Újabb öt marketingbukta

A március végén kirobbant Ford-botrány után a Marketing Magazine „A legsokkolóbb marketingbukták” címmel jelentetett meg összeállítást.

A nagyobb visszhangot kiváltó reklámos-, marketinges és pr-es botrányok után a nemzetközi szaklapok rendre előveszik az utóbbi évek, vagy minden idők legnagyobb katasztrófáit. Most az indiai Ford-kampány botránya (ügynökség: JWT India, a JWT-nek még lesz szerepe) után mutat be a Marketing Magazine újabb ötöt, amiről talán még nem hallottunk.

Arról korábban mi is beszámoltunk, hogyan őrjöngött Martin Sorrell, a WPP mindeható ura, amikor megtudta, hogy a Young & Rubicam buenos airesi irodája a 2012-es londoni olimpia előtt az argentin olimpiai válogatottnak készített reklámszpotjában a Falkland-szigeteket argentin anyaföldnek mutatta be. A reklámból diplomáciai bonyodalom lett.

{youtube|id=lSlyQp9NAoM}

A Marketing Magazine második helyre tette a Hoover porszívómárka húszmillió (más forrás szerint ötvenmillió fontba) fontba kerülő rossz marketinges döntését. Az 1992 és 1994 között tartó promóciós ajánlat úgy szólt, hogy aki száz fontnál nagyobb értékű porszívót vásárol, az két ingyen retúr-jegyet kap Európába vagy az USA-ba. Így például aki a legolcsóbb, 119 fontba kerülő porszívót megvette, az kaphatott két jegyet New Yorkba és vissza. Az akció ideje alatt körülbelül százezer ember élt a lehetőséggel, természetesen mindnyájuk követelte is a jegyeket. Már az 1998-ban lezárt bírósági határozat előtt az ügyvezetőt és a legtöbb vezető marketingest kirúgták a vállalattól, de 1998-ban a Hoover brit leánycégét kénytelenek voltak eladni az olasz Candy porszívógyártónak.

Az arab tavasz eseményeit kommunikációs szempontból szokás úgy interpretálni, mint az internet és a közösségi média által katalizált forradalmat. Erre telepedett rá a Vodafone 2011-ben, amikor Egyiptomban egy reklámjuk azt sugallta, hogy nekik is óriási szerepük volt az arab tavasz kirobbantásában. Az Our Power-kampány szövege az volt, hogy „Mi nem küldtünk senkit az utcára, nem mi kezdtük a forradalmat. Mi csak emlékeztettük Egyiptom népét, micsoda hatalom van a kezükben”.

{youtube|id=st5okICNVHU}

A reklámra a forradalomban is kulcsszerepet játszó blogger, Mohammed El-Dhashan válaszolt a legfrappánsabban. „Nem számított az aktivizmus, az ellenállás, több évtizednyi felgyülemlett sérelem, a borzasztó gazdasági helyzet, a lábbal tiport politikai szabadság, a rendőri brutalitás, a kínzás, stb. Nem! Mi csak megnéztük a Vodafone reklámját és egyből azt gondoltuk. Hé! Milyen erősek is vagyunk! Gyerünk, döntsük az elnököt!”

A Vodafone elhatárolódott a JWT által készített reklámtól és azt állították, hogy a reklámot „belső használatra” készítették, nem a nyilvánosságnak szánták.

Se szeri se száma a Twitter-használathoz köthető ballépéseknek (erről itthon minden szempontból a Vodafone tudna sokat mesélni), de kevés olyan gyökér módja volt eddig, ahogyan a brit Habitat nevű bútoráruház élt vissza a hashtagekkel 2009-ben. Valaki a vállalattól, vagy annak ügynökségétől (soha nem árulták el a felelősök nevét) úgy gondolta, hogy érdemes a posztokat #iran #mousavi és #iphone hashtagekkel ellátnia, hátha megugrik a Habitat Twitter-account követőinek a száma. Az akció utáni kommentviharban a legenyhébb jelző a „szégyen” volt. A Habitat természetesen rátett még egy lapáttal, amikor az ilyenkor szokásos magyarázkodásában elővette, hogy „nem engedélyezett hashtagek mentek ki”.

A Marketing Magazin által utolsóként bemutatott bukta értékeléséhez alighanem britnek kell lenni, ugyanis mi nem nagyon látjuk ballépésnek, maximum idegesítőnek. A kilencvenes évek végén a Sainsbury áruházlánc „Value to Shout About” kampányának arcaként a Monty Pythonból és a Waczak szállóból ismert John Cleese humoristát kérte fel. Az idiótának beöltöztetett Cleese a Sainsbury ajánlatait ordítja el, miközben megjegyzi, hogy azért kell neki megtennie, mert a Sainsbury személyzete túl jó ahhoz, hogy kiabáljon. Mind a közönség, mind a Sainsbury alkalmazottai kikérték maguknak, hogy a szpotban ki lettek oktatva. Ráadásul a szpot nem hozta meg a várt eladási adatokat sem.

{youtube|id=Nf0j3Oz6gGY}

Forrás: kreativ.hu


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.