák, magyar és svájci piacokért felelős vezetője állított össze.
ANTIK ÉS MODERN
Akik az elmúlt öt évben nem jártak Athén- ban, meglepve láthatják majd az Akropolisz lábánál épült, 2007-ben nyitott Új Akropolisz Múzeum impozáns, modern épületét, amely a kortárs építészet egyik legfontosabb darabja a városban. A helyiek régi vágya volt az új múzeum létrehozása, amelyben végre méltó módon mutathatják meg a nagyközönségnek az évezredes emlékeket. A múzeumban a kiállított történelmi kincseken túl a folyosók padlóját borító üvegfelületeken át több mé- teres mélységbe tekintve a feltárás alatt álló területek is láthatóvá válnak. Az üveg, acél és beton épület különlegessége, hogy a felső részét 23 fokkal elfordították az alsóbb szintekhez képest, így a látogatók az ablakokon át pontosan szemből láthatják a Parthenont. Itt, a legfelső szinten működik a múzeum étterme, amely minden pénteken éjfélig fogadja a vendégeket különböző gourmet fogásokkal, és nem utolsósorban sötétedés után a kivilágított Akropoliszra nyíló, lenyűgöző látvánnyal. Athén jelképét másnap ragyogó napsütésben is láthattuk: kiváló idegenvezetés mellett volt alkalmunk bebarangolni a különleges élményt nyújtó szent sziklát, amelynek törté- nete a történelem előtti korokig nyúlik vissza. Az Akropolisz jelenleg is látható épületeinek jelentős részét az időszámítás előtti ötödik- hatodik században alkották meg.
Aki járt már Athénban, annak nem kell külön bemutatni az itt található monumentális épületeket, a hatalmas bejárati kapu, a Propülaia déli szárnyában húzódó kis jón templomot, Niké templomát, a világ egyik legismertebb ókori épületének számító, Pallasz Athénének szentelt Parthenónt, vagy a déli oldalán a kariatidák erkélyével díszített kultusztemplomot, az Erechteiont.
MACSKAKÖVES SÉTÁLÓUTCÁK
Talán kevesen tudják, hogy Európa legnagyobb sétálóutca-hálózata található Athénban, amely nem kevesebb, mint 3 kilométer hosszan kanyarog hol szélesebb, hol szűkebb macskaköves utcácskákon keresztül a városon, összekötve a városban található legfőbb régészeti látnivalókat. Ezen indultunk mi is a város további látnivalóinak felfedezésére. Athén Plaka városrészében jól megférnek egymással a modern és ókori látnivalók: a római Agóra és Hadriánusz könyvtára szomszédságából indul a Pandrossou utca, Athén legnagyobb bevásárlóutcája, amelynek üzletei közös márkanév alá tömörödve, együttes erővel promotálják tevékenységüket a turisták körében.
Egy könnyű sétát követően jutottunk el a szombati ebédünk helyszínére is, a Hotel Parthenonba, ahol az athéni szállodaszö- vetség képviselője beszélt Athén turisztikai kínálatáról és a turizmus teljesítményéről. Athén új nemzetközi reptere, az „Eleftherios Venizelos” 2001-ben kezdte meg működését, azóta Délkelet-Európa egyik legnagyobb hubjává nőtte ki magát. A 2004-es olimpiára a régió szállodáinak nagy része teljesen megújult. A sporteseményre érkező vendé- gek kiszolgálására jelentősen javult a város tömegközlekedése is. A sokszínű városban mindenki megtalálhatja a saját érdeklődésének megfelelő attrakciókat.
Athén és Attika partvidékén több mint 80 kilométernyi homokos tengerpartot élvez- hetnek a vendégek. Strandjai úszásra, vízi sportokra (vitorlázás, búvárkodás) egyaránt alkalmasak. Kikötői vitorlások, jachtok ezreit képesek befogadni. A régiót átszelő hegyvidékek jó terepet nyújtanak mind azok számára, akik a túrázás, hegymászás szerelmesei. Tapasztalt vezetőkkel felfedező- és kalandtúrákra is indulhatnak az izgalmat keresők. Egész évben látogathatók a Szaronik-öböl különleges hangulatú szigetei, amelyek Athén kikötőjéből alig egy órányi hajóúttal érhetők el. Athén mindemellett az egyik legfontosabb európai konferencia desztináció, a világ 20 legfőbb MICE úti célja között tartják számon. A város kongresszusi turistaforgalma folyamatosan nö- vekszik, köszönhetően többek között a közelmúltban épült új kiállító és konferencia-központnak, az athéni Metropolitan Expónak.
KILÁBALÁS A VÁLSÁGBÓL
Az Attika régióban 530 kereskedelmi szálláshely működik, ebből 250 hotel Athén városközpontjában fogadja a vendégeket, amelyekben 24 ezer ágy áll a vendégek rendelkezésére. A város évente közel kétmillió vendéget fogad. A szakemberek véleménye szerint a turizmus segíthet Görögországnak kilábalni a gazdasági krízisből. Tavaly 9670 szálloda működött az országban, amelyekben több mint 771 ezer ágy állt a vendégek rendelkezésére. Ez háromszázzal több, mint 2008- ban. A görög vendégéjszakák számának 2006 óta tartó folyamatos mérséklődése 2011-ben megállt. A 2012-es év azonban újra visszaesést hozott. Régiós bontásban az Athént is magába foglaló Attikában a vendégéjszakák számában 2008 óta évről évre 10 százalék körüli volt az emelkedés.
Az athéni repülőtér az idei év január–októberben összesen közel 2,4 millió utast fogadott. Ez a tavalyi azonos időszakhoz képest 1,26%-os növekedést jelent. Kiugróan jól sikerült az október, amikor 13,2 százalékkal több vendég érkezett, mint egy évvel korábban.
HYDRA KARJAIBAN
Az utazás harmadik napja a szigeteké volt: az Olympic Cruises egész napos szigettúrája Athén Flisvos kikötőjéből indult el korareggel Hydra mesés szigete felé, ahol tilos bármi olyan jármű használata, amely kerekeken gurul. A szigeten nem járnak autók, motorkerékpárok, sőt bringák sem. Ehelyett viszont – elsődleges közlekedési eszközként – szamárháton lehet végigjárni a macskaköves, zegzugos utcácskákat. Tengeri utazásunk második állomása Porosz szigete volt, ahonnan a pisztáciájáról és man- dulafáiról híres Aegina felé vesszük az irányt. A sziget nevét egy nimfáról kapta, akit Zeusz elrabolt, azonban elsősorban nem emiatt ne- vezetes: jelentős védelmi szerepet töltött be, az i.e. 5. században a perzsákkal folytatott háborúban sikerült megállítania az ellenség betörését. A szigeten kirándulásra is lehetőség van: a sziget legmagasabb pontján látható Afeia temploma, amelynek monolitikus oszlopai viszonylag épen megmaradtak az utókornak.