Magyarországnak az a legfontosabb, hogy ne a tehetséges orvosok és nővérek menjenek külföldre a jobb fizetés reményében, hanem a külföldi betegek jöjjenek hozzánk – mondja Herczog Edit, az MSZP európai parlamenti képivselője. Az MSZP fogyasztóvédelmi szakpolitikusa Magyarország szempontjából kiemelten fontosnak tekinti az EU-ban ma még kevéssé szem előtt lévő gyógyturizmust, hiszen a magas színvonalú képzések miatt humán erőforrás tekintetében jól állunk. Nem az a cél, hogy a hazai intézmények rovására gyógyuljanak külföldön, hanem elsősorban a speciális szolgáltatásokért vállalják az utazást.
Az egységes szabályozás bevezetése hatékonyabbá teheti a ritka betegségek gyógyítását egész Európa számára, hiszen speciális tudásközpontok jöhetnek létre, amelyek szolgáltatásai minden tagállam számára elérhetőek lesznek. Ez a garancia ugyanis arra, hogy a ma még a tehetősek kiváltságának tekintett külhoni gyógyulás többek számára elérhető legyen. A képviselő éppen ezért üdvözli, hogy a hírek szerint a soros magyar elnökség elkötelezett a területet szabályozó irányelv mielőbbi elfogadásában - tette hozzá Herczog.
Hazánk számára különösen előnyös a ma elfogadott jogszabály, hiszen kijelöli azon kereteket, amelyek között lehetőség nyílik majd Magyarország természetes adottságainak a gyógyturizmusban való kiaknázására is - véli Áder János a Fidesz európai parlamenti képviselője.
Áder hangsúlyozta, hogy itt nemcsak az Európa-szerte ismert gyógyvizeinkre kell gondolni, hanem például a földrajzi fekvésünkre és a szakképzett munkaerőnkre is. Végre lehetősége lesz az egészségügyben dolgozóknak arra, hogy szaktudásukat és esetleges felesleges kapacitásukat jobban kiaknázzák, ami az elvándorlásnak kitett hazai egészségügyi ágazatban komoly megtartó erő lehet. Magyarország továbbá számos, főként nálunk elérhető gyógykezelés - pl. balneológia, barlang terápia, rehabilitáció, fizikoterápia - célországává válhat, amelynek járulékos hasznait mindenki jól ismeri.
A kompromisszum mindezek mellett megfelelő fékeket is tartalmaz, többek között arra az esetre, ha a nagy számban beáramló külföldi betegek veszélyeztetnék az adott tagállam társadalombiztosítási rendszerének pénzügyi egyensúlyát vagy a tervezést. "Az irányelv a betegjogok és a tagállami fékek kiegyensúlyozott kompromisszumának nevezhető" - fogalmazott az EP képviselő. (MTI-OS)