Az Uconomijai Egyetem szakértői szerint jelenleg 110 aktív tűzhányó van Japánban, amelyek közül húsz - köztük a szent hegynek számító Fudzsi - aktivitása nagymértékben megnövekedett a tavaly márciusi 9-es erősségű földrengést követően.
Az elmúlt évszázadokban hasonló erősségű rengések világszerte számos vulkánkitöréshez vezettek, amelyek jellemzően a földmozgást követő években következtek be.
"Egy erős kitörés eshetősége nagyon is valós" - közölte a lappal Nakamura Joicsi, az egyetem professzora. A legaggasztóbbnak azt tartja, hogy nem észleltek csökkentést a felszín alatti magma mennyiségében. Mivel már egy évszázada nem volt jelentős kitörés a szigetországban, arra lehet következtetni, hogy olyan nagy mennyiségű magma gyűlt össze a felszín alatt, ami a jövőben elkerülhetetlenül felszínre tör.
A legutóbbi súlyos kitörés 1914-ben következett be Japánban. Akkor olyan hatalmas mennyiségű láva szabadult ki a Szakuradzsima-vulkánból, hogy az földnyelvet alkotott a kis szigeten elhelyezkedő tűzhányó és egy közeli félsziget között, a vulkáni hamut pedig több mint ezer kilométerre is észlelni lehetett.
Az egyetem felmérése szerint az elmúlt két évezred során összesen 1162 vulkánkitörés zajlott le Japánban, amelyből 52 volt jelentősnek tekinthető - azaz átlagosan 38 évente történt heves lávaömlés a szigetországban.
Forrás: MTI