A Vidékfejlesztési Minisztérium 1998-ban indította el a Hagyományok–Ízek–Régiók programot azzal a célkitűzéssel, hogy létrehozza Magyarország hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékeinek gyűjteményét és elősegítse gazdasági hasznosításukat – szögezi le a VM közleménye. A program eredményeként létrejött, 300 hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termék leírását tartalmazó gyűjtemény jó alapokat teremtett és továbbra is forrásul szolgál a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek uniós elismertetéséhez. E gyűjtemény írta le először azt az öt pálinkát, amelyek már csatlakozásunk óta közösségi oltalmat élveznek az Európai Unió valamennyi tagállamában. A gyűjteményben szerepelnek azok a termékek is, amelyek uniós oltalmának elismerése az Európai Bizottság előtt folyamatban van.
Tavaly megkezdődött a HÍR gyűjtemény aktualizálását és bővítését célzó hasznosítási program, illetve kiírták a HÍR védjegy használati jogának elnyerésére szóló pályázati felhívást. A pályázat célja, hogy a HÍR védjegy használati jogának elnyerésével növelje a hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékek és élelmiszerek ismertségét, bővítse az ilyen termékeket gyártók piaci esélyeit, illetve megteremtse a Hagyományok-Ízek-Régiók gyűjtemény bővítési lehetőségeit.
A pályázat beadására olyan egyéni termelők, vagy csoportosulások (közösségek, civil szervezetek, szakmai érdekképviseletek) jogosultak, amelyek a HÍR gyűjteményben szereplő vagy a követelményrendszernek megfelelő hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékeket vagy élelmiszereket állítanak elő. Az elvárások között a dokumentált történelmi múlt, a legalább kétgenerációs (50 éves) ismertség, a hagyományos előállítási mód, az adott tájegységhez (településhez, régióhoz) kötődés, az előállítás helyi speciális jellege, az ismertség és a forgalmazás szerepel.
A pályázatokat szakmai bizottság vizsgálja meg és bírálja el, összevetve azokat a HÍR gyűjteményben szereplő termékleírásokkal és követelmény-rendszerrel. Egyes termékekből a testület előzetesen mintát kérhet be. Az eredményes pályázó jogosulttá válik a HÍR védjegy feltüntetésére és bemutathatja (árusíthatja) termékeit az Agrármarketing Centrum közösségi marketing programjában szerveződő HÍR kiállításokon, rendezvényeken és értékesítés akciókon.
Az idén első alkalommal összesen 47 termék kapott jogosultságot a HÍR védjegy használatára. A díjakat a vajdahunyadvári HÍRes Íznapokon adták át augusztus 28-án. A VM tájékoztatása szerint ugyanakkor a nagy érdeklődés miatt újra lehet pályázni a HÍR-védjegy használatára: a benyújtási határidő szeptember 30-án jár le. (A pályázatok benyújtási helye: Agrármarketing Centrum, 1325 Budapest, Pf. 340.).