Ez az adat alátámasztja azt a feltételezést, hogy 2009 utolsó negyedévében elkezdődött a világturizmus lassú kilábalása a válságból. A világszervezet várakozásai szerint az idén, a második félévben folytatódik a forgalom bővülése, némi lassulás mellett.
Az előzetes adatok szerint áprilisban minimális volt a növekedés az európai légtérzár miatt, ezzel szemben májusban 10, júniusban pedig 8%-os bővülést regisztráltak a globális turistaérkezések terén. A világ összes régiójában növekedést regisztráltak, kiugróan jól teljesített viszont Ázsia és a Csendes-óceán térsége (+14%), továbbá a Közel-Kelet (+20%).
Az ázsiai desztinációk többsége kétszámjegyű növekedést könyvelhetett el: Sri Lanka (+49%), Japán (+36%), Vietnám (+35%), Myanmar (+35%), Hong Kong (+23%), Macao (+23%), Szingapúr (+23%), Fiji (+22%) és a Maldív-szigetek (+21%). Thaiföldre a politikai bizonytalanság ellenére 14%-kal több turista érkezett ebben az évben, mint egy évvel korábban.
Az amerikai földrész +7%-os növekedést könyvelhetett el, míg a legkisebb növekedés (+2%) Európában volt. Afrika – az egyetlen földrész, ahol nem volt visszaesés 2009-ben – tartan tudta fejlődési ütemét az idén is (+7%). A világszervezet elemzői ugyanakkor arra is emlékeztetnek, hogy az utazók számának növekedése – a korábbi krízishelyzetekhez (ázsiai gazdasági krízis, szeptember 11-i terrortámadás) hasonlóan – nem jár együtt a bevételek növekedésével. Ez is bekövetkezik majd, csak némi késéssel.
Emlékezetes, hogy 2009 kemény év volt a turizmusban világszerte: a nemzetközi turistaérkezések globálisan 4,2%-kal csökkentek, a turizmusból származó bevételek 5,7%-kal zuhantak. 2008-ban ellenben rekordot ért a világturizmus. Vannak olyan desztinációk, amelyek az idén még a 2008-as rekordév forgalmát is túl fogják szárnyalni. 2008 első feléhez képest hat region teljesített kiemelkedően: szubszaharai Afrika (+16%), Észak-Afrika (+12%), Északkelet-Ázsia (+7%), Dél-Ázsia (+7%), Délkelet-Ázsia (+5%) és Dél-Amerika (+4%).
2010-re az UNWTO továbbra is 3-4%-os turistaszám-növekedést prognosztizál, bár megjegyzik az elemzők, hogy javuló gazdasági környezet esetén ennél magasabb is lehet a növekedés. Taleb Rifai, az UNWTO főtitkára arra is figyelmeztetett ugyanakkor, hogy több európai országban és az USA-ban még erősödnie kell a gazdasági fellendülésnek. Ráadásul több országban új adókat vezettek be, vagy emeltek meg, amelyek hátrányosan érintik a turizmus ágazatot.