A meghívottak többsége életében először járt a szerb fővárosban, és korábban maximum a háború szó jutott róla eszébe. Pedig, amint azt magunk is tapasztaltuk, Belgrád megér egy hétvégét, különösen most, hogy az Air Serbia járata révén a hét minden napján eljuthatunk a szerb fővárosba, alig egyórás repülőúttal.
Repülővel megérkezni Belgrádba egyébként is kellemes dolog, különösen Budapest után. Míg Ferihegyen kilométeres sorok állnak a biztonsági ellenőrzésnél, a Nikola Tesla-repülőtéren nincs se tömeg, se sorban állás. A repülőtérről a belvárosba eljutni sem problémás ügy, a Budapesten megszokott dugók itt mintha ritkábbak lennének. Ez azért különös, mert – miközben 1,7 millió lakosa mellett 2-300 ezer ingázó is közlekedik a városban – Belgrádban egyetlen metróvonal sincs, a tömegközlekedés autóbuszokkal, trolikkal, villamosokkal történik. A belgrádi belvárosban ellenben gyalog lehet a legjobban elboldogulni, a fő sétálóutcának számító Knez Mihailáról pedig öt-tíz perc alatt elérhető mind az éttermekkel tűzdelt bohémnegyed, a Skadarlija, mind a legfontosabb történelmi látnivaló, a nándorfehérvári vár. A sétálóutca közepén található Belgrád Art Hotel butikszálloda igazán kényelmes és színvonalas szolgáltatásokat nyújt, a dizájnos bútorok mellett szobai kávégép teszi kellemessé a tartózkodást.
A BALKÁNI MATUZSÁLEM
Belgrád a Balkán legrégebbi városa, ezért azt gondolhatnánk, rengeteg történelmi épülettel találkozunk. Ugyanakkor a számtalan háború, amely az évszázadok során itt zajlott, nem sok mindent hagyott érintetlenül, ezért többségében az utóbbi száz év során épült házakkal szegélyezik az utcákat. Kivételt képez a Kalemegdan, vagyis az európai történelemben kulcsszerepet betöltő nándorfehérvári vár. Szláv nyelveket nem beszélő olvasóinknak megsúgjuk, hogy Belgrád szerbül Beograd, vagyis Fehérvár.
Induljunk hát rögtön sétára a Knez Mihailován, a Kalemegdan felé. A kávézókkal, üzletekkel megtűzdelt sétálóutca forgataga után jólesik megpihenni a várat körülvevő hatalmas parkban, ahol nemcsak padokat, hanem számos sportpályát is találunk. A vár stratégiai helyen épült, a Duna és a Száva folyók találkozásánál kialakult Kalemegdan magaslaton. Így a folyók természetes védelmi vonalat jelentettek az erőd körül. A várfalakról körülnézve egy érdekes torony tűnik fel a túlparton: ez már Zimony, amely sokáig az Osztrák–Magyar Monarchia legdélebbi pontja volt, földrajzilag pedig a Balkán északi határa.
Érdemes átrándulni a túlpartra – ezt teszi esténként és hétvégeken a belgrádiak egy része is –, mivel kiváló bárok és éttermek sorakoznak a zimonyi Duna-parton. A város hangulata Szentendrét idézi kanyargós, macskaköves utcáival, takaros kis házaival. Trianon előtt itt jelentős számban éltek németek, horvátok és magyarok. Ha itt járunk, ne felejtsük el megnézni a zimonyi domb tetején álló Gárdos-tornyot, amelyet 1896-ban a honfoglalás ezeréves évfordulójára állítottak.
MEZTELEN FÉRFI, KARDDAL
Visszatérve a Kalemegdanba, ott magyar nyelvű kőtömb emlékeztet az 1456-os nándorfehérvári diadalra, amikor a várat ostromló török sereg felett Hunyadi János és Kapisztrán János lelkes keresztes vitézeikkel fényes győzelmet arattak. Az ostrom során II. Mehmet szultán is megsérült, III. Kallixtusz pápa pedig a győzelem hírére rendelte el a déli harangszót az egész keresztény világban. Később a város nem tudott ellenállni az oszmán hadaknak, és több évszázadra török uralom alá került, véglegesen csak 1867-ben vonultak ki a török csapatok Belgrádból.
A vár látnivalói közé tartozik a magas talapzatra állított, így már messziről is látható, az első világháború a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság számára kedvező lezárásának emléket állító Győztes szobra, Ivan Mestrovic horvát művész alkotása. A mű egy meztelen férfit ábrázol, karddal és sólyommal a kezében. Az egykori belgrádi úrihölgyek állítólag megbotránkoztak az ábrázoláson, ezért fordították a folyó felé a szobrot. Ugyanakkor az is tény, hogy így észak, vagyis a háborúban vesztes Monarchia felé fordul büszkén a Győztes.
BOHÉMTANYÁK, FRIDA KAHLO
A történelmi kitekintés után, estefelé érdemes egy sétát tenni a bohémnegyed, a Skadarlija felé. Ez az a városrész, amely hamisítatlan balkáni hangulatot áraszt. A macskaköves, lejtős utcákon vendéglők sora várja a helyieket és a turistákat. Minden étteremnek saját zenekara van, amely szerb népzenével és nótákkal szórakoztatja a közönséget. Amikor két-három zenekar egyszerre zendít rá az teraszokon, azért elég komoly hangzavar tud kialakulni. A Skadarlijának saját dizőze is van, aki esténként végigjárja az összes vendéglőt, és negyedórás műsort ad a vendégeknek. A száz évvel ezelőtti bohémvilág dalait adja elő, a műsor végén pedig táncra perdíti a társaság egyik férfi tagját.
