A Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat az előkészítéssel kapcsolatos intézkedésekről, valamint a szükséges források biztosításáról szól.
A konferenciaközpont helyszíne egyelőre kérdéses, a határozat első pontjában a legalkalmasabbnak ítélt ingatlan javaslatára hívják fel a nemzeti fejlesztési minisztert a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. útján. Az épület teljes mértékben az állam tulajdonát képezné, az ezt biztosító jogi és pénzügyi konstrukció kidolgozására szintén felhívták a nemzeti fejlesztési minisztert, ezeknek azonnali határidőt adva. A megvalósítás pénzügyi konstrukciójának előterjesztése 2014. február 15-én lesz esedékes.
Az állam kiemelt kormányzati fejlesztésként kezeli a konferenciaközpont felépítését, ezért az Európai Unió 2014-2020-as fejlesztési programjának keretében folyamodik az unió támogatásához.
A szakmának régóta igénye lenne egy nagy befogadóképességű budapesti kongresszusi központra, az évek folyamán a kormányzat többször is jelezte, hogy támogatna egy ilyen beruházást. Elsőként a Nemzeti Színház melletti területen készültek fejleszteni, a beruházás PPP-konstrukcióban épült volna fel. Később a Tüskecsarnok funkcióváltását tervezték, de ez utóbbi egy friss kormánydöntés nyomán eredeti működésének megfelelően sportcsarnokként üzemel tovább.
Fellendülne a budapesti turizmus
A pozitívumok ellenére Budapest sokkal jobban is szerepelhetne a globális versenyben. Hátrányunk elsősorban a megfelelő méretű, legalább 5000 főt befogadni képes kongreszszusi központ hiányából fakad. Emiatt évente 5-6 nagy rendezvényt kell lemondani Budapesten. A verseny éles, a résztvevői létszámot érdemes növelni, így a konferenciaturizmusból származó bevételek is jelentősen növekedhetnek. Ez már évek óta tudott, mégis hosszú ideje húzódik a nagy befogadóképességű helyszín megépítése. Ezzel a témával foglalkozott 2009. decemberi anyagunk, amit ide kattintva érhet el.
Horváth Viktória, az NGM turizmusért felelős helyettes államtitkára a Napi.hu-nak elmondta, hogy a konferenciaközpont megépítésével fellendülhetne a turizmus Budapesten, és az olcsónak számító városban az árakat is emelni lehetne.
Forrás: Magyar Közlöny