Egyelőre nem tisztázottak a kényszerű áruba bocsátás részletei, az azonban biztos, hogy az adósságrendezési eljáráson most túljutott város önmagában képtelen kigazdálkodni a beruházás hiteleinek terheit, nem is beszélve a hosszú távú versenyképességet biztosító élményberuházásról és szállodafejlesztésről.
Pedig sokan járnak
A gyógyfürdő létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen, már az első teljes naptári évben, 2008-ban 130.000 fürdővendég kereste fel, tavaly pedig már ez a szám meghaladta a százötvenezret, ami csak a nullszaldós működéshez volt elegendő. Hiába nem veszteséges, mégis könnyen eladásra kerülhet, várhatóan jövő év elején kerülhet rá sor, addigra végez ugyanis az önkormányzat az értékesítés részleteinek kidolgozásával. Egyelőre még nem eldöntött, hogy tulajdonrészt, vagy a teljes létesítményt adja el a város azzal a kikötéssel, hogy a leendő vevőnek a tervezett fejlesztéseknek is meg kell valósítani. a további fejlesztések kikötésével.
De nagy a hitel
A 870 millió forintra tervezett – mintegy 200 millió forintos állami támogatást elnyert – beruházás teljes költsége végelszámoláskor elérte az 1,3 milliárdot. A fürdő befejezéshez szükséges pénzt – a fennmaradó 400 milliót - hitelből teremtette elő a létesítményt kezdetek óta üzemeltető, önkormányzati tulajdonú Szigetvíz Kft. A fejlesztési hiteleket azonban rövidesen törleszteni kell, amely egy jó pénzügyi helyzetben lévő településnek is komoly gondot jelentene, Szigetvár pedig éppen csak megmenekült, s vészelte át a vele szemben indított adósságrendezési eljárást. Jelenleg szigorú költséggazdálkodás, minden szinten takarékosságot előíró reorganizációs terv mentén építi ki a város gazdálkodási rendszerét.
Máshol sem fenékig tejfel
A baranyai fürdők közül a sikondai gyógy- és wellnessfürdő, illetve a harkányi gyógyfürdő is működési nehézségekkel küzd. Sikondán a megnyitása óta veszteséges strandot nem zárták be, irányítását a felszámolási eljárás során új működtető vette át. Azonban ez is csak átmeneti megoldás csupán, jelenleg is folyik az új tőkeerős tulajdonos-befektető keresése.
Harkányban a fürdőfelújításra nyert uniós pályázathoz szükséges önrész előteremtéséhez kellett haladékot kérnie a városvezetésnek. Négy évvel ezelőtt nagy áldozatok árán – mintegy 17 millió svájci frankos hitel formájában –, került a létesítmény a harkányi önkormányzat száz százalékos tulajdonába, a kamatok mellett 2011. májustól már a tőketörlesztés is esedékessé válik. A gyógyfürdő működési veszteségeit sikerült ugyan csökkenteni, de a vendéglétszám növeléséhez az élményfürdő továbbfejlesztése elengedhetetlen. (Pécsi munkatársunktól)