APorte de Versaille területén tartott, kétnapos szakmai találkozón sok-sok tavaszi virág – jácint, nárcisz, tulipán –, finom csokoládé és pezsgő és habzóbor fogadta a világ különböző pontjairól érkező tour-operátorokat március 31-én és április 1-jén, ugyanakkor izgalmas nagyberuházások bejelentésére is sor került.
KIÁLLÍTÁSI TORLÓDÁS ÉS HÚSVÉTI NAGYHÉT
Szembetűnő volt, hogy idén jóval kevesebb külföldi utazási iroda képviseltette magát a „francia randevún”, mint a korábbi években. Ennek egyik oka, hogy 2015-ben egy héttel későbbre tolták a rendezvény idejét, mint korábban. Így egyrészt belecsúszott egy német szakmai program időpontjába, másrészt a nagyhét idején sokan már inkább az ünnepekre készülődtek.
Azért a házigazdák nem panaszkodhattak a résztvevők számára, hiszen a 750 francia utazási kiállítóhoz 920 nemzetközi tour-operátor, vásárló jelentkezett be 67 országból. A szakmai újságírók közül nyolcvanan voltak jelen az eseményen.
FOKOZOTT FRANCIA ÉRDEKLŐDÉS
Christian Mantel, az Atout France ügyvezető igazgatója megjegyezte, hogy az északi területekről (Calais, Picardie és Paris Ile-de-France) a kiállítók 24 százaléka érkezett, keletről (Burgundia, a Champagne és az Alpok területéről) 18 százaléknyian, és ugyanennyien jöttek a nyugati régiókból (Bretagne, Normandia). Visszaesett a déli régiók (Auvergne, Korzika, Cote d’Azur) megjelenése, onnan 32 százalékban érkeztek szakemberek, míg tavaly 40 százalékban voltak jelen.
FUTURISZTIKUS BEJELENTÉS A TÍZES SZÁM BŰVÖLETÉBEN
A minden harmadik évben a francia fővárosban rendezett beutaztatóvásáron Pablo Nakhlé-Cerutti, a Viparis (Venue in Paris) igazgatója elmondta, most kezdik azt a tíz éven tartó munkafolyamatot, amelynek eredményeként a teljes Parc des Expositions de Porte de Versailles területét, vagyis a párizsi expó teljes területét megújítják. A 3,2 milliárd eurós összegű befektetés eredményeként futurisztikus kép tárul majd tíz év múlva a kiállításokra látogatók és a résztvevők elé: tíz új programhelyszínt, valamint egy 440 szobás szállodát alakítanak ki négy nemzetközi hírű, francia sztárépítész álma megvalósításával. De – mivel Franciaországban vagyunk – a gasztronómia területén sem adják alább: Guy Martin Michelin-csillagos sztárszakács vezeti majd a vadonatúj expó konyháját, és a kiállítóterek különböző világot képviselő éttermeinek arculatáért, kulináriájáért is ő felel. A monstre építkezés három lépcsőben történik: első fázisa 2015–17-ig valósul meg, ekkor a központi sétálóutat alakítják ki, és elkezdik a pavilonok kialakítását, 2018-től 2020-ig a különleges autóparkolót és további kiállítási csarnokokat építenek meg. A harmadik, befejező időszak végére – 2021–24-ig – az éttermeket, további pavilonokat, teraszokat, zöld parkokat és teniszpályákat adják át.
ÉPÜLET A JÖVŐBŐL: LEBEGŐ KONCERTTEREM
A rendezvényen azokat az új párizsi fejlesztéseket is bemutatták a nemzetközi újságírócsapatnak, amelyekkel már az idei turisztikai főszezon kezdetétől várják a franciák a hozzájuk érkezőket.
Hihetetlen dolgot alkottak az új párizsi Filharmónia megépítésével: egy futurisztikus formájú, kívül csillogó madárszárnyakat idéző lapokból kialakított épületegyüttest tervezett Jean Nouvel sztárépítész, de a hangversenyterem belsejénél sem adta alább: tulajdonképpen mind az emeleti nézőtér, mind a háttérben az orgona a föld felett lebeg. A földszinti ülések pedig, akárcsak a zenekari pódium, egy gombnyomásra a föld alá süllyeszthetők. A 2400 üléses hangversenyterem a hozzá tartozó épületekkel – ahol a gyakorlótermek, különféle kiállítások kaptak helyet – 380 millió eurós beruházás, amely a kormány (45%), a főváros (45%) és a régió (10%) összefogásából valósulhatott meg.
