Magyarországon 200 forint körül mozog az átlagára a fagylaltnak, ugyanakkor a Balaton partján találkozhatunk 300 Ft-os hideg nyalánksággal, a Budai Vár környékén pedig 500 Ft-ot is elkérnek egy gombócért. Mindez nem csak a magyarok pénztárcájához mérve drága, de a külföldi turisták többsége is sokallja ezeket az extrém árakat – derül ki az Első Jótékonysági Fagylaltgyár jótékonysági akció megfigyeléseiből.
Magyarország nyolc turisztikailag meghatározó településén kérdezték a külföldi és magyar turistákat arról, hogy milyen árakkal találkoztak a hazai vendéglátóegységekben. A legextrémebb fagylaltárakat az orosz turisták jelezték, akik a Budai Vár környékén 500 Ft fizettek egy gombóc fagylaltért. Az úgynevezett „csavart” fagylaltért pedig 650 Ft-ot is elkértek Siófokon. A Budapesten, Balatonlellén, Balatonfüreden, Bükfürdőn, Keszthelyen, Siófokon, Tihanyban és az Eger közeli Bükkszékfürdőn megkérdezett turisták elmondása szerint Magyarországon 180-200 forint körül mozog az átlagára a fagylaltnak. Ez az összeg a többség számára egyben olyan lélektani határt is jelent, amelyet már nem szívesen lépnek át, ha gombócos fagylalt vásárlásáról van szó. Az 500-600 Ft-os ártáblák pedig kimondottan felháborodást váltanak ki a külföldi és a magyar turistákból.
Nemzetközi fagyibotrány
A magyar árak azonban eltörpülnek például az olasz árak mellett, néhány hete a nemzetközi sajtó arról írt, hogy van olyan vendéglátóegység, ahol 25 eurót kérnek egy adag fagylaltért, egy adag tejszínhabért pedig plusz 3,50 eurót (összesen mintegy 8500 forintot) kellett fizetniük a vendégeknek. Az olasz magas árak miatt, már több turista a római polgármesteri hivatalhoz fordult panaszával. A római polgármesteri hivatal turisztikai tisztségviselője, Antonio Gazzellone szerint "a turistákat védeni kell, nem kirabolni" - idézte a legutóbbi nemzetközi botrányt Éskovács Péter, a jótékonysági fagylaltgyár szervezője.
A jótékonysági akció szervezői szerint a fenti godolatot a hazai vendéglátósokban is tudatosítani kell, ezért olyan oktatási centrum létrehozását tervezik Balatonfüreden és Sárváron, ahol marketing és vendéglátásban jártas szakemberektől sajátíthatják el a kisvállalkozók azt, hogy milyen árképzéssel, kommunikációs stratégiákkal lehet a profitot maximalizálni úgy, hogy a magas árak még ne riasszák el a turistákat.
Így nyalunk mi
A cukrászdákban, helyben főzött fagylaltok eladási statisztikáiról keveset tudnak a piackutatók. De a nagytételben gyártott jégkrémekkel kapcsolatos fogyasztási szokások sok mindent elárulnak arról, mely országokban szeretik legjobban a hideg édességeket. A csokoládé és a vanília népszerűsége a jégkrémek közt évtizedek óta töretlen, ezekből fogy a legtöbb. Magyarországon jégkrémből 3-4 litert eszünk meg fejenként évente, a fagylaltfogyasztás becslések szerint ennél kevesebb.
Sokak számára meglepetés lehet, hogy a finnek eszik a legtöbb jégkrémet, ott évi 12 liter a fejadag, Németországban, Franciaországban és Olaszországban is mindössze 6 liter körül vásárolnak a jeges édességből. Az Egyesült Államok 26 literes egy főre eső éves fogyasztási adataihoz képest ezek az európai adatok szerénynek mondhatók, a gasztroenterológiai szakemberek szerint azonban nem feltétlenül javasolt az USA eredményeinek felülmúlása.
Forrás: Turizmus Online