Aki a Tri Sesira vagy a Sesir moj éttermekben elköltött vacsora után nem akar még nyugovóra térni, az rengeteg szórakozóhely közül választhat. A Száva folyó mentén például egymást érik az éttermek és bárok – ezt a részt Betonnak is nevezik, mivel egy régi kikötő széles rakpartján, az egykori raktárok helyén alakították ki. Az egyik kultikus hely a Frida Kahlo étterem, ahol kreatívan újragondolt spanyol–mediterrán konyhát visznek, közben élő zene szól. A hétvégeken zsúfolásig megtelő étteremben tíz óra után indul a tánc, ugyanakkor parkett híján a vendégek az asztaluk előtt-mellett ropják, közben a pincérek a fejük fölé emelt tálcákkal szlalomoznak a mulatozók között. A Frida Kahlo szomszédságában lounge-ok, népzenés mulatók és romkocsmák is találhatók. Utóbbiak egyik gyöngyszeme valóban romos: falai állnak, teteje nincs, az ablakok helyén piros-fehér szalagok figyelmeztetnek a veszélyre. Az udvaron rönkfa székeken üldögél az alternatív zenére nyitott közönség. Egy biztos, itt bárki talál az ízlésvilágának és a pénztárcájának megfelelő szórakozóhelyet, ráadásul a belváros közvetlen közelében.
KÉK ZÁSZLÓS STRAND A BELVÁROSBAN
Képzeletbeli belgrádi kirándulásunk második napján választhatunk a sportos és a kulturális programok közül. Aki strandolni szeretne, azt várja a 7,5 kilométer hosszú, városi vízisport-központ, az Ada Ciganlija. A Száva egyik holtágából kialakított tó partján éttermek, strandok, csúszdák, napozóágyak, vízisíközpontok sorakoznak. Ide például bérelt biciklivel érdemes kijönni a városból, a kiépített kerékpárúton. A víz tisztasága miatt nem kell aggódni: a strand kék zászlós minősítésű. Kiváló ebédet kínál a szigeten a Sunset Caffe, a füstölt, roston sült pisztráng páratlanul finom.
Ha eluntuk a vizet és újra városnézésre indulnánk, látogassunk el a Szent Száva-székesegyházhoz. A monumentális épület nagyjából úgy épül, mint a Szent Család temploma Barcelonában, vagyis bármikor kérdezzük, mindig még legalább tíz év kell a befejezéséhez. Mindenesetre ez a világ legnagyobb ortodox temploma. A belső dekorációk még nem készültek el. Impozáns méretekkel büszkélkedhet: 91 méter hosszú és 81 széles, 70 méter magas, a kupoláján lévő aranyozott kereszt 12 méteres, alapterülete a földszinten 3500 négyzetméter.
LÁTOGATÓBAN A KORONAHERCEGNÉL
Aki a szerb történelem iránt érdeklődik, az keresse fel a királyi épületegyüttest Belgrád Rózsadombján, a Dedinjén. A Kraljevski komplekset a Karadjordjevic család építtette 1924 és 1929 között. Két részből áll, a Királyi és a Fehér Palotából. A komplexum 134 hektáron terül el, angol- és franciakertek, konyhák, garázsok, katonai barakkok, sőt egy hagyományos szerb ház mintájára pült, nádtetős vityilló is található a területen. A Királyi Palotában, amely az Angliából hazatért Alexander Karadjordjevic koronaherceg és családja rezidenciájaként szolgál, szívesen látják a turistát, a házigazda és görög származású neje személyesen is fogadja a vendégeket. Az épület alagsorában találjuk az egykori uralkodó mozitermét. Az épület kialakításában és díszítésében orosz emigráns művészek kézjegyét viseli. A palota csak előzetes bejelentkezéssel látogatható – jelentkezés a Belgrádi Turisztikai Hivatalnál.
ZSOLDOS KATONÁBÓL KIRÁLY
Aki még ennél is többet szeretne megtudni a Karadjordjevicek történetéről, az ellátogathat a Belgrádtól nyolcvan kilométerre fekvő Topola városába, ugyanis innen származik a kékvérűvé vált família. Meglepő dolgokat hallhatunk a török elleni 1804-es felkelést kirobbantó és győzelemre vivő első Karadjordjevicről: kiderül, hogy a későbbi király írástudatlan volt, és zsoldos katonaként szolgált a Monarchia hadseregében, később pedig óriási parasztgazdaságot alakított ki itt, a Sumadija tájegységben. Egészen hihetetlen méretű volt ez a birtok: 3000 birka, 300 disznó, 80 tehén és 60 ló tartozott hozzá. A sikeres felkelés után tehát ez a tehetséges parasztember lett Szerbia királya, az ő leszármazottjával találkozhattunk a belgrádi palotában. Topolán mindenesetre megnézhetjük a család két emlékházát és azt a kápolnatemplomot, ahol a királyi család tagjait eltemették.
A történelmi kitekintés után mindenki megérdemel egy kiadós borkóstolót a közeli Alexandrovic borászatban, amely több mint százéves múltra tekint vissza. Az 1903- ban alapított, családi borászat látta el borral a szerb uralkodócsaládot is. A létesítményt 2000-ben modernizálták, azóta világszerte exportált boraival sorra nyeri a díjakat a világversenyeken.
Egy rövid belgrádi hétvégébe ennél több program nem nagyon fér bele, pedig lenne még látnivaló bőven a környéken. Ott van a hatalmas kiterjedésű római romváros, Viminácium, ahol újjáépített antik étterem, sőt fogadó is várja a turistákat. Vagy a magyar történelemben fontos szerepet játszó, meglepően jó állapotban levő szendrői vár, továbbá a legdélebbi, többségében magyarok lakta település, Székelykeve.