A most tesztüzemben működő két fényjelző állomás újabb kettővel egészül ki, és az ideiglenes vezérlőrendszert állandóra cserélik - közölte Tollár Tibor. Keresik a forrásokat egy ötödik fényjelző állomás kialakítására is, amellyel teljessé, mindenhonnan láthatóvá, válna a Tisza-tó viharjelző hálózata - tette hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy júniustól kezdődött meg - és augusztus 31-ig naponta reggel 8-tól este 8-ig működik - a viharjelző rendszer tesztüzeme két, Abádszalók térségében és a poroszlói kikötőben kialakított állomással. Ezáltal a Balaton, a Velencei-tó és a Fertő tó után a Tisza-tó Magyarország negyedik olyan vízfelülete, amelyen viharjelzés működik.
A rendszert az Országos Meteorológiai Szolgálat miskolci, illetve nyíregyházi állomásáról kapcsolják be viharveszély esetén. Az első fokú viharjelzéskor percenként 45-ször villannak fel a jelzőfények, ilyenkor nem szabad 500 méternél messzebb eltávolodni a parttól. A másodfokú jelzésnél - percenként 90 villanás - pedig már csónakkal sem szabad a Tisza-tóra menni.
A terveik szerint jövőre már április 1. és október 1. között működik majd viharjelzés, és a vezérlőközpont mellett újabb két állomást állítanak szolgálatba: egyet szintén Abádszalókon, a strandon, egyet pedig Sarudon.
A rendszer nem csupán a fényjelzés, hanem információs táblák, továbbá webkamerák üzemeletetésére is alkalmassá válhat - fűzte hozzá Tollár Tibor.
Az OKF már csak azért is a megelőzésre helyezi a fő hangsúlyt, mert a mentések során nemcsak a bajbajutottak kerülnek veszélybe, hanem saját kollégáik is - mondta a főigazgató-helyettes.
Szabó Róbert a Tisza-tó Térségi Fejlesztési Tanács, egyben a Heves Megyei Közgyűlés elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a víztározó négy megye és két régió területét érinti, és a tanácsnak a fejlesztések összehangolása a feladata.
A tanács 2006-ban készítette el a viharjelző rendszer megvalósíthatósági tanulmányát, majd 2007-ben megszületett a tervdokumentáció is. Ezt követően 2010-re épült ki a két állomás az ideiglenes központi vezérléssel. Az 50 millió forintos fejlesztést pályázati forrásból valósította meg a tanács a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Egyesület bevonásával - mondta Szabó Róbert.
Forrás: MTI