Évszázadok óta ismerjük a vízben végzett mozgás kedvezô hatását, az akvafitnesz mégis alig néhány éve jelent meg Magyarország uszodáiban. Nem csak a fiatalok és nem csak az egészségesek körében népszerû, mert a vízben végzett mozgás nagymértékben kíméli a gerincet és az ízületeket, így jelentôs túlsúllyal rendelkezôk is végezhetik. A képzett szakemberek (többségében gyógytornászok) által felügyelt 60 perces edzéseket a mozgásszervi bántalmakban szenvedôk, sôt a hipertóniások és az idôsebb korosztály szívbetegei is végigmozoghatják. A mély vízben speciális öv segíti a fennmaradást, a parton álló edzô változatos edzéstervekkel, sok esetben egyénre szabottan diktálja, mit csináljunk. A haladókra speciális vízi súlyzók és egyéb, akaratunknak néha csökönyösen ellenálló eszközök várnak. A mélységfóbiások, akik korábban soha nem mertek mély vízbe menni, az öv segítségével néhány óra után megszokják, hogy nincs biztos talaj a lábuk alatt – az élmény hatására sokszor belôlük lesznek a legaktívabb vízitornázók.
Míg az aquafitnesz néhány éves múltra tekint vissza, az aqua-step 2005-ben jelent meg Magyarországon. A szárazföldi step-aerobikhoz hasonlóan a rendszeres edzés formálja az alakot, fejleszti az állóképességet, jó hatású a keringési rendszerre és a mozgáskoordinációra, az egyensúlyozó képességre. A vízben végzett mozgás már négy-öt alkalom után sikerélményt eredményez. Nem beszélve a rendkívül jó zsírégetô hatásának köszönhetôen néhány hét után bônek bizonyuló ruhák jelentette örömrôl. A tornatermi és a vízi forma közötti leglényegesebb különbség, hogy a víz ezerszer sûrûbb, mint a levegô, és ezért teljesen másképp kell mozogni a két közegben. A víz nagyobb ellenállása miatt a gyakorlatok hatásfoka nô, a sérülésveszély csökken.
Az akvafitneszt egy amerikai katona, Glenn McWaters fejlesztette ki. A Vietnamban súlyos
lábsérülést szerzett futó a háború után vissza akart térni a sportpályákra, de az orvosok
nem láttak esélyt rá, hogy ismét versenyezhet. Ô azonban kidolgozott magának egy rehabilitációs programot. Az edzésekhez készített egy segédeszközt, egy szivacsos anyagból
készült mellényt, amelynek segítségével a vízben futóedzést tudott tartani, anélkül, hogy
megterhelte volna az ízületeit. Ennek továbbfejlesztett változatát ölti magára mindenki, aki
ma felkeres egy ilyen edzést.