Szeged a napfény városa

Két napos tanulmányútra hívta a turizmussal foglalkozó szakújságírókat a Szeged-Alsóvárosi Ferences Látogatóközpont és a Szeged és Térsége Turisztikai Nonprofit kft. 

Elsőként a szegedi ferences kolostort látogatták meg, ahol Kiss Didák házfőnök mutatta be szeptemberi átadása előtt a látogatóközpontot, amely 265 milliós uniós támogatással valósult meg. Az érdeklődők idegenvezetővel, csoportosan, előzetes bejelentkezés után körbejárhatják majd szinte az egész kolostort, csak azt a szárnyrészt zárják el előlük, ahol a szerzetesek és a növendékek ma is élnek és dolgoznak. Lesz vetítőterem és kiállítóhelyeket is kialakítottak, ahol fotók, és egy dokumentumfilm mutatja be a ferencesek életét, akik híres gyógyítók voltak, ezt a hagyományt követve gyógynövényes kertet is létrehoztak.

Gondoltak a gyerekekre is, a foglalkoztató épületben interaktív múzeumi programokat tartanak számukra többek között a ferencesség, a gyógyászat és az építészet területéről. Orgonakoncert után dr. Povedák István kultúrantropológus a ferencesek rejtett kincsei címmel gyermekeknek tartott játékos művészettörténeti foglalkozást.

A program keretében a szakemberektől a szegedi paprika múltjáról és jelenéről hallgattak meg beszámolókat, majd az Alsóvárosi Tájházat látogatták meg, ahol Kulik Melinda intézményvezető kalauzolt őket.

A napsugárdíszítéses lakóépület 1880-ban épült, egyike a legrégibb Szeged-alsóvárosi házaknak. A tájház az Alföldre jellemző soros elrendezésű, háromosztatú, alápincézett lakóház. A benne látható kiállítás a 20. század első felére jellemző paraszti kultúrát mutatja be. A tájház a Bálint Sándor Emlékház és Kutatóközpont első ütemeként valósult meg.

A Röszkei Paprika Park volt a következő állomás, ahol Molnár Anitától többek között megtudhatták, hogy az indiánok fenyítésre és fájdalomcsillapításra használták a paprikát, kisfilmben megnézhették a fűszerpaprika származását, hagyományos és modern feldolgozását, felhasználását és értékeit, megnézhették a Paprikamúzeumot is.

A tanulmányút második napján a két év után újra működő szegedi városnéző kisvasúttal járták be Szeged utcáit és nézték meg nevezetességeit dr. Polgár Antal idegenvezető szakértő segítségével. Látták az új sárga lengyel villamosokat, a felújított színházat, a sóhajok hídját, megtudták, hogy a 26.900 egyetemistának milyen szórakozási lehetőségeik vannak. Most alakul át a Dugonics tér, amely névadójának, Andrásnak (piarista szerzetes, matematikus és író) az első magyar könyvet, az Etelkát köszönhetjük.

Egzotikus kaktuszaival az 1927-ben létrehozott Botanikus kert, vagyis a Füvészkert Szeged büszkesége. A Móra Ferenc Múzeumban hirdetik, hogy itt látható a Munkácsy festmények legtöbbje, sajnos csak már csak pár napig.

A látgatók sétahajón a Maros torkolatáig “úsztak” és megtudták, hogy mintegy 6-7 olyan halászcsárda van, ahol híresen jó halászlét készítenek. Az egyik köztük a Kiskőrössy Halászcsárda, ahol ebéd közben a szőke Tisza zajló életet nézhették. A parton a vízisportok utánpótlását adó fiatalok ültek kajakba, és kezdték meg fárasztó, több órás edzésüket.

A turisták számára kihagyhatatlan a Szegedi Vadaspark, ahol számos újdonsággal ismerkedhetnek meg, részt vehetnek a pingvinetetésen is.

Szeged nemcsak hírös város - és mint tudjuk a nótából, hogy Tápéval határos -, de szép is. Évente újítanak, varrják fel a város ráncait, és a turistáknak is van mit mutatni. Erről többek között Ács Szilvia, a Szeged és Térsége Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója és kis csapata gondoskodik.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.