Amikor Kossuth Lajos 1849-ben elhagyta az országot, Abdülmedzsit szultán vendégként fogadta őt - emlékeztetett a miniszter. Réthelyi Miklós rámutatott, hogy a két nép között több évszázados a barátság, számos szavunk török eredetű, „nyugodtan mondhatjuk: a vérünkben van a török kultúra.”
Thököly Imre, II. Rákóczi Ferenc és Kossuth Lajos is a magyar függetlenség kiválóságai voltak, részükre számos múzeumot hoztak létre törökföldön. E városokban pedig - folytatta - rendszeresek a két nemzet barátságát hangsúlyozó kulturális rendezvények.
„A magyarok nyomai Törökországban” kiállításról szólva Réthelyi Miklós elmondta, hogy az a magyar nép hőseinek törökországi nyomait mutatja be. Az emléktárgyakból kiolvasható a történelem, és e tárgyak valóságosabbak, mint a leírt szavak, hiszen a tárgyak a történelem megtestesülései - fogalmazott a miniszter.
A kiállított tárgyak közül a nemzeti erőforrás miniszter kiemelte Schima András és felesége által készített díszes dobozt, melynek nemzeti motívumai a magyar-török kapcsolatokat szimbolizálják. Ezenkívül azonban - tette hozzá - számos egyéb gesztus mélyítette el a két nép közötti jó viszonyt: Széchényi Ödön a tűztől óvta meg Isztambult, a török nép pedig a szegedi árvíz után küldött segélyadományokat.