A rekord létszámmal és érdeklődéssel (szinte 100%-os részvétellel) megrendezett, tartalmas és eredményes kihelyezett egész napos tanácskozásnak Tata adott otthont.
Dunai Péter MKIK főtitkár, Rabi József MKIK kézműipari alelnök és Juhász József Kézműipari Kollégiumi elnök köszöntője után Varga Ferenc, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezető-helyettese előadásában részletesen ismertette a 2013. évi gazdasági környezet és adóváltozásokat, különös tekintettel a mikro-, kis- és középvállalkozások helyzetére. A tájékoztató után élénk konzultáció zajlott, ahol számos kérdés, javaslat és feladat fogalmazódott meg a kollégiumi tagok részéről. Az egyeztetés után ünnepélyesen is sor került a Kézműipari Kollégium újjáalakulására, valamint a területi kereskedelmi és iparkamarák delegált tagjainak rövid bemutatkozására.
Az ülés második részében a magyar kézművesség történetéről Rabi József, MKIK kézműipari alelnök adott áttekintést és a mai korra is érvényes gondolatokat, majd a duális szakképzési és mesterképzésről, aktuális fejleményeiről és nyitott ügyeiről Szilágyi János, az MKIK Oktatási és Szakképzési Kollégium titkára tartott tájékoztatót és reagált a felvetésekre, kérdésekre.
Szó esett az MKIK által immáron 11. alkalommal meghirdetett Magyar Kézműves Remek pályázat 2013. évi megújításáról. A felhívás terjesztésében a területi kamarák delegáltjai erőteljes közreműködésüket ígérték. Tájékoztató hangzott el az évek óta más-más megyében tartott másik kiemelkedő kamarai eseménysorozatról, a „Kézművesség ezer éve a Kárpát-medencében” c. rendezvényről is az idei házigazda, Zala megye kamarai delegáltjától.
A kollégium megvitatta a következő évekre kidolgozandó stratégiáját, amelynek kapcsán konstruktív eszmecsere alakult ki. Végül Parragh László MKIK elnök - az eredményes közös munka kulcsterületeire rámutató - beszéde zárta az ülés hivatalos részét.
A Kézműipari Kollégiumról |
Az MKIK elnökség szakmai tanácsadó testületeként működő Kézműipari Kollégium a 23 területi (megyei és megye jogú városi) kamarai küldöttből tevődik össze, akik az ágazat különböző szegmensében aktív személyek, az egyes területi kereskedelmi és iparkamarák által delegált kézműipari vállalkozások képviselői. Az országos kollégium szerteágazó szakmai munkájának hátterét a kézműipart felölelő szakmák területéről érkező tagok együttműködése adja. Ez a szervezeti forma biztosítja a kamarára háruló feladatok eredményesebb megvalósítását, illetve a széleskörűen egyeztetett vélemények hatékonyabb érvényesítését. A kollégium tevékenységébe tartozik többek között a közigazgatási egyeztetések során megküldött, kézműipar tárgykörét érintő kérdések szakmai véleményezése, az e területen működő vállalkozások érdekeinek széleskörű védelme, képviselete. Ezen kívül a kollégium feladata minden egyéb, a kézműipart és a hazai vállalkozásokat érintő kérdésekben történő állásfoglalás és javaslattétel, önálló kezdeményezések kidolgozása, kamarai szakmai fórumok/események szervezése, valamint a kormányzattal és szakmai szervezetekkel való kapcsolattartatás, együttműködés. A kollégium elnöke Juhász József, a Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara köztestületi jogállása révén, mint az ágazat egészének képviselője, szívesen fogad szakmai észrevételeket, javaslatokat és együttműködő partnereket a kézműiparral kapcsolatban. A Kézműipari Kollégium titkára: Szepesvári Orsolya, közgazdasági referens. Elérhetőségei: (1)-4-745-196 vagy [email protected] |