A MESTER FELTÁMADÁSA: INTERAKTÍV OPERAHÁZ
A franciák egyik ikonikus épülete, a Palais Garnier, a párizsi operaház otthona szintén újdonsággal készül az idei nyári turistaszezonra. Belépéskor öt nyelv közül választva – francia, angol, német, kínai és orosz – interaktív guide készüléket kap a látogató, amely érzékeli, hogy épp merre tart az illető, és nemcsak az épület történetét meséli el, hanem színészek közreműködésével, valamint korabeli képek, filmek vetítésével azt is bemutatja, valójában mikor mi és hogyan történt. Például a ma már emblematikus alakként ünnepelt Charles Garnier-ről, a ház tervezőjéről, korának sztárépítészéről a korabeli párbeszédek, beszámolók alapján kiderült, hogy az operaház átadásának idején a francia arisztokrácia nagy része csalódott benne. Többek között azért, mert a mester nem használta a gazdagságot hirdető sok-sok fénylő arany színt, helyettük sötétzöld, bordó és fekete márvány dominál, és emiatt számos támadás érte kortársaitól.
ÁTALAKÍTOTT VARIETÉSZÍNHÁZ: LED-FALLAL RENDELKEZŐ LIDO
Négy hónapig tartó felújítás után a párizsi szórakoztatónegyed egy másik emblematikus helyét, a Lido varietészínházat is a minap adták át. Vadonatúj programmal debütáltak, amelyet a belga Franco Dragone rendezett, akinek a nevéhez fűződik a világhírű Cirque du Soleil társulat tíz show-jának létrehozása, valamint Céline Dion káprázatos Las Vegas-i koncertjének megalkotása. Az 1132 néző befogadására alkalmas nézőtéren először elegáns és minden szempontból kifogástalan vacsorasort szolgálnak fel, majd kezdetét veszi a show, amelyben a világhírű Adéle-hez hasonló adottságú énekesnő mellett ízlésesen felöltözött/levetkőzött, gyönyörű tagokból álló lány- és fiúkar szerepel, van kardnyelő- és akrobataprodukció, valamint a szinte talpalatnyi jégen profi korcsolyázó pár mutatja be kűrjét, lélegzetelállító tudással. Nemcsak a műsor és a nézőtér újult meg a négy hónapos felújítási munkálatok során, hanem komplett, óriási LED-falat építettek háttérnek, valamint a teljes színpadtechnikát – beépített medencével és jégpályával – újjávarázsolták.
VÁROSNÉZÉS CSÚCSGASZTRONÓMIÁVAL: TOLL A FÜLBE
Szintén most indult Párizsban – egyelőre egyetlen buszjárattal, naponta kétszer: ebéd- és vacsoraidőben – egy olyan új városnéző szolgáltatás, amely egyedi és csúcsszuper. Mégsem a gazdagoknak szól, hiszen szerencsére megfizethető árú. Két és fél órás városnézés a program, miközben topgasztronómiát szolgálnak fel. Az emeletes busz felső szintjén várják a vendégeket, alul a konyha és nem mellesleg a két sofőr található – akik hófehér glasszékesztyűben váltják egymást a volánnál. Amikor egyikük vezet – a másik sasszemmel figyel. Ugyanis a párizsi forgalomban egy hatalmas busszal húsz kilométeres átlagsebességgel cammogni és úton-útfélen, minden egyes látnivalónál hosszan várakozni nem éppen kis kihívás. Közben isteni ételsort szolgálnak fel, a francia kulinária gyöngyszemeit, van benne homár, kacsacomb, bélszín, libamáj. És persze folyik a pezsgő meg az adott fogáshoz a sommelier által javasolt borsor. A vendégek terítéke tulajdonképpen az adott látnivaló: ha arra egy kis „ceruza” segítségével ráklikkelnek, a fülükhöz emelt, tollhoz hasonló kis szerkezet az adott nevezetességről mesél. A Bustronome – merthogy ez a neve az új városnéző buszos szolgáltatásnak – igazi élmény. Akit mostanában Párizsba vet a jósors, mindenképp szálljon fel rá, nem bánja meg.
Köszönet a meghívásért az Atout France-nak.