Fôvárosunk, amely a Magyarországon fellelhetô termálvizek 10 százalékát adja, elsôsorban alkáli-hidrogénkarbonátos gyógyvizekben bôvelkedik. A nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos, radioaktív hévíz ideális a mozgásszervi megbetegedések orvoslására – mondta dr. Fluck István, a Budapest Gyógyfürdôi és Hévizei Rt. vezetô fôorvosa. A Rudas, a Széchenyi és a Lukács fürdôben is vehetünk ivókúrát. Az Alföld alatt elhelyezkedô egyik fô tárolónak konyhasós, alkalikus jódos-brómos a vize. Kénben leggazdagabb ásványvíz Mezôkövesden, Harkányban, Csiztupusztán és Balfon található. Konyhasót legnagyobb mennyiségben a tamási és a sárvári ásványvízben mutattak ki. A szénsavas vizek ivókúraként alkalmazva fokozzák a gyomor sósavtermelését, elôsegítik a víz felszívódását és a gyomor kiürülését. Kiválóak idült gyomorhurut kezelésére és kiemelkedô vízhajtó hatásuk is. A földes-meszes ásványvizek leginkább kalciumot, nátriumot és káliumhidrokarbonátot tartalmaznak. Legismertebbek a balfi, a harkányi, a balatonfüredi, a kékkúti, a parádi Szent István forrásból eredô ásványvizek, valamint a Mohai Ágnes. Lúgosítják a gyomrot és a vizeletet, ezért fôként idült bél- és gyomorhurutra, kôképzôdés gátlására, a vizeletelválasztás fokozására, a szervezet mésztartalékainak pótlására javallott. Az alkáliás-lúgos ásványvizek legismertebb képviselôi a bükkszéki Salvus, a balfi, a parádi Csevice és a szegedi Szent Anna-forrás alkáliáskénes vize. Vesemedence- és húgyhólyaggyulladás, epe- és epekôbántalmak, köszvény és krónikus székrekedés kezelésénél alkalmazhatók.
A konyhasós ásványvizek fokozzák a nyálkahártya vérbôségét, a gyomorsavtermelést. Idült gyomorés hörgôgyulladás kezelésénél különösen eredményesek. A jódos-vasas sóshartyányi, egri Dobó-forrásból származó, debreceni és hajdúszoboszlói gyógy-termál vizek a többi közt pajzsmirigy- és nôgyógyászati betegségek kezelését segíthetik.
A kéntartalmú gyógyvizek a máj és epebántalmak mellett a cukorbetegség és a reumatikus panaszok kiegészítô kezeléseként is sikerrel alkalmazhatók. Fürdô- és ivókúraként egyaránt eredményesek. Kénes forrásaink közül legismertebbek a harkányi, a gyöngyöspataji, a mezôkövesdi, a parádi, a balfi, a hévízi gyógyvizek. A kén emésztôszervekre gyakorolt jótékony hatása az ivókúráknál jól megfigyelhetô. A holt-tengeri só vagy a sárvári termálkristály elôírt mennyiségben, kúraszerûen alkalmazva az otthoni fürdôkád vizében is csaknem olyan hatásos, mint a kristályok származási helyén vett fürdôkúra. Egyre többen élnek a thalasso-terápia gyógyító erejével. Az ásványi anyagokban gazdag tengervizet a benne lebegô algákkal együtt alkalmazzák. Mozgásszervi betegségekre, kopásos bántalmakra ajánlják.