Bánki Erik, az Országgyűlés Sport és Turizmusbizottságának elnöke "Az idegenforgalom területén várható változásokról" címmel megtartott előadásában arra a tíz pontra válaszolt, amelyet a BKIK V. Turizmus és Vendéglátás Osztálya országos szintű javaslatként megküldött számára.
A „Turizmus törvény” megalkotásának szükségességét és jogos igényét ő is hangsúlyozta hozzátéve, hogy képviselőként szorgalmazta is. Mint mondta: „most határozott szándékunk, hogy 2011-ben bekerüljön a törvény tervezete a parlament elé, de előtte ennek komoly társadalmi vitája lesz.”
Előadásában kifejtette, hogy az elmúlt időszakban jelentősen átalakult a turizmus terültén a vendégek szokásrendje és más elvárásaik vannak a szolgáltatókkal kapcsolatban, mint korábban volt. Általában több és rövidebb utazást vettek igénybe, és sokkal komplexebb szolgáltatási kört vártak el, mint amit kaptak. Ennek megfelelően a szakmai és érdekképviseleti szervekkel együtt szeretnék a turizmus fejlesztési stratégiáját megalkotni, amely meghatározza majd a turizmus fejlesztési irányait.
Majdnem elpusztítottuk a Budai Várat és egyebek
Újszerű dolog lesz - jelentette be, hogy nemcsak nemzeti turizmus stratégiát fogadnak majd el, hanem „lesz egy nemzeti marketingstratégiánk” is. A teljes turizmus bevételének egyharmada Budapesten keletkezik, ezzel a piaccal tehát kiemelten kell foglalkozni - tette hozzá.
A tíz pontban szerepelt, hogy a belföldi turizmus élénkítésére vissza kell állítani az üdülési csekkek adómentességét - erre az előadó azt válaszolta, hogy fontos kérdés, de 2013 előtt az anyagi gondok miatt erre nincs esély. Reményei szerint a 2011-ben elinduló Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP) ezt a kérdést meg fogja oldani.
Bánki Erik kitért a kongresszusi központ megépítésének kérdésre is, elmondta, hogy eltökélt szándékuk egy minimum hatezres központ létrehozása, mert hazánk ezzel óriásit lépne előre.
Szólt TDM-ekről is megjegyezve, hogy Budapesten az ország legerősebb desztinációjában nem alakult meg TDM, de erre még kiírás sem volt. Megemlítette, hogy a közelmúltban Kósa Lajossal beszélgetve azon gondolkodtak, hogy létre kellene hozni egy TOP 30-as listát, és ezekkel a területekkel kiemelten kellene foglalkozni. Ő elsőként a Budai Várra gondolt, „amelyet a töröknek nem sikerült elpusztítani, de nekünk majdnem”.