Szerkesztőségünknek eljuttatott közleményében a hazai turizmus és vendéglátás helyzetét vizsgálja Zakó László, a Jobbik Magyarországért Mozgalom országgyűlési képviselője, a Sport- és turizmusbizottság tagja. Az írás szerint a hazai GDP 7%-át adja a turizmus, mely ágazat az Új Széchenyi-terv kiemelt fejlesztési területét is jelenti. A hazai vállalkozásokon belül az idegenforgalomban, a vendéglátásban érintetteket különösen sújtotta a gazdasági válság. A családok leghamarabb a szabadidős tevékenységükön kezdtek el takarékoskodni, így nem csoda, hogy 2010-ben országos szinten tovább csökkent turizmus árbevétele. A turizmus, mint iparág számtalan más szakmát képes – akár önállóan is – életben tartani, de legalábbis olyan bevételhez juttatni, ami az egyéni vállalkozásoktól a legnagyobb cégekig meghatározó jelentőségű az adott társaság életében.
Több, egymással gyakran ellentmondó adat van a turizmusban foglalkoztatottak számára vonatkozóan. A KSH adatai szerint 85 ezer főről van szó, amihez rögtön tegyük hozzá, hogy ez nem igaz. Az építőipar mellett itt van a legtöbb feketén foglalkoztatott munkavállaló. A fenti szám még annak fényében is alulbecsült, hogy a KSH 2009. évi kimutatásában a szektorban foglalkoztatottak száma még 153.000 fő volt. Szintén KSH adat a következő: a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 202.600 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 206.800 forint, a legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (122.700 forint), illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (143.900 forint) ágakban dolgozók kerestek. Ezek bruttó fizetések, nettóban ez a szám nem éri el a 90.000 Ft-ot.
Tehát van egy húzóágazatnak kikiáltott terület – a turizmus, azon belül is a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás –, amit leginkább sújtott a gazdasági válság, ahol magas a fekete munkavállalók aránya, ahol legalacsonyabbak a bérek.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom emiatt elsősorban a kisvállalkozásokat feleslegesen terhelő sarcként tekint az új szállodai minősítési rendszer bevezetésére.
A kormányzat valami miatt mostohagyermekként tekint a vendéglátásra, ez megmutatkozott az alkalmi munkavállalásról szóló törvénymódosítás kapcsán, ahol hátrányos megkülönböztetésben részesítette az itt dolgozókat az idegenforgalom szereplőivel szemben, írja a közlemény. A hazai 57 ezer étterem pedig – eddig titkosként kezelt – csodafegyvere lehetne a magyar gazdaságnak, ha lerúghatná magáról azokat a béklyókat, amelyeket ciklusról-ciklusra akasztanak rájuk a kormányok. A vendéglátásban alkalmazott ÁFA mérséklésével, az ARTISJUS-nak fizetendő díjak (vendéglátóhelyek negyedévente 45.000 Ft, szállodák méretüktől függően évente százezres-milliós összegek) csökkentésével, a belföldön megtermelt, előállított élelmiszerek felhasználását honoráló kedvezményekkel és a különböző szakhatóságok szorításának engedésével az egész magyar társadalom életvitelében történne kedvező fordulat.
A hazai vendéglátás 25 %-os ÁFA kulcsánál magasabbat nem alkalmaznak az EU-ban. Kedvezőbb árak mellett az embereknek nem tűnne illúziónak egy éttermi vacsora, a TV rabságából kiszabadulva pedig újból közösségi életet élhetnének. Az étkezési utalványok után fizetendő terhek mérséklése multiplikátorként hatna a szektorra, rajta keresztül a gazdaságra. A fenti könnyítések a fekete- és szürkegazdaság kifehérítését is szolgálná. A korrupciós csábítás ereje mérséklődne az adminisztrációs terhek könnyítésével, mert egy átlagos vendéglátóhelyre, illetve szállodába most hetente érkező ellenőrök (adóhatóság, ÁNTSZ, fogyasztóvédelem, állategészségügy, munkaügyi-, munkavédelmi hatóság, tűzoltóság, ARTISJUS) gyakran bírságolási kényszer alatt vannak, olvasható a közleményben.
Zakó László úgy véli, csökkenteni kell a szálláshely- és az éttermi szolgáltatás ÁFA terhét, ezzel kapcsolatban március elején módosító javaslatot is benyújtott, amit azonban leszavaztak. Mérsékelni kellene az indokolatlan mértékű szerzői jogdíjat, az étkezési utalványok közterheit. Az IFA-t 100%-ban az idegenforgalom fejlesztésére kell fordítani és minden felesleges adminisztrációs terhet meg kell szüntetni, véli a politikus.