A közép- és kelet-európai pénzügyi szakemberek bizakodóbbak nyugati társaiknál, de újabb világgazdasági mélypontot jósolnak - derül ki a világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szervezetének az MTI-hez is eljuttatott felméréséből.
A 2011 harmadik negyedévében végzett tanulmányból kiderül, hogy a válaszadók háromnegyede szerint a globális gazdasági körülmények folyamatosan romlanak, de legalábbis stagnálnak. A válaszadók 45 százaléka úgy gondolja, hogy kormányuk nem kezeli megfelelően a jelenlegi gazdasági kihívásokat.
Közép- és Kelet-Európában valamivel biztatóbb válaszok születtek, de az üzleti bizalom rendkívüli mértékben kiszolgáltatott az európai pénzpiacokon zajló, egyelőre nehezen megjósolható változásoknak. A régió 147 válaszadójának csaknem fele számolt be a saját szervezetébe vetett bizalom csökkenéséről - az előző negyedévi 25 százalékhoz képest a duplájára növekedve - és több mint kétharmaduk (51 százalékról 67 százalékra emelkedve) a gazdaság stagnálását vagy egyenesen hanyatlását jósolja.
Világszinten a válaszadók ismét az ázsiai-óceániai térség növekedésében látják az egyik lehetséges menekülési útvonalat, amely egyszer már elvezette a világot a kilábaláshoz.
"A csökkenő bizalmat a W-alakú recesszió pszichológiai hatásaként is lehet értelmezni. A világválság után kialakult rövid fellendülést hirtelen újabb visszaesés követte, és a szakemberek többsége egyszerűen elfáradt, már kevésbé hisznek a csodában" - idézték Katerina Benesovát, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatóját. "Reményre adhat azonban okot, hogy a tényleges makrogazdasági mutatók valamivel biztatóbbak, mint amennyire a válaszadók a jelenlegi helyzetet látják" - vélekedett a szakember.